Kukułka karłowata

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kukułka karłowata
Nannococcyx psix
Olson, 1975
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Infragromada ptaki neognatyczne
Rząd kukułkowe
Rodzina kukułkowate
Podrodzina kukułki
Plemię Cuculini
Rodzaj Nannococcyx
Olson, 1975
Gatunek kukułka karłowata
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[1]
Status iucn3.1 EX pl.svg

Kukułka karłowata[2] (Nannococcyx psix) – gatunek wymarłego ptaka z rodziny kukułkowatych (Cuculidae). Występował endemicznie na Wyspie Świętej Heleny. Znany jedynie z jednej subfosylnej kości ramiennej.

Po raz pierwszy gatunek opisał S. L. Olson w 1975. Holotyp stanowiła niekompletna prawa kość ramienna znaleziona w Prosperous Bay Valley w 1970 na Wyspie Świętej Heleny. Jak na kukułkę jest ona stosunkowo mała; mniejsza od wszystkich przebadanych kości ramieniowych u Chrysococcyx. Nazwa rodzajowa Nannococcyx pochodzi od greckich słów nannos (karzeł) i oraz coccyx (kukułka). Epitet gatunkowy psix oznacza z greki „okruchy” i odnosi się do niewielkiej ilości zebranego materiału. Znaleziona kość ramienna nie uległa jeszcze fosylizacji. Możliwe, że kukułki karłowate były większe, niż można ocenić po wielkości kości ramiennej, gdyż skrzydła uległy redukcji jak u np. dudka wielkiego (Upupa antaios). Najprawdopodobniej był to gatunek leśny, na co wskazywałby znikomy zapis kopalny. Wymarł raczej po 1502. Do wymarcia mogła przyczynić się deforestacja wyspy[3][4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nannococcyx psix. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  2. Systematyka i nazwa polska za: P. Mielczarek & M. Kuziemko: Plemię: Cuculini Leach, 1820 (wersja: 2019-07-21). W: Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2020-07-31].
  3. Olson, S. L.. Paleornithology of St Helena Island, South Atlantic Ocean. „Smithsonian Contributions to Paleobiology”. 23, s. 1–49, 1975. 
  4. St Helena Cuckoo Nannococcyx psix. BirdLife International. [dostęp 6 kwietnia 2017].