Lekkoatletyka na Igrzyskach Wspólnoty Narodów 1990

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lekkoatletyka na Igrzyskach Wspólnoty Narodów 1990
Ilustracja
Igrzyska Wspólnoty Narodów 1990
Auckland
Edynburg 1986 Victoria 1994
Miejsce Mount Smart Stadium
Data 27 stycznia – 3 lutego 1990
Liczba konkurencji 42
Liczba zawodników 585

Lekkoatletyka na Igrzyskach Wspólnoty Narodów w 1990 – zawody lekkoatletyczne, które były rozgrywane na Mount Smart Stadium w Auckland w Nowej Zelandii.

Rozegrano 23 konkurencje męskie i 19 kobiecych. Po raz pierwszy kobiety rywalizowały w chodzie na 10 kilometrów.

Rezultaty[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja: Gold medal blank.svg 1. miejsce Rezultat Silver medal blank.svg 2. miejsce Rezultat Bronze medal blank.svg 3. miejsce Rezultat
Bieg na 100 m Anglia Linford Christie 9,93w Nigeria Davidson Ezinwa 10,05w Kanada Bruny Surin 10,12w
Bieg na 200 m Anglia Marcus Adam 20,10w Anglia John Regis 20,16w Anglia Ade Mafe 20,26w
Bieg na 400 m Australia Darren Clark 44,60 Kenia Samson Kitur 44,88 Kenia Simeon Kipkemboi 44,93
Bieg na 800 m Kenia Sammy Tirop 1:45,98 Kenia Nixon Kiprotich 1:46,00 Anglia Matthew Yates 1:46,62
Bieg na 1500 m Anglia Peter Elliott 3:33,39 Kenia Wilfred Kirochi 3:34,41 Kanada Peter O'Donoghue 3:35,14
Bieg na 5000 m Nowa Zelandia Andrew Lloyd 13:24,86 Kenia John Ngugi 13:24,94 Walia Ian Hamer 13:25,63
Bieg na 10 000 m Anglia Eamonn Martin 28:08,57 Kenia Moses Tanui 28:11,56 Kanada Paul Williams 28:12,71
Maraton Kenia Douglas Wakiihuri 2:10:27 Australia Steve Moneghetti 2:10:34 Tanzania Simon Robert Naali 2:10:38
Bieg na 110 m przez płotki Walia Colin Jackson 13,08 Anglia Tony Jarrett 13,34 Anglia David Nelson 13,54
Bieg na 400 m przez płotki Anglia Kriss Akabusi 48,89 Kenia Gideon Yego 49,25 Kanada John Graham 50,24
Bieg na 3000 m z przeszkodami Kenia Julius Kariuki 8:20,64 Kenia Joshua Kipkemboi 8:24,26 Anglia Colin Walker 8:25,50
Sztafeta 4 × 100 m  Anglia
Clarence Callender
John Regis
Marcus Adam
Linford Christie
Tony Jarrett[a]
38,67  Nigeria
Victor Nwankwo
Davidson Ezinwa
Osmond Ezinwa
Abdullahi Tetengi
38,85  Jamajka
Wayne Watson
John Mair
Clive Wright
Ray Stewart
40,41
Sztafeta 4 × 400 m  Kenia
David Kitur
Samson Kitur
Simeon Kipkemboi
Stephen Mwanzia
3:02,48 CR  Szkocja
Mark Davidson
David Strang
Tom McKean
Brian Whittle
Duncan Mathieson[a]
3:04,68  Jamajka
Clive Wright
Devon Morris
Trevor Graham
Howard Burnett
John Mair[a]
3:04,96
Chód na 30 km Kanada Guillaume Leblanc 2:08:26 Australia Andrew Jachno 2:09:09 Anglia Ian McCombie 2:09:20
Skok wzwyż Bermudy Clarence Saunders 2,36 CR Anglia Dalton Grant 2,34 Kanada Milton Ottey
Szkocja Geoff Parsons
2,23
Skok o tyczce Australia Simon Arkell 5,35 Anglia Ian Tullett 5,25 Nowa Zelandia Simon Poelman 5,20
Skok w dal Nigeria Yusuf Alli 8,39w Australia David Culbert 8,20w Nigeria Festus Igbinoghene 8,18w
Trójskok Cypr Marios Chadziandreu 16,95 Anglia Jonathan Edwards 16,93 Kanada Edrick Floreal 16,89
Pchnięcie kulą Anglia Simon Williams 18,54 Nigeria Adewale Olukoju 18,48 Walia Paul Edwards 18,17
Rzut dyskiem Nigeria Adewale Olukoju 62,62 Australia Werner Reiterer 61,56 Australia Paul Nandapi 59,94
Rzut młotem Australia Sean Carlin 75,66 Anglia Dave Smith 73,52 Nowa Zelandia Angus Cooper 71,26
Rzut oszczepem Anglia Steve Backley 86,02 CR Anglia Mick Hill 83,32 Nowa Zelandia Gavin Lovegrove 81,66
Dziesięciobój Kanada Mike Smith 8525 pkt Nowa Zelandia Simon Poelman 8207 pkt Anglia Eugene Gilkes 7705 pkt

