Lekkoatletyka na Igrzyskach Panamerykańskich 2019

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lekkoatletyka na Igrzyskach Panamerykańskich 2019 – zawody lekkoatletyczne podczas igrzysk obu Ameryk odbywały się między 27 lipca i 11 sierpnia na Estadio Atlético de la Villa Deportiva Nacional w Limie.

Do zawodów zgłoszono 747 sportowców z 41 krajów. Po raz pierwszy na igrzyskach panamerykańskich zostały rozegrane zawody w chodzie na 50 kilometrów kobiet.

Rezultaty[edytuj | edytuj kod]

CR – rekord igrzysk | NR – rekord kraju
AR – rekord kontynentu | PB – rekord życiowy

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja: Gold medal america.svg 1. miejsce Rezultat Silver medal america.svg 2. miejsce Rezultat Bronze medal (Americas).svg 3. miejsce Rezultat
Bieg na 100 m Stany Zjednoczone Michael Rodgers 10,09 Brazylia Paulo André de Oliveira 10,16 Antigua i Barbuda Cejhae Greene 10,23
Bieg na 200 m Ekwador Álex Quiñónez 20,27 Trynidad i Tobago Jereem Richards 20,38 Dominikana Yancarlos Martínez 20,44
Bieg na 400 m Kolumbia Anthony Zambrano 44,83 Jamajka Demish Gaye 44,94 Stany Zjednoczone Justin Robinson 45,07
Bieg na 800 m Kanada Marco Arop 1:44,25 CR PB Portoryko Wesley Vázquez 1:44,48 Portoryko Ryan Sánchez 1:45,19
Bieg na 1500 m Meksyk José Carlos Villarreal 3:39,93 Stany Zjednoczone John Gregorek 3:40,42 Kanada William Paulson 3:41,15
Bieg na 5000 m Meksyk Fernando Martínez 13:53,87 Brazylia Altobeli da Silva 13:54,52 Chile Carlos Díaz 13:54,43
Bieg na 10 000 m Brazylia Ederson Pereira 28:27,47 PB Stany Zjednoczone Reid Buchanan 28:28,41 Stany Zjednoczone Lawi Lalang 28:31,75
Maraton Peru Cristhian Pacheco 2:09:31 CR Meksyk José Luis Santana 2:10:54 PB Meksyk Juan Pacheco 2:12:10
Bieg na 110 m przez płotki Barbados Shane Brathwaite 13,31 Stany Zjednoczone Freddie Crittenden III 13,32 Brazylia Eduardo de Deus 13,48
Bieg na 400 m przez płotki Brazylia Alison dos Santos 48,45 PB Stany Zjednoczone Amere Lattin 48,98 Jamajka Kemar Mowatt 49,09
Bieg na 3000 m z przeszkodami Brazylia Altobeli da Silva 8:30,73 Kolumbia Carlos Andrés San Martín 8:32,24 Peru Mario Bazán 8:32,34
Sztafeta 4 × 100 m  Brazylia
Rodrigo do Nascimento
Jorge Vides
Derick Silva
Paulo André de Oliveira
38,27  Trynidad i Tobago
Jerod Elcock
Keston Bledman
Akanni Hislop
Kyle Greaux
38,46  Stany Zjednoczone
Jarret Eaton
Cravon Gillespie
Bryce Robinson
Michael Rodgers
38,79
Sztafeta 4 × 400 m  Kolumbia
Jhon Perlaza
Diego Palomeque
Jhon Solís
Anthony Zambrano
3:01,41  Stany Zjednoczone
Mar'Yea Harris
Michael Cherry
Justin Robinson
Wil London
3:01,72  Trynidad i Tobago
Dwight St Hillaire
Jereem Richards
Deon Lendore
Machel Cedenio
3:02,25
Chód na 20 km Ekwador Brian Pintado 1:21:51 Brazylia Caio Bonfim 1:21:57 Gwatemala José Alejandro Barrondo 1:21:57
Chód na 50 km Ekwador Claudio Villanueva 3:50:01 PB Meksyk Horacio Nava 3:51:45 PB Kolumbia Diego Pinzón 3:53:49 PB
Skok wzwyż Kuba Luis Zayas 2,30 PB Kanada Michael Mason 2,28 Meksyk Roberto Vílches 2,26
Skok o tyczce Stany Zjednoczone Chris Nilsen 5,76 Brazylia Augusto de Oliveira 5,71 Stany Zjednoczone Clayton Fritsch 5,61
Skok w dal Kuba Juan Miguel Echevarría 8,27 Jamajka Tajay Gayle 8,17 Urugwaj Emiliano Lasa 7,87
Trójskok Stany Zjednoczone Omar Craddock 17,42 Kuba Jordan Díaz 17,38 Kuba Andy Díaz 16,83
Pchnięcie kulą Brazylia Darlan Romani 22,07 CR Stany Zjednoczone Jordan Geist 20,67 Meksyk Uziel Muñoz 20,56
Rzut dyskiem Jamajka Fedrick Dacres 67,68 CR Jamajka Traves Smikle 65,02 Stany Zjednoczone Reginald Jagers 64,48
Rzut młotem Chile Gabriel Kehr 74,98 Chile Humberto Mansilla 74,38 Stany Zjednoczone Sean Donnelly 74,23
Rzut oszczepem Grenada Anderson Peters 87,31 CR Trynidad i Tobago Keshorn Walcott 83,55 Saint Lucia Albert Reynolds 82,19 PB
Dziesięciobój Kanada Damian Warner 8513 pkt. Grenada Lindon Victor 8240 pkt. Kanada Pierce LePage 8179 pkt.

