Księga dżungli (anime)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy japońskiego serialu animowanego. Zobacz też: inne znaczenia Księgi dżungli.
Księga dżungli
jap. ジャングルブック 少年モーグリ
(Janguru Bukku Shōnen Mōguri)
Gatunekprzygoda, akcja, dramat
Telewizyjny serial anime
ReżyserFumio Kurokawa
StudioJaponia Nippon Animation
Stacja telewizyjnaJaponia TV Tokyo
Włochy Mondo TV
Polska Polonia 1,
Polska Super 1,
Polska TV4,
Polska TV6
Francja France 3
Premierowa emisjaJaponia 2 października 1989Japonia 29 października 1990
Liczba odcinków52
Księga dżungli
The Jungle Book
Gatunek animacja, przygoda
Rok produkcji 1990
Kraj produkcji  Japonia
Język angielski
Czas trwania 95 min
Reżyseria Fumio Kurokawa
Scenariusz Nobujuki Fujimoto
Saburo Sekiguchi
Kenji Joshida
Główne role Julian Bailey
Sonja Ball
Kathleen Fee
Jean Fontaine
Arthur Grosser
A.J. Henderson
Pauline Little
Walter Massey
Muzyka Hideo Shimazu
Tom Borshuk (tekst)
Suzi Marsh (wokal)
Produkcja The Multimedia Group of Canada (wersja angielska)

Księga dżungli (jap. ジャングルブック 少年モーグリ Janguru Bukku Shōnen Mōguri, fr. Le Livre de la jungle)japoński serial animowany oparty na podstawie powieści Rudyarda Kiplinga o tej samej nazwie. Wyprodukowany przez Nippon Animation[1] i Mondo TV (wersje filmowe)[2] w reżyserii Fumio Kurokawy. Wyemitowany po raz pierwszy w latach 1989-1990 przez TV Tokyo.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Serial anime opowiada o chłopcu imieniem Mowgli, który został wychowany przez wilki w wielkiej puszczy, gdzie staje się niekoronowanym królem indyjskiej dżungli. Ma także przyjaciół: niedźwiedzia Baloo i czarną panterę Bagheerę. Razem stawiają opór do walki z tygrysem Shere Kahnem.

Wersja polska[edytuj | edytuj kod]

Polonia 1 / Super 1[edytuj | edytuj kod]

W Polsce serial emitowany był po raz pierwszy na kanale Polonia 1 z francuskim dubbingiem i polską wersją lektorską[3] (czytaną przez Jacka Brzostyńskiego) przygotowaną przez Studio Publishing[4]. W późniejszym czasie wielokrotnie powtarzany, także na siostrzanym kanale Super 1.

TV4 / TV6[edytuj | edytuj kod]

Od 2013 roku serial był emitowany na kanałach TV4[5] i TV6[6][7][8] z angielskim dubbingiem i polskim lektorem. TV6 nadaje serial w wersji z udogodnieniem dla dzieci niesłyszących i słabosłyszących.

Wersja filmowa[edytuj | edytuj kod]

Księga dżungli (ang. The Jungle Book) – wersja pełnometrażowa z 1990 roku, okrojona, zmontowana z odcinków serialu. Czas trwania projekcji 95 minut. Wersja z angielskim dubbingiem i polskim lektorem.

Wersja DVD[edytuj | edytuj kod]

Serial został wydany na DVD[9] oraz w pakiecie 3 płyt DVD (razem 277 min)[10]. Dystrybucja: RosMedia[11]. Wersja z angielskim dubbingiem i polskim lektorem Ireneuszem Machnickim.

Wersja francuska[edytuj | edytuj kod]

Piosenkę C'est moi Mowgli śpiewał Alexandre[13].

