Lechosław Kazimierz Stefan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lechosław Kazimierz Stefan
Ilustracja
Lech Stefan (2015)
Data i miejsce urodzenia 7 października 1944
Cieszęcin
Zawód, zajęcie matematyk
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Lechosław Kazimierz Stefan (również jako Lech Stefan) (ur. 7 października 1944 w Cieszęcinie) – polski matematyk, działacz społeczny, aktywny działacz opozycji w okresie PRL.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jest absolwentem Wydziału Matematyki Uniwersytetu Wrocławskiego (1968). Następnie odbył studia doktoranckie w Zakładzie Matematyki PAN we Wrocławiu, zakończone doktoratem ma Uniwersytecie Wrocławskim (1977). W latach 1980 - 1989 działał w Niezależnym Samorządnym Związku Zawodowym „Solidarność́”.

Członek Kapituły Odznaczenia Niezłomnych „za poniesione wyrzeczenia, ofiarność, bezinteresowność, obronę godności człowieka i wierność ideałom „Solidarności” podczas działalności w podziemnych strukturach w latach 1981–1989 oraz za bohaterską walkę o suwerenną i niepodległą Polskę” - odznaczenie związkowe ustanowione uchwałą Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność[1]. Jest prezesem Klubu „Spotkanie i Dialog”.

Wszedł w skład Komitetu Obrony Dobrego Imienia Polski i Polaków[2].

Odznaczenia i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

  • 2009 – za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za działalność na rzecz przemian demokratycznych w kraju, za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej, odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]