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja: Gold medal america.svg 1. miejsce Rezultat Silver medal america.svg 2. miejsce Rezultat Bronze medal (Americas).svg 3. miejsce Rezultat
Bieg na 100 m Jamajka Elaine Thompson 11,18 Trynidad i Tobago Michelle-Lee Ahye 11,27 Brazylia Vitória Cristina Rosa 11,30
Bieg na 200 m Jamajka Shelly-Ann Fraser-Pryce 22,43 CR Brazylia Vitória Cristina Rosa 22,62 Bahamy Tynia Gaither 22,76
Bieg na 400 m Jamajka Shericka Jackson 50,73 Meksyk Paola Morán 51,02 PB Stany Zjednoczone Courtney Okolo 51,22
Bieg na 800 m Jamajka Natoya Goule 2:01,26 Kuba Rose Mary Almanza 2:01,64 Urugwaj Déborah Rodríguez 2:01,66
Bieg na 1500 m Stany Zjednoczone Nikki Hiltz 4:07,16 Jamajka Aisha Praught Leer 4:08,26 Stany Zjednoczone Alexa Efraimson 4:08,63
Bieg na 5000 m Meksyk Laura Galván 15:35,47 Kanada Jessica O'Connell 15:36,08 Stany Zjednoczone Kim Conley 15:36,95
Bieg na 10 000 m Kanada Natasha Wodak 31:55,17 CR Meksyk Risper Gesabwa 31:59,00 PB Kanada Rachel Cliff 32:13,34
Maraton Peru Gladys Tejeda 2:30:55 CR Stany Zjednoczone Bethany Sachtleben 2:31:20 PB Kolumbia Angie Orjuela 2:32:27 PB
Bieg na 100 m przez płotki Kostaryka Andrea Vargas 12,82 Stany Zjednoczone Chanel Brissett 12,99 Jamajka Megan Simmonds 13,01
Bieg na 400 m przez płotki Kanada Sage Watson 55,16 SB Stany Zjednoczone Anna Cockrell 55,60 Jamajka Rushell Clayton 55,63
Bieg na 3000 m z przeszkodami Kanada Geneviève Lalonde 9:41,45 CR Stany Zjednoczone Marisa Howard 9:43,78 Argentyna Belén Casetta 9:44,46
Sztafeta 4 × 100 m  Brazylia
Andressa Fidelis
Vitória Cristina Rosa
Lorraine Martins
Rosângela Santos
43,04  Kanada
Khamica Bingham
Crystal Emmanuel
Ashlan Best
Leya Buchanan
43,37  Stany Zjednoczone
Chanel Brissett
Twanisha Terry
Shania Collins
Lynna Irby
43,39
Sztafeta 4 × 400 m  Stany Zjednoczone
Lynna Irby
Jaide Stepter
Anna Cockrell
Courtney Okolo
3:26,46  Kanada
Natassha McDonald
Aiyanna Stiverne
Kyra Constantine
Sage Watson
3:27,01  Jamajka
Stephenie McPherson
Tiffany James
Natoya Goule
Roniesha McGregor
3:27,61
Chód na 20 km Kolumbia Sandra Arenas 1:28:03 CR Peru Kimberly García 1:29:00 PB Brazylia Érica de Sena 1:30:34
Chód na 50 km Ekwador Johana Ordóñez 4:11:12 AR CR Gwatemala Mirna Ortiz 4:15:21 Ekwador Paola Pérez 4:16:54
Skok wzwyż Saint Lucia Levern Spencer 1,89 Antigua i Barbuda Priscilla Frederick 1,87 Jamajka Kimberly Williamson 1,84
Skok o tyczce Kuba Yarisley Silva 4,75 SB Stany Zjednoczone Katie Nageotte 4,70 Kanada Alysha Newman 4,55
Skok w dal Brytyjskie Wyspy Dziewicze Chantel Malone 6,68 Stany Zjednoczone Keturah Orji 6,66 Jamajka Tissanna Hickling 6,59
Trójskok Wenezuela Yulimar Rojas 15,11 CR Jamajka Shanieka Ricketts 14,77 Kuba Liadagmis Povea 14,60
Pchnięcie kulą Jamajka Danniel Thomas-Dodd 19,55 CR Kanada Brittany Crew 19,07 PB Stany Zjednoczone Jessica Ramsey 19,01 SB
Rzut dyskiem[1] Kuba Yaimé Pérez 66,58 CR Brazylia Fernanda Martins 62,23 Kuba Denia Caballero 60,45
Rzut młotem Stany Zjednoczone Gwen Berry 74,62 Stany Zjednoczone Brooke Andersen 71,07 Wenezuela Rosa Rodríguez 69,48
Rzut oszczepem Stany Zjednoczone Kara Winger 64,92 SB Kanada Liz Gleadle 63,30 Stany Zjednoczone Ariana Ince 62,32
Siedmiobój Kuba Adriana Rodríguez 6113 pkt. Stany Zjednoczone Annie Kunz 5990 pkt. Kolumbia Martha Araujo 5925 pkt.

