Kuźnica Masłońska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kuźnica Masłońska
wieś
Państwo  Polska
Województwo  śląskie
Powiat zawierciański
Gmina Łazy
Sołectwo Kuźnica Masłońska
Liczba ludności (2011) 142
Strefa numeracyjna 32
Kod pocztowy 42-458
Tablice rejestracyjne SZA
SIMC 0216740
Położenie na mapie gminy Łazy
Mapa lokalizacyjna gminy Łazy
Kuźnica Masłońska
Kuźnica Masłońska
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kuźnica Masłońska
Kuźnica Masłońska
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Kuźnica Masłońska
Kuźnica Masłońska
Położenie na mapie powiatu zawierciańskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu zawierciańskiego
Kuźnica Masłońska
Kuźnica Masłońska
Ziemia50°27′25″N 19°24′03″E/50,456944 19,400833

Kuźnica Masłońskawieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie zawierciańskim, w gminie Łazy.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa katowickiego.

Miejscowość znajduje się w na wschodnim krańcu Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP), w Zagłębiu Dąbrowskim, będącym historyczną częścią zachodniej Małopolski, nad rzeką Czarną Przemszą. Obecnie w miejscowości jest wiele inwestycji i budowane są osiedle mieszkalne, związane z bliskością Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz miasta Zawiercie. W pobliżu miejscowości zaplanowany jest przebieg obwodnicy Zawiercia w ciągu drogi krajowej 78 wraz z głównym zjazdem do Zawiercia[1], oraz budowa stacji kolejowej Zawiercie - Kądzielów obsługującej linię 182 Zawiercie - Tarnowskie Góry przez Port Lotniczy Katowice Pyrzowice[2]. Wieś obsługuje komunikacja miejska - linia 14 Łazy z Zawierciem obsługiwana jest przez Zakład Komunikacji Miejskiej w Zawierciu[3].

Wieś występowała pod nazwami: Kuźniczka Masłomiącka, Kuźnica Masłomiącka, Kuźnica Masłoniowa, Kuźniczka Masłonowa, Masłonica oraz Dąbrowica.

W 1595 roku wieś Dąbrowica położona w powiecie lelowskim województwa krakowskiego była własnością wojewody krakowskiego Mikołaja Firleja[4].

W 1791 roku były tu 2 młyny, browar, 13 domów w których zamieszkiwało 81 ludzi (w tym 39 kobiet). W drugiej połowie XIX w. wieś liczyła 15 gospodarstw i 96 mieszkańców.

W okolicznych lasach zachowały się pozostałości po górnictwie węgla brunatnego (m.in. kopalni "Kamila" i "Ludwika").

W drugiej połowie marca 1863 r. w rejonie Zagłębia Dąbrowskiego walczył oddział płk. Teodora Cieszkowskiego, który pomiędzy Łazami a Zawierciem zniszczył trzy mosty kolejowe, pozrywał linię telegraficzną i uszkodził tory. Zostały wysłane za nim kolumny wojsk rosyjskich z Częstochowy pod dowództwem mjr. Leo, z Olkusza prowadził kolumnę ks. Szachowski, dodatkowo na Cieszkowskiego wyruszyła z Częstochowy następna kolumna wojsk pod dowództwem ks. Bagrationa. W dniu 22 marca oddziały mjr. Leo napotkały pod Kuźnicą Masłońską założony przez Cieszkowskiego obóz. Powstańcy byli w trakcie gotowania jedzenia. Cieszkowski ze stratami wycofał się w kierunku Siewierza. Na placu boju w Kuźnicy Masłońskiej poległo dziewięciu jego kompanów. Pierwotna Mogiła poległych w potyczce znajdowała się na terenie obecnych torów kolejowych. Podczas rozbudowy torowisk w katach 70 XX wieku wystąpiła konieczność jej przeniesienia w inne miejsce. Przeprowadzono ekshumacje a mogiłę symboliczną stworzono w Kaźmierówce[5].

Wykaz ulic - Brzozowa, Leśna, Piaskowa, Słoneczna, Topolowa, Zawierciańska, Zwycięstwa.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Anna Dziedzic, Obwodnica Zawiercia i Poręby: 3 węzły, 12 wiaduktów, ale pieniędzy wciąż nie ma, „Dziennikzachodni.pl” [dostęp 2017-07-27] (pol.).
  2. Jest finansowanie linii kolejowej do lotniska Katowice - Gospodarka komunalna, www.portalsamorzadowy.pl [dostęp 2018-08-03] (pol.).
  3. Zakład Komunikacji Miejskiej Sp. z o.o. w Zawierciu [dostęp 2018-08-03] (pol.).
  4. Województwo krakowskie w drugiej połowie XVI wieku ; Cz. 2, Komentarz, indeksy, Warszawa 2008, s. 110.
  5. Jerzy Kowalczyk, http://powstanie1863.zsi.kielce.pl/index.php?id=l09, powstanie1863.zsi.kielce.pl [dostęp 2017-07-27].