Laura Mancini

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Laura Mancini

Laura Wiktoria Mancini, Księżna Mercœur i Vendôme, fr. Laure Mancini (ur. 1636 w Rzymie - zm. 1657 w Paryżu) – najstarsza z pięciu sióstr Mancini (siostrzenic kardynała Jules'a Mazarina), matka słynnego generała – Ludwika Józefa de Vendôme i ciotka jego największego oponenta – Eugeniusza Sabaudzkiego.

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Kiedy w 1650 zmarł ojciec Laury – baron Michele Lorenzo Mancini, matka Laury – Geronima Mazarini przeniosła się z córkami z Rzymu do Paryża. Miała nadzieję, że jej wpływowy brat kardynał pomoże dziewczynkom w znalezieniu dobrze urodzonych mężów. Ich kuzynki Martinozzi, również przeniosły się do Francji w tym samym czasie – również aby zawrzeć świetne małżeństwa. Ich uroda i zainteresowanie samego króla Ludwika XIV szybko spowodowały, że znalazły się one w centrum zainteresowania całego dworu. Wszystkie te panny nazywano na dworze Mazarinettes:

Jej braćmi byli: Paweł, Filip i Alfons.

Małżeństwo[edytuj | edytuj kod]

Sama Laura poślubiła Ludwika II de Vendôme, syna Cezara Burbona – księcia Vendôme. Mieli oni 3 dzieci:

Laura zmarła na skutek komplikacji po urodzeniu swojego trzeciego dziecka, w wieku 21 lat. Jej syn – Juliusz Cezar zmarł 3 lata później. Mąż Laury nigdy nie ożenił się ponownie – wstąpił do zakonu i został kardynałem. Dwóch starszych synów wychowała siostra Laury – Maria Anna Mancini, która była tylko kilka lat starsza od nich.