Wersja japońska[edytuj | edytuj kod]

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

 • Mowgli – główny bohater anime. Jest chłopcem, który został wychowany przez wilki w wielkiej puszczy, gdzie stał się niekoronowanym królem indyjskiej dżungli. Ma około 10-11 lat i ciemną karnację. Jego rodzicami byli bogaci Hindusi zajmujący się badaniem przyrody (zginęli spadając w przepaść podczas poszukiwań swego dziecka), po ich śmierci zostaje przyjęty do wilczego plemienia. W pierwszych odcinkach jest arogancki, zarozumiały i nie chce się uczyć praw dżungli. Z czasem dojrzewa emocjonalnie i zdobywa szacunek innych. Posiada wiele pożytecznych umiejętności, która pomagają mu przetrwać w dżungli takie jak latanie na lianach. Jego bronią jest bumerang, a później także i nóż zdobyty w świecie ludzi. Lubi dobrą i pełną ryzyka zabawę oraz przygody. Bardzo ceni sobie honor i przyjaźń, które są dla niego największymi wartościami. Czasami neguje prawa dżungli uważając je za zbyt surowe i nie rozumie ich znaczenia. W późniejszych odcinkach zakochuje się w Meshui, dla której ostatecznie opuszcza świat zwierząt i zamieszkuje wśród ludzi.
 • Alexanderwilk, przybrany ojciec Mowgliego i mąż Lurii, pojawia się w pierwszym odcinku, a potem w retrospekcjach. Niezwykle odważny i honorowy. Typowany na następcę Akeli (przywódcy wilczego plemienia). Zostaje zabity przez Shere Khana, gdy broni przed nim swego plemienia.
 • Luri – wilczyca, przybrana matka Mowgliego, żona Alexandra i biologiczna matka Akru i Sury. Ma beżowe futro. W późniejszych odcinkach anime, gdy Akela odchodzi na emeryturę, to właśnie ona zostaje liderką wilczego plemienia (stając się tym samym pierwszą w dziejach dżungli przywódcą samicą). Dzika i okrutna wobec wrogów, a jednocześnie dobra i wyrozumiała wobec przyjaciół. Nie rozpieszcza swoich dzieci, ale traktuje je sprawiedliwie, próbując uczyć samodzielności. Bardzo kocha Mowgliego i stara się przekazać mu wiele mądrych wartości.
 • Akru i Sura – wilki, dzieci Alexandra i Luri, przybrane rodzeństwo Mowgliego, którego kochają jak brata. Akru ma brązowo-beżowe futro i często bywa agresywny, z kolei Sura ma niebiesko-czarne futro oraz zdecydowanie spokojniejszy charakter. Obaj dzielnie bronią Mowgliego przed docinkami ze strony innych wilków, jak również pomagają mu w ostatecznej rozprawie z Shere Khanem.
 • Baloo – niedźwiedź wargacz o ciemnoniebieskim futrze, jeden z najlepszych przyjaciół Mowgliego i jego nauczyciel praw dżungli. Mądry i bardzo oddany bliskim, choć nie pozbawiony poczucia humoru. Żywi się jagodami, korzonkami i miodem. W dzieciństwie był nieposłusznym i zarozumiałym misiem, przez co stracił matkę i brata, gdy przez swą nieostrożność wciągnął ich w pułapkę myśliwych. Od tego czasu wydoroślał i stał się ostrożniejszy. Mimo swej nieufności do ludzi głosował za przyjęciem Mowgliego do wilczego plemienia. Chociaż przestrzega praw dżungli, to podziela zdanie Mowgliego i uważa, że niekiedy należy okazywać litość słabszym od siebie. Często kłóci się z Bagheerą i obaj nawzajem sobie dogadują.
