Lacoste (przedsiębiorstwo)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lacoste S.A.
Państwo  Francja
Region  Île-de-France
Siedziba Paryż
Adres 23 Rue de Provence, 75009 Paryż
Data założenia 1933
brak współrzędnych
Strona internetowa

Lacostefrancuskie przedsiębiorstwo z branży odzieżowej.

Zajmuje się sprzedażą ubrań, butów, perfum, okularów i zegarków. Logo firmy to zielony krokodyl. Większość ubrań wytwarza we Francji, ale zleca produkcję także fabrykom na świecie, m.in. w Peru i Maroko. „Klasyczne” kolory to: biały (pierwszy noszony przez założyciela René), cytrynowo-zielony (lime green) i czerwony. Główna siedziba znajduje się w Paryżu.

Sklep marki w Monachium

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1929 roku René Lacoste, francuski tenisista, wymyślił własną koszulkę. Grając w 1926 roku w turnieju US Open założył po raz pierwszy białą koszulkę z krótkimi rękawami, szytą z francuskiej bawełny. Była ona całkowitą odmianą od panującej ówcześnie mody tenisowej. Rok później amerykańska prasa nazwała Rene „the Alligator” (ang. aligator) z powodu noszonej przez niego teczki ze skóry aligatora. Przezwisko to spodobało się publiczności, dobrze bowiem opisywało zawziętość Lacoste’a na korcie tenisowym. Sportowiec poprosił swojego przyjaciela o narysowanie krokodyla, którego następnie wyhaftował na zakładanych sportowych koszulkach[1].

W 1933 roku wraz z André Gillier założył działalność gospodarczą. Kiedy rozpoczęła się masowa produkcja koszulek Lacoste postanowił używać tego wizerunku jako oficjalnego logo przedsiębiorstwa. Firma odniosła sukces w latach 80. XX wieku, wtedy rozpoczęła się jego światowa popularność.

Sklepy w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]