Lekkoatletyka na Igrzyskach Ameryki Południowej 2014

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lekkoatletyka na Igrzyskach Ameryki Południowej 2014 – zawody lekkoatletyczne, które rozgrywane były od 13 do 16 marca na stadionie Estadio Nacional de Chile w chilijskim Santiago.

Rezultaty[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja: Gold medal southamerica.svg 1. miejsce Rezultat Silver medal southamerica.svg 2. miejsce Rezultat Bronze medal southamerica.svg 3. miejsce Rezultat
Bieg na 100 m Panama Alonso Edward 10,23 Brazylia Jefferson Lucindo 10,30 Ekwador Alex Quiñónez 10,39
Bieg na 200 m Brazylia Aldemir da Silva Junior 20,32 Ekwador Alex Quiñónez 20,66 Wenezuela Arturo Ramírez 20,67
Bieg na 400 m Brazylia Anderson Henriques 45,03 Brazylia Hugo Souza 45,09 Wenezuela Freddy Mezones 45,86
Bieg na 800 m Brazylia Kléberson Davide 1:45,30 Kolumbia Rafith Rodríguez 1:45,39 Brazylia Lutimar Paes 1:47,52
Bieg na 1500 m Argentyna Federico Bruno 3:39,96 Chile Iván López 3:42,62 Kolumbia Rafith Rodríguez 3:42,75 NR
Bieg na 5000 m Chile Víctor Aravena 14:06,02 Brazylia Joilson da Silva 14:07,77 Argentyna Javier Carriqueo 14:11,41
Bieg na 10 000 m Ekwador Byron Piedra 28:48,31 Brazylia Giovani dos Santos 28:53,90 Kolumbia Diego Colorado 29:10,75
Bieg na 3000 m z przeszkodami Wenezuela José Gregorio Peña 8:36,81 Kolumbia Gerald Giraldo 8:45,96 Argentyna Mariano Mastromarino 8:48,11
Bieg na 110 m przez płotki Peru Javier McFarlane 13,77 Brazylia Jonathan Mendes 13,81 Peru Jorge McFarlane 13,83
Bieg na 400 m przez płotki Urugwaj Andrés Silva 49,57 Wenezuela Lucirio Garrido 49,66 Brazylia Mahau Suguimati 50,47
Sztafeta 4 x 100 m  Brazylia
Ailson Feitosa
Jefferson Lucindo
Bruno de Barros
Aldemir da Silva Junior
38,90  Wenezuela
Dubeiker Cedeño
Arturo Ramírez
Jermaine Chirinos
Álvaro Cassiani
39,85  Kolumbia
Yeison Rivas
Vladimir Valencia
Jorge Luis Rentería
Daniel Grueso
40,26
Sztafeta 4 x 400 m  Brazylia
Hugo Souza
Kléberson Davide
Ailson Feitosa
Anderson Henriques
3:03,94  Wenezuela
Noel Campos
Arturo Ramírez
José Meléndez
Freddy Mezones
3:04,17  Kolumbia
Alejandro Perlaza
Jhon Sinisterra
Carlos Andrés Lemos
Rafith Rodriguez
3:10,15
Chód na 20 000 m Kolumbia Éider Arévalo 1:22:11.1h Kolumbia José Montaña 1:22:14.1h Ekwador Mauricio Arteaga 1:23:19.3h
Skok wzwyż Wenezuela Eure Yáñez 2,21 Peru Arturo Chávez 2,18 Argentyna Carlos Layoy
Brazylia Rafael dos Santos
2,18
Skok o tyczce Brazylia Augusto de Oliveira 5,40 Argentyna Germán Chiaraviglio 5,35 Chile Gonzalo Barroilhet 5,20
Skok w dal Panama Irving Saladino 8,16 Urugwaj Emiliano Lasa 7,94 NR Brazylia Mauro da Silva 7,88
Trójskok Brazylia Jonathan Henrique Silva 16,51 Brazylia Jefferson Sabino 16,44 Kolumbia Jhon Murillo 16,27
Pchnięcie kulą Argentyna Germán Lauro 20,70 Brazylia Darlan Romani 19,96 Boliwia Aldo González 18,15
Rzut dyskiem Kolumbia Mauricio Ortega 59,95 NR Brazylia Ronald Julião 59,12 Argentyna Germán Lauro 58,36
Rzut młotem Brazylia Wagner Domingos 70,62 Chile Roberto Sáez 67,38 Argentyna Juan Ignacio Cerra 66,34
Rzut oszczepem Paragwaj Víctor Fatecha 76,09 Brazylia Júlio César de Oliveira 75,98 Kolumbia Dairon Márquez 75,11
Dziesięciobój Brazylia Luiz Alberto de Araújo 7733 pkt. Chile Gonzalo Barroilhet 7617 pkt. Argentyna Guillermo Ruggeri 7298 pkt.