 • Bagheeraczarna pantera, drugi z najlepszych przyjaciół Mowgliego. Od najmłodszych lat był trzymany w klatce przez ludzi, jednak ostatecznie uciekł dzięki pomocy Lindy, córki swego właściciela. Niechcący przyczynił się do śmierci rodziców Mowgliego, którzy uciekając przed nim spadli w przepaść, dlatego potem Bagheera, chcąc naprawić swój błąd, ofiaruje za „ludzkie szczenię” upolowanego przez siebie byka, dzięki czemu główny bohater został przyjęty do wilczego plemienia. Samotnik i outsider, zwykle trzyma się z dala od innych. Pozuje chwilami na egoistę, który się niczym nie przejmuje, tak naprawdę jednak jest oddany bliskim, a ich sprawy bardzo go obchodzą. Traktuje Mowgliego jak brata i razem z Baloo uczy go praw dżungli. Jak nikt inny rozumie chłopca i podziela jego sympatię do Meshui, która bardzo przypomina mu Lindę. W ostatnio odcinku serialu zamieszkuje w ludzkiej wiosce razem z Mowglim oraz rodziną Meshui.
 • Kaa – stary i mądry pyton, bliski przyjaciel Mowgliego, ma już ponoć dwieście lat. Jest najstarszym zwierzęciem w dżungli, często służy innym swoją radą. To on jako pierwszy znalazł „ludzie szczenię” w buszu i potem niejeden raz roztaczał nad nim opiekę. Wymyślił później strategię, jak pokonać sforę czerwonych psów, a także wpadł na pomysł, jak zabić Shere Khana.
 • Shere Khantygrys bengalski, czarny charakter serialu i główny antagonista Mowgliego. Nienawidzi chłopca i prześladuje go, dążąc do jego śmierci. Zabił Alexandra, przybranego ojca „ludzkiego szczenięcia”. Jest okrutny, bezwzględny i pozbawiony wszelkich skrupułów. Nie przestrzega praw dżungli i łamie je na każdym kroku np. polując na ludzi oraz bawoły. Ma uwierającą go ranę na prawym udzie, którą otrzymał w walce z Alexandrem, a w późniejszych odcinkach traci lewe oko w starciu z Mowglim. Podporządkował sobie hieny oraz plemię małp, którymi się wysługuje. Nie boi się niczego poza ogniem oraz bronią ludzi. Ginie w odcinku 37 zabity nożem przez Mowgliego, a jego skóra zostaje rozłożona na skale narad wilczego plemienia, choć na końcu serialu główny bohater zabiera ją ze sobą do ludzkiej wioski i ofiarowuje rodzinie Meshui.
 • Tabaquihiena, pomagier Shere Khana i jego szpieg, podlizuje się swojemu pryncypałowi i wiecznie go chwali. Jest bezczelny i pewny siebie, a prócz tego niekompetentny oraz mało inteligentny. Często wykonuje polecenie swego pana nie tak, jak powinien.
 • Akela – wilk o ciemnym, niebiesko-szarym futrze, ojciec Vermilliona oraz dziadek Lali, przywódca wilczego plemienia. Jest już bardzo stary, ale też mądry i kompetentny. Ze względu na swój wiek oddał stanowisko lidera Alexandrowi, ale gdy ten zginął ponownie objął dowodzenie nad gromadą do czasu, aż ostatecznie zastąpiła go Luri. Wówczas to Akela usunął się w cień, pozostając doradcą nowej przywódczyni, która bardzo liczyła się z jego zdaniem. Jest spokojny i opanowany, stara się unikać walki tak długo, jak to tylko jest możliwe. W odcinku 49 umiera na skutek ran odniesionych w bitwie z hienami. Na chwilę przed swoją śmiercią zapowiada Mowgliemu, że prędzej czy później musi on wrócić do ludzi, gdyż takie jest jego przeznaczenie.
 • Vermillion – wilk o czerwonym futrze, syn Akeli i ojciec Lali, dawny przyjaciel Alexandra, z którym jednak zerwał przyjaźń po tym, jak ten pokonał go w walce o stanowisko nowego lidera stada (gdy Akela z niego ustąpił). Załamany porażką odszedł i założył własne stado, którym kierował sprawiedliwie. Nie miał lewego oka. Kiedyś rywalizował z Alexandrem o względy Luri. Na pewien czas powraca do stada ojca i jest oburzonym widokiem „ludzkiego szczenięcia”, którego nie cierpi do czasu, aż Mowgli ratuje mu życie. Od tego czasu zmienia nastawienie do głównego bohatera i staje się jego przyjacielem. Wraz ze swym stadem mieszka w górach. Gdy Akela odchodzi ostatecznie na emeryturę, to właśnie Vermillion był typowany na jego następcę, ale odrzucił tę ofertę, zaś na stanowisko lidera wypromował Luri.
