Laurentien Brinkhorst

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Holenderska rodzina królewska
Royal coat of arms of the Netherlands.svg
Księżna Laurentien (2010)

Laurencja, księżna Niderlandów, urodzona jako Petra Laurentien Brinkhorst (ur. 25 maja 1966 w Leiden), żona księcia Konstantyna, najmłodszego brata króla Holandii Wilhelma Aleksandra. Oficjalny tytuł Jej Królewska Wysokość księżna Niderlandów, księżna Oranje-Nassau, Pani van Amsberg.

Petra Laurentien Brinkhorst urodziła się jako jedno z dwojga dzieci Laurensa Jana Brinkhorsta (byłego ministra gospodarki Holandii) i Jantien Brinkhorst-Heringa.

Laurencja uczęszczała do szkoły podstawowej w Groningen. Po przeprowadzce do Hagi uczęszczała kolejno do Christelijk Gymnasium Sorghvliet i Eerste Vrijzinnige Christelijk Lyceum. Po kolejnej przeprowadzce w zawiązku z pracą ojca, Laurentien ukończyła Lycée français w Tokio. Ukończyła historię na Groningen University, nauki polityczne w Queen Mary College w Londynie, dziennikarstwo na University of California w Berkeley.

Pracowała jako dziennikarka w Haagsche Courant, CNN w Waszyngtonie i CALradio w Berkeley, CNN Headline News w Atlancie, Belmont European Policy Centre i dla Philipa Morrisa w Brukseli, Edelman Worldwide.

16 grudnia 2000 ogłoszono zaręczyny Laurencji z księciem Konstantynem. Ślub cywilny odbył się 17 maja 2001 a kościelny 19 maja w Hadze.

Poza pełnieniem oficjalnych funkcji reprezentacyjnych, podobnie jak mąż pracuje zawodowo. Po ślubie przeniosła się do Londynu, gdzie pracowała dla BSMG Worldwide jako konsultantka, a także dla Corporate Communications Practice. Od lipca 2004 pracuje dla World Wide Fund for Nature – ma biura w Brukseli i Holandii. Wiele czasu poświęca walce z analfabetyzmem w Holandii.

Potomstwo[edytuj | edytuj kod]

  • Eloise Sophie Beatrix Laurence, hrabina Oranje-Nassau, Panna van Amsberg, ur. 8 czerwca 2002. Jest to pierwsza z wnucząt królowej Beatrix,
  • Claus-Casimir Bernhard Marius Max, hrabia Oranje-Nassau, Pan van Amsberg, ur. 21 marca 2004,
  • Leonore Marie Irene Enrica, hrabina van Oranje-Nassau, Panna van Amsberg, ur. 3 czerwca 2007.

Księżna wraz z rodziną mieszka obecnie w Brukseli.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]