Klasyfikacja medalowa[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Reprezentacja Gold medal america.svg
Złoto
Silver medal america.svg
Srebro
Bronze medal (Americas).svg
Brąz
Suma
Razem
1  Stany Zjednoczone 7 14 12 33
2  Brazylia 6 6 3 15
3  Jamajka 6 5 6 17
4  Kanada 5 6 4 15
5  Kuba 5 2 3 10
6  Ekwador 4 0 1 5
7  Meksyk 3 5 3 10
8  Kolumbia 3 1 3 7
9  Peru 2 1 1 4
10  Chile 1 1 1 3
11  Grenada 1 1 0 2
12  Saint Lucia 1 0 1 2
 Wenezuela 1 0 1 2
14  Barbados 1 0 0 1
 Brytyjskie Wyspy Dziewicze 1 0 0 1
 Kostaryka 1 0 0 1
17  Trynidad i Tobago 0 4 1 5
18  Antigua i Barbuda 0 1 1 2
 Gwatemala 0 1 1 2
 Portoryko 0 1 1 2
21  Urugwaj 0 0 2 2
22  Argentyna 0 0 1 1
 Bahamy 0 0 1 1
 Dominikana 0 0 1 1
Razem 48 48 48 144

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Pierwotnie na drugim miejscu została sklasyfikowana Andressa de Morais z Brazylii z rezultatem 65,98 m, ale jej wyniki anulowano po wykryciu niedozwolonego dopingu w organizmie miotaczki.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]