 • Lala – wilczyca o jasno-brązowym futrze, córka Vermilliona i wnuczka Akeli. Odważna i pełna brawury, często lekkomyślna, choć bardzo zdolna. Początkowo nie lubi Mowgliego, gardzi nim i kpi sobie z niego, jak również uważa go za przyczynę, dla której jej ojciec nie należy obecnie do wilczego plemienia. Później zmienia nastawienie do chłopca, staje się jego przyjaciółką, a nawet zakochuje w nim. Ostatecznie zostaje partnerką Sury (który od dawna czuł do niej miłość) i rodzi mu dwoje dzieci. W ostatnim odcinku jako jedna z niewielu osób rozumie, dlaczego Mowgli chce odejść do ludzi i popiera jego decyzję.
 • Bougi – stary Hindus, ojciec Mari, dziadek Meshui, człowiek dobry oraz przyjaźnie nastawiony do innych. Jest dość zamożny, czego zazdroszczą mu inni mieszkańcy wsi. Często pracuje w lesie jako drwal. Pewnego dnia znalazł tam Mowgliego, który wpadł w pułapkę zastawioną na zwierzęta. Ocalił go wówczas, opatrzył jego rany oraz nakarmił. Jakiś czas później ponownie spotkał głównego bohatera, a ten ratuje jego i Meshuę przed Shere Khanem. Gdy Mowgli zamieszkał w wiosce Bougi nauczył go rozpalać ogień oraz podarował mu nóż, którym chłopiec zabija później swego największego wroga. Zostaje wraz z bliskimi uwięziony przez mieszkańców wsi za pomaganie Mowgliemu, młodzieniec jednak uwalnia go i pomaga uciec. Po jakimś czasie powraca w rodzinne strony i odbudowuje wioskę zniszczoną przez słonie, gdzie zamieszkuje z córką, wnuczką oraz Mowglim. W angielskim dubbingu nosi imię Rahhar.
 • Nil – Hindus, mąż Mari, ojciec Meshui i Nathoo (który zaginął w dżungli wiele lat temu). Dobry i szlachetny człowiek. Od początku polubił Mowgliego i traktował go jak swego syna. Gdy wskutek intryg Buldeo chłopiec zostaje uznany za wilkołaka i przegnany, wraz z resztą rodziny broni go, za co później spotyka go uwięzienie. Zostaje uwolniony przez Mowgliego i ucieka z wioski do miasta, gdzie umiera na zapalenie płuc, którego nabawił się podczas wędrówki przez dżunglę. W angielskim dubbingu nosi imię Sanjay.
 • Mari – Hinduska, córka Bougiego, żona Nila, matka Meshui i Nathoo. Dobra i bardzo wrażliwa kobieta, pokochała Mowgliego jak własne dziecko. Nosi stroje typowe dla indyjskich kobiet. Ma dwie czerwone plamki na czole oraz gęste, czarne włosy. Uważa głównego bohatera za reinkarnację swego syna Nathoo. Bardzo cieszy ją miłość Meshui do Mowgliego i możliwe, iż postrzega sympatię swej córki jako przyszłego zięcia. Bardzo martwi się o chłopca i nie chce, by walczył on z Shere Khanem, jednak ostatecznie udziela mu przed nią swego błogosławieństwa. Później wraz ze swą rodziną zostaje uwięziona przez Buldeo, ale dzięki pomocy Mowgliego ucieka do miasta, gdzie umiera jej mąż. Jakiś czas później powraca na zgliszcza wsi, gdzie zamieszkuje z ojcem, córką oraz Mowglim. W angielskim dubbingu nosi imię Meshua.
 • Meshua – córka Nila i Mari, ma prawdopodobnie 9-10 lat, przyjaciółka i sympatia Mowgliego. Mądra i odważna dziewczynka, nie waha się mówić, co myśli. Bardzo kocha swoich bliskich. Nosi stroje typowe dla mieszkanek Indii. Ma trzy czerwone plamki na czole oraz długie, czarne włosy spięte w dwie kitki. Mieszka w wiosce razem z rodzicami i dziadkiem. Jest opiekunką mangusty imieniem Rikki-Tikki-Tavi. Uczy Mowgliego mówić w hindi, jak również żyć między ludźmi. Od samego początku darzy chłopca sympatią, a później zakochuje się w nim, gdy ten ratuje ją i jej dziadka przed Shere Khanem. Jest bardzo