Ladykillers, czyli zabójczy kwintet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ladykillers, czyli zabójczy kwintet
The Ladykillers
Gatunek komedia kryminalna
Data premiery 26 marca 2004 r.
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język ang.
Czas trwania 104 min
Reżyseria Joel Coen
Ethan Coen
Scenariusz Joel Coen
Ethan Coen
Główne role Tom Hanks
Irma P. Hall
Marlon Wayans
J.K. Simmons
Tzi Ma
Ryan Hurst
Muzyka Carter Burwell
Zdjęcia Roger Deakins
Montaż Joel Coen
Ethan Coen
Produkcja Ethan Coen
Joel Coen
Tom Jacobson
Barry Sonnenfeld
Barry Josephson
Wytwórnia Touchstone Pictures
Tom Jacobson Productions
Dystrybucja Buena Vista Pictures

Ladykillers, czyli zabójczy kwintetamerykański film fabularny zrealizowany w roku 2004 przez braci Ethana i Joela Coenów. Remake angielskiego obrazu z 1955 roku, w Polsce znanego pod tytułem Jak zabić starszą panią.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Marva Munson (Irma P. Hall) mieszka w małym miasteczku w Missisipi. Czarnoskóra starsza pani jest wdową, wiodącą spokojne życie, urozmaicane jedynie wizytami w pobliskim kościele oraz interwencjami policjantów ściągających z drzewa jej kotka. Wynajmuje ona pokój G.H. Dorrowi (Hanks), podającemu się za profesora ekscentrykowi chętnie cytującemu Edgara Allana Poe. Dorr rzekomo jest zainteresowany muzyką renesansową – urządza próby małej orkiestry. W rzeczywistości muzycy zamierzają obrabować sejf pobliskiego kasyna, a dom Mrs. Munson służy za bazę wypadową – w piwnicy kopią tunel.

Ekipę stanowią nieudacznicy podobni do swego szefa, m.in. azjatycki generał i niezbyt inteligentny futbolista. Mimo to udaje im się obrabować kasyno, kłopoty zaczynają się już po akcji – Mrs. Munson odkrywa pieniądze i zamierza zawiadomić policję. Nie skutkują żadne argumenty, ani próba przekupstwa. Trzeba będzie zabić starszą panią.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]