Lekkoatletyka na Igrzyskach Wspólnoty Narodów 1986

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lekkoatletyka na Igrzyskach Wspólnoty Narodów 1986
Ilustracja
Igrzyska Wspólnoty Narodów 1986
Edynburg
Brisbane 1982 Auckland 1990
Miejsce Meadowbank Stadium
Data 26 lipca – 2 sierpnia 1986
Liczba konkurencji 41
Liczba zawodników 417

Lekkoatletyka na Igrzyskach Wspólnoty Narodów w 1986 – zawody lekkoatletyczne, które były rozgrywane na Meadowbank Stadium w Edynburgu w Szkocji.

Igrzyska były zbojkotowane przez 32 reprezentacje państw afrykańskich, azjatyckich i środkowoamerykańskich. Powodem bojkotu był sprzeciw wobec postawy niektórych państw Wspólnoty Narodów (głównie Wielkiej Brytanii) na sytuację w Republice Południowej Afryki.

Rozegrano 23 konkurencje męskie i 18 kobiecych. Po raz pierwszy kobiety rywalizowały w biegu na 10 000 metrów i w biegu maratońskim.

Rezultaty[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja: Gold medal blank.svg 1. miejsce Rezultat Silver medal blank.svg 2. miejsce Rezultat Bronze medal blank.svg 3. miejsce Rezultat
Bieg na 100 m Kanada Ben Johnson 10,07 Anglia Linford Christie 10,28 Anglia Mike McFarlane 10,35
Bieg na 200 m Kanada Atlee Mahorn 20,31w Anglia Todd Bennett 20,54w Kanada Ben Johnson 20,64w
Bieg na 400 m Anglia Roger Black 45,57 Australia Darren Clark 45,98 Anglia Phil Brown 46,80
Bieg na 800 m Anglia Steve Cram 1:43,22 CR Szkocja Tom McKean 1:44,80 Anglia Peter Elliott 1:45,42
Bieg na 1500 m Anglia Steve Cram 3:50,87 Anglia John Gladwin 3:52,17 Kanada David Campbell 3:43,33
Bieg na 5000 m Anglia Steve Ovett 13:24,11 Anglia Jack Buckner 13:25,87 Anglia Tim Hutchings 13:26,84
Bieg na 10 000 m Anglia Jon Solly 27:57,42 Anglia Steve Binns 27:58,01 Walia Steve Jones 28:02,48
Maraton Australia Robert de Castella 2:10:15 Anglia Dave Edge 2:11:08 Australia Steve Moneghetti 2:11:18
Bieg na 110 m przez płotki Kanada Mark McKoy 13,31w Walia Colin Jackson 13,42w Australia Don Wright 13,64w
Bieg na 400 m przez płotki Irlandia Północna Phil Beattie 49,60 Anglia Max Robertson 49,77 Kanada John Graham 50,25
Bieg na 3000 m z przeszkodami Kanada Graeme Fell 8:24,49 Walia Roger Hackney 8:25,15 Anglia Colin Reitz 8:26,14
Sztafeta 4 × 100 m  Kanada
Mark McKoy
Atlee Mahorn
Desai Williams
Ben Johnson
39,15  Anglia
Lincoln Asquith
Daley Thompson
Mike McFarlane
Clarence Callender
39,19  Szkocja
Jamie Henderson
Cameron Sharp
George McCallum
Elliot Bunney
40,41
Sztafeta 4 × 400 m  Anglia
Kriss Akabusi
Roger Black
Todd Bennett
Phil Brown
3:07,19  Australia
Bruce Frayne
Miles Murphy
David Johnston
Darren Clark
3:07,81  Kanada
Anton Skerritt
Andre Smith
John Graham
Atlee Mahorn
3:08,69
Chód na 30 km Australia Simon Baker 2:07:47 CR Kanada Guillaume Leblanc 2:08:38 Anglia Ian McCombie 2:10:36
Skok wzwyż Kanada Milton Ottey 2,30 Szkocja Geoff Parsons 2,28 Kanada Alain Metellus
Anglia Henderson Pierre
2,14
Skok o tyczce Anglia Andy Ashurst 5,30 Kanada Bob Ferguson 5,20 Australia Neil Honey 5,20
Skok w dal Australia Gary Honey 8,08 Anglia Fred Salle 7,83 Kanada Kyle McDuffie 7,79
Trójskok Anglia John Herbert 17,27 Anglia Mike Makin 16,87 Australia Peter Beames 16,42
Pchnięcie kulą Anglia Billy Cole 18,16 Australia Joe Quigley 17,97 Australia Stuart Gyngell 17,70
Rzut dyskiem Kanada Ray Lazdins 58,86 Australia Paul Nandapi 57,74 Australia Werner Reiterer 57,34
Rzut młotem Anglia Dave Smith 74,06 Irlandia Północna Martin Girvan 70,48 Australia Phil Spivey 70,30
Rzut oszczepem Anglia Dave Ottley 80,62 CR Anglia Mick Hill 78,56 Nowa Zelandia Gavin Lovegrove 76,22
Dziesięciobój Anglia Daley Thompson 8663 pkt CR Kanada Dave Steen 8173 pkt Nowa Zelandia Simon Poelman 8015 pkt