oddana Mowgliemu, podziwia go i wierzy w niego, jak również pomaga mu, kiedy tylko może. Pociesza go, kiedy inne dzieci lub dorośli mu dogadują oraz traktują jak zwierzę. Broni go przed Buldeo i nie pozwala, aby myśliwy zabił jej przyjaciela. Bardzo cierpi, gdy chłopiec musi odejść z wioski. Później zostaje wraz z rodziną uwięziona przez wieśniaków, jednak dzięki Mowgliemu ucieka do miasta. Po jakimś czasie wraz z matką i dziadkiem powraca na zgliszcza rodzinnej wsi, w której zamieszkuje. W międzyczasie porywają ją małpy, ale wówczas ponownie z pomocą przychodzi jej Mowgli. Po tych wydarzeniach Meshua przekonuje chłopca, aby zamieszkał z nią i jej rodziną już na stałe. W angielskim dubbingu nosi imię Jumeirah.
 • Buldeo – stary Hindus, mieszkaniec wioski, w której zamieszkał Mowgli. Jest najlepszym myśliwym w całej osadzie (przynajmniej we własnym mniemaniu). Lubi opowiadać o sobie niestworzone historie wykorzystując fakt, że wszyscy w nie wierzą. Cieszy się wielkim mirem pośród mieszkańców wsi, z którego to faktu często korzysta, aby dostać to, czego chce. Posiada tresowaną kobrę. Okrutnik znęcający się nad słabszymi. Nienawidzi Mowgliego od chwili, gdy ten podważa publicznie jego fałszywe historie i proponuje chłopcu, aby zabił Shere Khana. Gdy główny bohater wykonuje to zadanie Buldeo próbuje podstępnie odebrać mu skórę tygrysa, ale nie udaje mu się to dzięki plemieniu wilków. Z zemsty powraca do wioski i nastawia jej mieszkańców przeciwko Mowgliemu, doprowadzając do wygnania chłopca, a następnie do uwięzienia Meshui i jej rodziny, których oskarża o czary. Ci zostają jednak ocaleni przez Mowgliego, który potem sprowadza stado słoni i niszczy całą wieś, a Buldeo przegania w głąb dżungli. Dalsze losy myśliwego są nieznane (prawdopodobnie zginął w buszu).
 • Ganshum – wnuk Buldeo, złośliwy i okrutny chłopiec, wykorzystujący pozycję swego dziadka do objęcia dowodzenia nad bandą miejscowych wyrostków. Dokuczał Meshui i Mowgliemu nazywając ich „zakochaną parą”, a prócz tego roznosił plotki o głównym bohaterze, iż rzekomo jest on wilkiem. Był zakochany w Meshui, a gdy ta wybrała „chłopca z dżungli”, to robił wszystko, aby uprzykrzyć mu życie. Gdy Mowgli publicznie zarzucił jego dziadkowi kłamstwo, Ganshum rzucił się na niego chcąc go pobić, jednak jego przeciwnik z łatwością go pokonał. Z zemsty okrutny chłopiec uwolnił kobrę swego dziadka i nasłał ją na Mowgliego, który ocalał dzięki Rikki-Tikki-Tavi. Później, gdy Buldeo doprowadził do uwięzienia Bougiego i jego bliskich, to właśnie jego wnuk najgłośniej ze wszystkich domagał się posłania ich na stos. Gdy wioska zostaje zniszczona, Ganshum opuszcza ją razem z innymi mieszkańcami. Jego dalsze losy są nieznane. W francuskim dubbingu nosi imię Nug.
 • Abdullah – Hindus, naczelnik wioski, w której zamieszkał główny bohater. Był kompanem Buldea i knuł z nim spiski przeciwko Bougiemu, któremu zazdrościł majątku. Namówiony przez swego wspólnika doprowadził do uwięzienia Meshui i jej rodziny, po czym planował spalić ich na stosie jako czarowników oraz przejąć ich dobytek. Nie dopuścił do tego Mowgli uwalniając przyjaciół oraz niszcząc wioskę z pomocą stada słoni, a następnie przepędzając z niej z ludzi.
 • Riswan – Hindus, gruby myśliwy z gęstą brodą, kompan Buldeo, równie podły i okrutny, co on. Obaj polowali na Mowgliego, gdy ten został wygnany z wioski, jednak w łowach przeszkodzili im Bagheera, Akru i Sura. Potem główny bohater, szukając w mieście Meshui i jej rodziny, spotkał Riswana, który zaoferował mu pomóc, a następnie zaprosił do swego domu, gdzie uśpił go i bezbronnego sprzedał do cyrku (skąd Mowgli z trudem uciekł). W angielskim i francuskim dubbingu nosi imię Gallo.
