Księstwo Lippe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Grafschaft Lippe
Fürstentum Lippe

Hrabstwo Lippe
Księstwo Lippe
1123-1918
Flaga Lippe
Herb Lippe
Flaga Lippe Herb Lippe
Stolica Detmold
Ustrój polityczny księstwo
Data powstania 1123
Zlikwidowane w wyniku rewolucji listopadowej
1918

Hrabstwo Lippe (od 1613 Lippe-Detmold), od 1789 Księstwo Lippe – historyczne państwo w dzisiejszych Niemczech. Kraj Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Od 1815 roku państwo Związku Niemieckiego. Od 1871 kraj Cesarstwa Niemieckiego.

Było ono położone pomiędzy rzeką Wezera oraz południowo-wschodnią częścią Lasów Teutoburskich.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszym władcą Lippe był Bernhard I, który, otrzymując w 1123 od cesarza rzymsko-niemieckiego Lotara III, został panem Lippe. Następcy Bernharda odziedziczyli lub zdobyli kilka krajów w Rzeszy. Szymon V był pierwszym władcą tytułującym się hrabią.

Po śmierci hrabiego Szymona VI w 1613, Lippe zostało podzielone na trzy kraje. Lippe-Detmold zostało dane Szymonowi VII, Lippe-Brake hrabiemu Ottonowi, natomiast Lippe-Alverdissen przeszło w ręce hrabiego Filipa. Hrabstwo Lippe-Brake zostało połączone pod władzą głównej linii z Detmold w 1709. Inna gałąź boczna rodziny została utworzona przez hrabię Jana Hermana, syna Szymona VII, który był założycielem linii Lippe-Biesterfeld.

W 1789 hrabiom Lippe-Detmold dany został tytuł książęcy. Od tamtego momentu nie stosowano już członu Detmold w nazwie księstwa.

Krótko po zostaniu częścią Imperium Niemieckiego w 1871, linia Lippe-Detmold wygasła w 1895. Spowodowało to dyskusję o odziedziczeniu Lippe-Detmold pomiędzy sąsiadującym księstwem Schaumburg-Lippe oraz linią Lippe-Biesterfeld. Spór został rozwiązany przez Sąd Cesarski w Lipsku w 1905, kiedy ziemie dostały się w ręce linii Lippe-Biesterfeld, która wcześniej nie miała żadnej ziemi.

Księstwo Lippe przestało istnieć 12 listopada, w 1918 roku, wraz z abdykacją księcia Leopolda IV oraz utworzeniem Wolnego Państwa Lippe.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]