Kurt Schork

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kurt Schork (ur. 1947, zm. 24 maja 2000) – amerykański korespondent agencji Reutera.

Urodził się w Waszyngtonie. Studiował na uniwersytecie oksfordzkim na prestiżowym stypendium Rhodesa, w tym samym czasie co Bill Clinton. Korespondentem zagranicznym został mając 43 lata.

Schork zginął w zasadzce w pobliżu Rogberi (87 km od Freetown), podczas wojny domowej w Sierra Leone wraz z hiszpańskim kamerzystą Miguelem Gil Moreno (Associated Press TV) [1]. Południowoafrykański kamerzysta Mark Chisholm i grecki fotograf Yannis Behrakis odnieśli obrażenia podczas tego ataku.

Relacjonował wydarzenia z terenów konfliktów zbrojnych m.in. z Bałkanów, Iraku, Czeczenii, Kurdystanu, Sri Lanki, Timoru Wschodniego.

Agencja Reuters, Fundacja im. Schorka i Uniwersytet Columbia postanowiły ufundować nagrodę dla zagranicznych dziennikarzy "rzucających światło na kontrowersyjne tematy". Otrzymali ją m.in. w 2002 roku polscy dziennikarze "Gazety Wyborczej" Tomasz Patora i Marcin Stelmasiak oraz Przemysław Witkowski z Radia Łódź (autorzy reportażu "Łowcy skór" o aferze w łódzkim pogotowiu) oraz w 2005 roku Paweł Smoleński z "Gazety Wyborczej" za reportaże z Iraku.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]