 • Bacchus – tłusty wilk, który ze względu na swą tuszę nie potrafi polować, jak należy, dlatego zwykle podczas łowów opiekuje się młodymi.
 • Grizzle – wilk o beżowym futrze i z ciemnobrązową plamą na oku. Należał kiedyś do plemienia Akeli, ale został z niego wygnany za łamanie praw dżungli. Wraz z dwoma kompanami wrócił na ziemię wilczego plemienia, aby obalić Akelę, ale został przegnany z pomocą Hathiego. Mimo to ponownie przybył do dżungli i wszedł w komitywę z Shere Khanem, z którym knuł intrygę przeciwko swoim pobratymcom. Plan jego nie powiódł się jednak, a on sam zginął z ręki Mowgliego. W angielskim i francuskim dubbingu nosi imię Bunto.
 • Sandah – wilk o niebiesko-czarnej sierści, zastępca Vermilliona. Nienawidzi ludzi, gdyż przez nich zginęła jego siostra, dlatego darzy niechęcią Mowgliego do czasu, aż ten ratuje jego i jego przywódcę. Od tego czasu staje się przyjacielem „ludzkiego szczenięcia”. W angielskim dubbingu nazywany nosi Thunder.
 • Kichi – panda ruda, przyjaciel Mowgliego. Jego rodzice zginęli zabici przez ludzi, dlatego początkowo nie ufa on „ludzkiemu szczenięciu” i traktuje go jak wroga, później jednak przekonuje się do niego i często towarzyszy mu w przygodach. Bywa lekkomyślny, ale jest oddanym druhem. Gdy Mowgli zostaje uznany przez wilki za dorosłego i buduje sobie szałas, Kichi zamieszkuje z nim. Cierpi, gdy chłopiec spędza coraz więcej czasu z ludźmi, ale ostatecznie udaje mu się to zaakceptować.
 • Hathi – stary, mądry słoń, zaraz po Kaa najstarsze zwierzę w dżungli. Mądry i powszechnie szanowany, nawet Shere Khan czuje przed nim respekt. Ma trzech synów. Opowiada Mowgliemu historię pierwszego tygrysa, jak również pomaga mu w przegnaniu Grizzle i zniszczeniu ludzkiej wioski. Zabiera również Bougiego i jego rodzinę w bezpieczne miejsce, a także za namową Kaa zezwala Mowgliemu na obejrzeniu rytuału tańca słoni, po którym to przekazuje chłopcu chusteczkę, którą zawiązała mu na nodze Meshua.
 • Chil – orzeł, przyjaciel Mowgliego, pełni funkcję posłańca wilczego plemienia. Często na prośbę Baloo i Bagheery (którzy przekupują go jedzeniem) zdobywa dla nich informacje. Początkowo wydaje się być egoistą, z czasem wychodzą na jaw jego pozytywne cechy.
 • Louis – biała małpa, lider swego plemienia, pomagier Shere Khana, na polecenie którego podstępem zwabia Mowgliego w zastawioną na niego zasadzkę, a następnie porywa go do opuszczonego miasta, gdzie miał przybyć tygrys i zabić chłopca. Opowiadania „ludzkiemu szczenięciu” historię zniszczenia miasta i wpaja w niego pojęcie, iż wszyscy ludzie są źli i chciwi na skarby. Zarozumiały, złośliwy i nędzny, uwielbia znęcać się nad innymi. Dla zabawy niszczy szałas Mowgliego. Złapany przez Kaa, Baloo i Bagheerę zostaje zmuszony do zdradzenia kryjówki Shere Khana, co pomaga głównemu bohaterowi zabić swego największego wroga. W angielskim dubbingu nosi imię Alba.
 • Rikki-Tikki-Tavi – mangusta płci męskiej o brązowej sierści, należy do Meshui. Odważny i bardzo zwinny, zaprawiony w walce z wężami. Ratuje Mowgliego przed kobrą Buldeo, którą to napuścił na niego Ganshum. Później powiadamia zwierzęta z dżungli o uwięzieniu swojej pani i jej bliskich, dzięki czemu główny bohater wraz z przyjaciółmi uwalnia swoją sympatię z niewoli.

