Lekkoatletyka na Igrzyskach Wspólnoty Narodów 1994

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lekkoatletyka na Igrzyskach Wspólnoty Narodów 1994
Ilustracja
Igrzyska Wspólnoty Narodów 1994
Victoria
Auckland 1990 Kuala Lumpur 1998
Miejsce Mount Smart Stadium
Data 21–28 sierpnia 1994
Liczba konkurencji 42
Liczba zawodników 732

Lekkoatletyka na Igrzyskach Wspólnoty Narodów w 1994 – zawody lekkoatletyczne, które były rozgrywane na Centennial Stadium w Victorii w Kanadzie.

Rozegrano 23 konkurencje męskie i 19 kobiecych, a także 2 dla niepełnosprawnych lekkoatletów (nie ujęte w poniższym wykazie).

Początkowo srebrny medal w biegu na 100 metrów mężczyzn został zdobyty przez Horace’a Dove-Edwina ze Sierra Leone, który jednak dewa dni później został go pozbawiony ze względu na wykrycie w jego organizmie niedozwolonej substancji – sterydu anabolicznego stanozololu[1].

Rezultaty[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja: Gold medal blank.svg 1. miejsce Rezultat Silver medal blank.svg 2. miejsce Rezultat Bronze medal blank.svg 3. miejsce Rezultat
Bieg na 100 m Anglia Linford Christie 9,91 Jamajka Michael Green[a] 10,05 Namibia Frankie Fredericks 10,06
Bieg na 200 m Namibia Frankie Fredericks 19,97 CR Anglia John Regis 20,25 Nigeria Daniel Effiong 20,40
Bieg na 400 m Kenia Charles Gitonga 45,00 Anglia Du’aine Ladejo 45,11 Nigeria Sunday Bada 45,45
Bieg na 800 m Kenia Patrick Konchellah 1:45,18 Południowa Afryka Hezekiél Sepeng 1:45,76 Zimbabwe Savieri Ngidhi 1:46,06
Bieg na 1500 m Kenia Reuben Chesang 3:36,70 Kanada Kevin Sullivan 3:36,78 Anglia John Mayock 3:37,22
Bieg na 5000 m Anglia Robert Denmark 13:23,00 Zimbabwe Philemon Hanneck 13:23,20 Anglia John Nuttall 13:23,54
Bieg na 10 000 m Kenia Lameck Aguta 28:38,22 Zimbabwe Tendai Chimusasa 28:47,27 Zambia Fackson Nkandu 28:51,72
Maraton Australia Steve Moneghetti 2:11:49 Australia Sean Quilty 2:14:57 Anglia Mark Hudspith 2:15:11
Bieg na 110 m przez płotki Walia Colin Jackson 13,08 Anglia Tony Jarrett 13,22 Walia Paul Gray 13,54
Bieg na 400 m przez płotki Zambia Samuel Matete 48,67 Kenia Gideon Biwott 49,53 Kenia Barnabas Kinyor 50,24
Bieg na 3000 m z przeszkodami Kenia Johnstone Kipkoech 8:14,82 CR Kenia Gideon Chirchir 8:15,25 Kanada Graeme Fell 8:23,28
Sztafeta 4 × 100 m  Kanada
Donovan Bailey
Glenroy Gilbert
Carlton Chambers
Bruny Surin
38,39 CR  Australia
Shane Naylor
Tim Jackson
Paul Henderson
Damien Marsh
Kyle Vander-Kuyp[b]
38,88  Anglia
Jason John
Toby Box
Philip Goedluck
Terry Williams
Mark Smith[b]
39,39
Sztafeta 4 × 400 m  Anglia
David McKenzie
Peter Crampton
Adrian Patrick
Du’aine Ladejo
Alex Fugallo[b]
Mark Smith[b]
3:02,14 CR  Jamajka
Orville Taylor
Dennis Blake
Linval Laird
Garth Robinson
Roxbert Martin[b]
3:02,32  Trynidad i Tobago
Patrick Delice
Neil de Silva
Hayden Stephen
Ian Morris
3:02,78
Chód na 30 km Australia Nicholas A’Hern 2:07:53 Kanada Tim Berrett 2:08:22 Nowa Zelandia Scott Nelson 2:09:10
Skok wzwyż Australia Tim Forsyth 2,32 Anglia Steve Smith 2,32 Szkocja Geoff Parsons 2,31
Skok o tyczce Walia Neil Winter 5,40 CR Kanada Curtis Heywood 5,30 Australia James Miller 5,30
Skok w dal Nigeria Obinna Eregbu 8,05w Australia David Culbert 8,00 Kanada Ian James 7,93w
Trójskok Anglia Julian Golley 17,03 Anglia Jonathan Edwards 17,00 Bermudy Brian Wellman 17,00
Pchnięcie kulą Anglia Matt Simson 19,49 Nowa Zelandia Courtney Ireland 19,38 Nigeria Chima Ugwu 19,26
Rzut dyskiem Australia Werner Reiterer 62,76 Nigeria Adewale Olukoju 62,46 Anglia Robert Weir 60,86
Rzut młotem Australia Sean Carlin 73,48 Anglia Paul Head 70,18 Anglia Peter Vivian 69,80
Rzut oszczepem Anglia Steve Backley 82,74 Anglia Mick Hill 81,84 Nowa Zelandia Gavin Lovegrove 80,42
Dziesięciobój Kanada Mike Smith 8326 pkt Australia Peter Winter 8074 pkt Anglia Simon Shirley 7980 pkt