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja: Gold medal blank.svg 1. miejsce Rezultat Silver medal blank.svg 2. miejsce Rezultat Bronze medal blank.svg 3. miejsce Rezultat
Bieg na 100 m Anglia Heather Oakes 11,20w Anglia Paula Dunn 11,21w Kanada Angella Issajenko 11,21w
Bieg na 200 m Kanada Angella Issajenko 22,91w Anglia Kathy Cook 23,18w Szkocja Sandra Whittaker 23,46w
Bieg na 400 m Australia Debbie Flintoff 51,29 Kanada Jillian Richardson 51,62 Anglia Kathy Cook 51,88
Bieg na 800 m Walia Kirsty Wade 2:00,94 Anglia Diane Edwards 2:01,12 Anglia Lorraine Baker 2:01,79
Bieg na 1500 m Walia Kirsty Wade 4:10,91 Kanada Debbie Bowker 4:11,94 Kanada Lynn Williams 4:12,66
Bieg na 3000 m Kanada Lynn Williams 8:55,29 Kanada Debbie Bowker 8:54,93 Szkocja Yvonne Murray 8:55,32
Bieg na 10 000 m Szkocja Liz Lynch 31:41,42 CR Nowa Zelandia Anne Audain 31:53,31 Walia Angela Tooby 32:25,38
Maraton Australia Lisa Martin 2:26:07 CR Nowa Zelandia Lorraine Moller 2:28:17 Kanada Odette Lapierre 2:31:48
Bieg na 100 m przez płotki Anglia Sally Gunnell 13,29 Anglia Wendy Jeal 13,41 Australia Glynis Nunn 13,44
Bieg na 400 m przez płotki Australia Debbie Flintoff 54,94 Kanada Donalda Duprey 56,55 Australia Jenny Laurendet 56,57
Sztafeta 4 × 100 m  Anglia
Paula Dunn
Kathy Cook
Joan Baptiste
Heather Oakes
43,39  Kanada
Angela Bailey
Esmie Lawrence
Angela Phipps
Angella Issajenko
43,83  Walia
Helen Miles
Sian Morris
Sallyanne Short
Carmen Smart
45,37
Sztafeta 4 × 400 m  Kanada
Charmaine Crooks
Marita Payne
Molly Killingbeck
Jillian Richardson
3:28,82  Anglia
Jane Parry
Linda Keough
Angela Piggford
Kathy Cook
3:32,82  Australia
Maree Chapman
Sharon Stewart
Julie Schwass
Debbie Flintoff
3:32,86
Skok wzwyż Australia Christine Stanton 1,92 Irlandia Północna Sharon McPeake 1,90 Irlandia Północna Janet Boyle 1,90
Skok w dal Anglia Joyce Oladapo 6,43 Anglia Mary Berkeley 6,40 Australia Robyn Lorraway 6,35
Pchnięcie kulą Australia Gael Martin 19,00 Anglia Judy Oakes 18,75 Anglia Myrtle Augee 17,52
Rzut dyskiem Australia Gael Martin 56,42 Walia Venissa Head 56,20 Anglia Karen Pugh 54,72
Rzut oszczepem Anglia Tessa Sanderson 69,80 CR Anglia Fatima Whitbread 68,54 Australia Sue Howland 64,74
Siedmiobój Anglia Judy Simpson 6282 pkt Australia Jane Flemming 6278 pkt Anglia Kim Hagger 5823 pkt

Tabela medalowa[edytuj | edytuj kod]

Poz. Państwo Gold medal blank.svg Silver medal blank.svg Bronze medal blank.svg Łącznie
1.  Anglia 18 18 12 48
2.  Kanada 10 9 9 28
3.  Australia 9 5 12 26
4.  Walia 2 3 3 8
5.  Szkocja 1 2 3 6
6.  Irlandia Północna 1 2 1 4
7.  Nowa Zelandia 0 2 2 4

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]