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja: Gold medal southamerica.svg 1. miejsce Rezultat Silver medal southamerica.svg 2. miejsce Rezultat Bronze medal southamerica.svg 3. miejsce Rezultat
Bieg na 100 m Kolumbia Alejandra Idrovo 11,62 Ekwador Ángela Tenorio 11,64 Brazylia Franciela Krasucki 11,67
Bieg na 200 m Wenezuela Nercely Soto 23,25 Ekwador Ángela Tenorio 23,66 Ekwador Erika Chávez 23,72
Bieg na 400 m Brazylia Geisa Coutinho 51,81 Wenezuela Nercely Soto 52,30 Brazylia Joelma Sousa 52,75
Bieg na 800 m Urugwaj Déborah Rodríguez 2:06,62 Argentyna Mariana Borelli 2:07,57 Brazylia Christiane dos Santos 2:07,96
Bieg na 1500 m Kolumbia Muriel Coneo 4:15,66 Panama Andrea Ferris 4:20,81 Brazylia Tatiana Araújo 4:24,59
Bieg na 5000 m Peru Inés Melchor 15:51,20 Brazylia Tatiele Roberta de Carvalho 16:04,70 Argentyna María Peralta 16:15,01
Bieg na 10 000 m Peru Inés Melchor 33:10,06 Peru Wilma Arizapana 33:26,84 Brazylia Tatiele Roberta de Carvalho 33:39,93
Bieg na 3000 m z przeszkodami Kolumbia Muriel Coneo 10:05,02 Kolumbia Ángela Figueroa 10:07,02 Peru Cinthya Paucar 10:17,64
Bieg na 100 m przez płotki Panama Yvette Lewis 13,11 Kolumbia Lina Flórez 13,29 Kolumbia Brigitte Merlano 13,30
Bieg na 400 m przez płotki Urugwaj Déborah Rodríguez 56,60 NR Chile Javiera Errázuriz 57,83 Brazylia Liliane Cristina Barbosa 59,51
Sztafeta 4 x 100 m  Wenezuela
Lexabeth Hidalgo
Wilmary Álvarez
Nercely Soto
Nelsibeth Villalobos
45,08  Chile
Josefina Gutiérrez
Isidora Jiménez
Daniela Riderelli
Fernanda Mackenna
45,09 NR  Kolumbia
Lina Flórez
Alejandra Idrovo
Eliecet Palacios
Yennifer Padilla
45,13
Sztafeta 4 x 400 m  Brazylia
Joelma Sousa
Wanessa Zavolski
Liliane Cristina Barbosa
Geisa Coutinho
3:35,07  Kolumbia
Alejandra Idrovo
Yadira Moreno
Yennifer Padilla
Evelyn Aguilar
3:35,96  Chile
Isidora Jiménez
Paula Goñi
Javiera Errázuriz
Fernanda Mackenna
3:37,42
Chód na 20 000 m Kolumbia Sandra Arenas 1:31:46.9h AR Kolumbia Sandra Galvis 1:34:04.4h Brazylia Erica de Sena 1:36:37.3h
Skok wzwyż Wenezuela Yolimar Rojas 1,79 Panama Kashany Ríos 1,76 Wenezuela Guillercy González 1,76
Skok o tyczce Brazylia Fabiana Murer 4,40 Wenezuela Robeilys Peinado 4,20 Brazylia Karla da Silva 4,10
Skok w dal Brazylia Keila Costa 6,35 Brazylia Jéssica Carolina dos Reis 6,32 Ekwador Juliana Angúlo 6,10
Trójskok Brazylia Keila Costa 13,65 Brazylia Gisele de Oliveira 13,08 Peru Silvana Segura 13,07
Pchnięcie kulą Chile Natalia Ducó 18,07 Wenezuela Ahymará Espinoza 17,63 Kolumbia Sandra Lemus 17,20
Rzut dyskiem Chile Karen Gallardo 59,65 Argentyna Rocío Comba 59,29 Brazylia Fernanda Raquel Borges 56,08
Rzut młotem Wenezuela Rosa Rodríguez 68,61 Argentyna Jennifer Dahlgren 67,94 Kolumbia Johana Moreno 65,58
Rzut oszczepem Kolumbia Flor Denis Ruíz 60,59 Brazylia Jucilene de Lima 60,17 Brazylia Laila e Silva 57,11
Siedmiobój Paragwaj Camila Pirelli 5669 pkt. Argentyna Fiorella Chiappe 5568 pkt. Wenezuela Guillercy González 5509 pkt.

Klasyfikacja medalowa[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Kraj Złoto
Złoto
Srebro
Srebro
Brąz
Brąz
Razem
1.  Brazylia 14 13 14 41
2.  Kolumbia 7 7 10 24
3.  Wenezuela 6 6 4 16
4.  Chile 3 5 2 10
5.  Peru 3 2 3 8
6.  Panama 3 2 0 5
7.  Urugwaj 3 1 0 4
8.  Argentyna 2 5 7 14
9.  Paragwaj 2 0 0 2
10.  Ekwador 1 3 4 8
11.  Boliwia 0 0 1 1

Rekordy[edytuj | edytuj kod]

Podczas zawodów ustanowiono 8 krajowych rekordów w kategorii seniorów:

Zawodnik Reprezentacja Konkurencja Rezultat
Rafith Rodriguez Male.png  Kolumbia bieg na 1500 metrów 3:42,75
Emiliano Lasa Male.png  Urugwaj skok w dal 7,94
Mauricio Ortega Male.png  Kolumbia rzut dyskiem 59,95
Juan José Caicedo Male.png  Ekwador rzut dyskiem 54,33
Sandra Arenas Female.png  Kolumbia chód na 20 000 metrów 1:31:46,9h[1]
Maitte Torres Female.png  Peru bieg na 400 metrów 55,33
Déborah Rodríguez Female.png  Urugwaj bieg na 400 metrów przez płotki 56,60
Josefina Gutiérrez Female.png
Isidora Jiménez Female.png
Daniela Riderelli Female.png
Fernanda Mackenna Female.png
 Chile sztafeta 4 × 100 metrów 45,09

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wynik ten jest również rekordem Ameryki Południowej.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]