Kurczaki w Łodzi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tramwaj jadący w kierunku pętli na Kurczakach

Kurczaki – fragment dzielnicy Górna w Łodzi, funkcjonujący w świadomości mieszkańców, ale niebędący żadną formalną jednostką terytorialną miasta.

Nazwa tego fragmentu miasta pochodzi od karczowisk po wycince rosnącego tam lasu. Pierwotnie fragment ten nazywał się „Karczoki”, potem zmieniono na obecne Kurczaki.

Obecnie w Łodzi mianem „Kurczaki” określa się:

  • ulicę Kurczaki – długość około 1,9 km
  • osiedle Kurczaki – choć oficjalnie nazywa się „Komorniki”
  • cmentarz rzymskokatolicki św. Wojciecha na Kurczakach
  • pętlę tramwajową położoną przy skrzyżowaniu ulic Rzgowskiej i Kurczaki, która została uruchomiona 17 listopada 1975 roku. Skierowano na nią linie 18 i 28. Z czasem bieg kończyły tam 4, a od początku lat 90. XX wieku 6 i 15. Linia 28 została zlikwidowana w 1982 r., a dziesięć lat później 18 zmieniła krańcówkę. Po reformie komunikacyjnej od 1 stycznia 2001 roku dojeżdżają tam 5, 6 i 15, a od lipca 2008 roku także linia 16 dojeżdżająca do Zgierza. Od samego początku miała kształt pętli. Na osiem lat przed jej otwarciem, tramwaj dojeżdżał do mijanki Komorniki. Wcześniej bieg kończył przed torami kolejowymi, dzięki budowie wiaduktu w latach 1965–1967 mógł już połączyć Chojny. Przez długi okres dzielnicę Chojny z dzielnicą Bałuty łączyła również linia tramwajowa nr 2.