Kwatera Hansa Lammersa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kwatera Hansa Lammersa (kryptonim „Wendula”) – kwatera szefa Kancelarii Rzeszy Hansa Lammersa, zlokalizowana w lesie (na lewo) za wsią Radzieje (województwo warmińsko-mazurskie), obok linii kolejowej Kętrzyn – Węgorzewo.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Była to najmniejsza z niemieckich kwater dowodzenia na Mazurach. Użytkowane obiekty rozmieszczone były wzdłuż betonowej drogi w kształcie litery S. Przy zakończeniach tej drogi zachowały się nieduże betonowe parkingi. Na terenie kwatery znajdują się dwa żelbetowe schrony położone przy zakończeniach wymienionej drogi. Większy ze schronów ma wymiary 22 × 15 m. Od niego wzdłuż linii drogi znajdowało się 7 murowanych z cegły baraków o wymiarach 50 × 12 m (pozostały tylko fundamenty). Mniejszy schron ma wymiary 9 × 7,5 m. Od tego schronu, także wzdłuż linii drogi ustawione były baraki drewniane. Kwatera posiadała pełną infrastrukturę techniczną (studnia głębinowa, kanalizacja) i otoczona była zasiekami z drutów kolczastych. Przy kwaterze była bocznica kolejowa (rozładunek materiałów budowlanych) oraz stacja, na której zatrzymywał się pociąg motorowy relacji Wilczy Szanieckwatera „Anna” w Mamerkach. Lammers korzystał z tej kwatery w latach 19411944 – w tym samym czasie, gdy Adolf Hitler korzystał z Wilczego Szańca.

Do kwatery „Wendula” 20 sierpnia 1944 przeniósł się wydział operacyjny sztabu Naczelnego Dowództwa Wojsk Lotniczych (OKL) spod Gołdapi – front radziecki przybliżał się coraz bardziej.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]