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja: Gold medal blank.svg 1. miejsce Rezultat Silver medal blank.svg 2. miejsce Rezultat Bronze medal blank.svg 3. miejsce Rezultat
Bieg na 100 m Jamajka Merlene Ottey 11,02w Australia Kerry Johnson 11,17w Bahamy Pauline Davis-Thompson 11,20w
Bieg na 200 m Jamajka Merlene Ottey 22,76 Australia Kerry Johnson 22,88 Bahamy Pauline Davis-Thompson 23,15
Bieg na 400 m Nigeria Fatima Yusuf 51,08 Anglia Linda Keough 51,63 Nigeria Charity Opara 52,01
Bieg na 800 m Anglia Diane Edwards 2:00,25 CR Anglia Ann Williams 2:00,40 Australia Sharon Stewart 2:00,87
Bieg na 1500 m Kanada Angela Chalmers 4:08,41 Anglia Christina Cahill 4:08,71 Anglia Bev Nicholson 4:09,00
Bieg na 3000 m Kanada Angela Chalmers 8:38,38 CR Szkocja Yvonne Murray 8:39,46 Szkocja Liz McColgan 8:47,66
Bieg na 10 000 m Szkocja Liz McColgan 32:23,56 Anglia Jill Hunter 32:33,21 Nowa Zelandia Barbara Moore 32:44,73
Maraton Australia Lisa Martin 2:25:28 CR Australia Tani Ruckle 2:33:15 Anglia Angie Pain 2:36:35
Bieg na 100 m przez płotki Walia Kay Morley 12,91 Anglia Sally Gunnell 13,12 Anglia Lesley-Ann Skeete 13,31
Bieg na 400 m przez płotki Anglia Sally Gunnell 55,38 Australia Debbie Flintoff-King 56,00 Australia Jenny Laurendet 56,74
Sztafeta 4 × 100 m  Australia
Monique Dunstan
Kathy Sambell
Cathy Freeman
Kerry Johnson
43,87  Anglia
Stephi Douglas
Jennifer Stoute
Simmone Jacobs
Paula Dunn
44,15  Nigeria
Beatrice Utondu
Fatima Yusuf
Charity Opara
Chioma Ajunwa
44,67
Sztafeta 4 × 400 m  Anglia
Angela Piggford
Jennifer Stoute
Sally Gunnell
Linda Keough
3:28,08  Australia
Maree Holland
Sharon Stewart
Susan Andrews
Debbie Flintoff-King
3:30,74  Kanada
Rosey Edeh
France Gareau
Cheryl Allen
Gail Harris
3:33,26
Chód na 10 km Australia Kerry Saxby 45:03 CR Nowa Zelandia Anne Judkins 47:03 Anglia Lisa Langford 47:23
Skok wzwyż Australia Tania Murray 1,88 Irlandia Północna Janet Boyle 1,88 Nowa Zelandia Tracy Phillips 1,88
Skok w dal Australia Jane Flemming 6,78 Nigeria Beatrice Utondu 6,55w Anglia Fiona May 6,55
Pchnięcie kulą Anglia Myrtle Augee 18,48 Anglia Judy Oakes 18,43 Anglia Yvonne Hanson-Nortey 16,00
Rzut dyskiem Australia Lisa-Marie Vizaniari 56,38 Irlandia Północna Jackie McKernan 54,86 Australia Astra Vitols 53,84
Rzut oszczepem Anglia Tessa Sanderson 65,72 Australia Sue Howland 61,18 Australia Kate Farrow 58,98
Siedmiobój Australia Jane Flemming 6695 pkt CR Australia Sharon Jaklofsky-Smith 6115 pkt Anglia Judy Simpson 6085 pkt

Tabela medalowa[edytuj | edytuj kod]

Poz. Państwo Gold medal blank.svg Silver medal blank.svg Bronze medal blank.svg Łącznie
1.  Anglia 13 14 13 40
2.  Australia 10 11 5 26
3.  Kenia 4 7 1 12
4.  Kanada 4 0 6 10
5.  Nigeria 3 4 3 10
6.  Jamajka 2 0 2 4
 Walia 2 0 2 4
8.  Nowa Zelandia 1 2 6 9
9.  Szkocja 1 2 2 5
10.  Bermudy 1 0 0 1
 Cypr 1 0 0 1
12.  Irlandia Północna 0 2 0 2
13.  Bahamy 0 0 2 2
14.  Tanzania 0 0 1 1

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Biegł w eliminacjach.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]