Spis odcinków[edytuj | edytuj kod]

Nr Polski tytuł (Polonia 1)[a] Francuski tytuł[12][14] Angielski tytuł[15][16]
01 Księga dżungli
Prawo dżungli
Le livre de la jungle The Jungle Book
02 Narodziny chłopca-wilka Mowgli
Mowgli - narodziny chłopca-wilka
La naissance de Mowgli l'enfant loup The Birth of Wolf-Boy Mowgli
03 Syn Alexandra
Syn Alexandra
Le fils d'Alexandre Alexander’s Son
04 Prawo dżungli
Prawo dżungli
La loi de la jungle The Jungle Law
05 Nowi przyjaciele
Nowi przyjaciele
Un nouvel ami The New Friends
06 Samotnik Kichy
Samotny Kichy
Le piège Solitary Kichy
07 Zimny kieł
Zimny kieł
Les terres du nord The Cold Fang
08 Wybacz Baloo
Przepraszam Baloo
Le retour de Baloo Sorry Baloo
09 Ważniejsze niż prawo
Cenniejsze niż prawo
Plus précieux que la loi More Precious then Law
10 Wizyta samotnego wilka
Wizyta samotnego wilka
Le loup solitaire The Lone Wolf Visitor
11 Głód
Demon głodu
La famine The Devil in the Mind
12 Podróż z przygodami
Podróż z przygodami
Une mission périlleuse Adventurous Journey
13 Powrót bohatera Le retour du héros The Hero’s Return
14 Przeklęte miasto La ville maudite The Cold Bed
15 Ludzie Les humains Human Being
16 Złamane serce Le cœur brisé The Damaged Heart
17 Mowgli odchodzi Mowgli s'en va Goodbye Mother
18 Sam w dżungli Seul dans la jungle The Other Jungle
19 Powrót Le retour Going Back to My Own Jungle
20 Rozstanie Déchirements Mowgli’s Lair
21 Wodny rozejm La trêve The Waterfront Truce
22 Pierwszy tygrys Le premier tigre The „Dreaded” Came
23 Prawo silniejszego La loi du plus fort The Pride of a Hero
24 Samotni łowcy Des chasseurs solitaires Mowgli Has a Sweetheart
25 Poza prawem Hors la loi Bunto the Stray Wolf
26 Niebezpieczeństwo Menace sur la forêt Peace in Seeonee Forest
27 Bez wodza Un chef pour le clan No Leader
28 Odwaga matki Le courage d'une mère Mother’s Determination
29 Niewidzialni wrogowie Des ennemis invisibles Look for the Bad Guys
30 Walka Le grand combat The Victory Song by All
31 Nowy wódz Le nouveau chef Birth of a New Boss
32 Spotkanie La rencontre Mowgli’s Red Flower
33 Nowi przyjaciele L'amie de Mowgli Human Speech is Beautiful
34 Wioska ludzkiego plemienia Le village du clan des hommes Mowgli Goes to the Village
35 Adopcja L'adoption Want to Know Human Being
36 Opowieści przy księżycu Contes de la lune The Lying Human Being
37 Łzy przed bitwą Quelques larmes avant la bataille Tears Before the Battle
38 Decydująca bitwa La bataille décisive The Decisive Battle
39 Żegnaj Meshua Les adieux à Messua Goodbye Meshua
40 Inwazja czerwonych psów L'invasion des chiens rouges The Dhole Invasion
41 Bieg doliną śmierci Embuscade dans la vallée de la mort Run Through the Valley of Death
42 Tęsknota za Meshuą Revoir Messua Longing to Meet Meshua
43 Meshua w niebezpieczeństwie Messua est en danger Help Mowgli
44 Wspaniały koncert Baghery Bagherra donne un concert The Sound of the Trumpet-Shell and the Bells in the Moonless Night
45 Wioska diabłów Le village des démons The Great Counterattack from the Forest! The Final Winner?
46 W mieście La ville The Town of Khanhiwara
47 Ucieczka L'évasion The Great Escape Operation
48 Zew krwi Tristesse Voice Calling Mowgli
49 Odejść w chwale Le dernier combat Courageous One, May You Rest in Peace
50 Taniec słoni La danse des éléphants Kaa’s Sloughing and the Elephant Dance
51 Spotkanie z Meshuą Les retrouvailles Meets Meshua
52 Mowgli odchodzi Au revoir, Mowgli A Word to Mowgli

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Małymi literami tytuły w wersji angielskiej dla 12 odcinków czytanych przez Ireneusza Machnickiego

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]