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja: Gold medal blank.svg 1. miejsce Rezultat Silver medal blank.svg 2. miejsce Rezultat Bronze medal blank.svg 3. miejsce Rezultat
Bieg na 100 m Nigeria Mary Onyali 11,06 Nigeria Christy Opara-Thompson 11,22 Anglia Paula Thomas 11,23
Bieg na 200 m Australia Cathy Freeman 22,25 CR Nigeria Mary Onyali 22,35 Australia Melinda Gainsford 22,68
Bieg na 400 m Australia Cathy Freeman 50,38 CR Nigeria Fatima Yusuf 50,53 Jamajka Sandie Richards 50,69
Bieg na 800 m Jamajka Inez Turner 2:01,74 Kanada Charmaine Crooks 2:02,35 Kenia Gladys Wamuyu 2:03,12
Bieg na 1500 m Anglia Kelly Holmes 4:08,86 Kanada Paula Schnurr 4:09,65 Południowa Afryka Gwen Griffiths 4:10,16
Bieg na 3000 m Kanada Angela Chalmers 8:32,17 CR Kanada Robyn Meagher 8:45,59 Anglia Alison Wyeth 8:47,98
Bieg na 10 000 m Szkocja Yvonne Murray 31:56,97 Południowa Afryka Elana Meyer 32:06,02 Kenia Jane Omoro 32:13,01
Maraton Kanada Carole Rouillard 2:30:41 Kanada Lizanne Bussières 2:31:07 Anglia Yvonne Danson 2:32:24
Bieg na 100 m przez płotki Jamajka Michelle Freeman 13,12 Anglia Jacqui Agyepong 13,14 Anglia Sam Farquharson 13,38
Bieg na 400 m przez płotki Anglia Sally Gunnell 54,51 Jamajka Deon Hemmings 55,11 Jamajka Debbie-Ann Parris 56,25
Sztafeta 4 × 100 m  Nigeria
Faith Idehen
Mary Tombiri
Christy Opara-Thompson
Mary Onyali
42,99  Australia
Monique Miers
Cathy Freeman
Melinda Gainsford
Kathy Sambell
43,43  Anglia
Stephi Douglas
Geraldine McLeod
Simmone Jacobs
Paula Thomas
43,46
Sztafeta 4 × 400 m  Anglia
Phylis Smith
Tracy Goddard
Linda Staines
Sally Gunnell
3:27,06 CR  Jamajka
Revoli Campbell
Deon Hemmings
Inez Turner
Sandie Richards
3:28,63  Kanada
Alanna Yakiwchuck
Stacey Bowen
Donalda Duprey
Charmaine Crooks
3:33,52
Chód na 10 km Australia Kerry Saxby-Junna 44:25 CR Australia Anne Manning 44:37 Kanada Janice McCaffrey 44:54
Skok wzwyż Australia Alison Inverarity 1,94 Południowa Afryka Charmaine Weavers 1,94 Anglia Debbie Marti 1,91
Skok w dal Australia Nicole Boegman 6,82 Anglia Yinka Idowu 6,73 Nigeria Christy Opara-Thompson 6,72w
Pchnięcie kulą Anglia Judy Oakes 18,16 Anglia Myrtle Augee 17,64 Australia Lisa-Marie Vizaniari 16,61
Rzut dyskiem Australia Daniela Costian 63,72 CR Nowa Zelandia Beatrice Faumuina 57,12 Południowa Afryka Lizette Etsebeth 55,74
Rzut oszczepem Australia Louise McPaul 63,76 Nowa Zelandia Kirsten Hellier 60,40 Anglia Sharon Gibson 58,20
Siedmiobój Anglia Denise Lewis 6325 pkt Australia Jane Flemming 6317 pkt Kanada Catherine Bond-Mills 6193 pkt

Tabela medalowa[edytuj | edytuj kod]

Poz. Państwo Gold medal blank.svg Silver medal blank.svg Bronze medal blank.svg Łącznie
1.  Australia 12 6 5 23
2.  Anglia 11 14 13 38
3.  Kanada 6 6 5 17
4.  Kenia 5 2 3 10
5.  Nigeria 3 4 4 11
6.  Jamajka 2 4 2 8
7.  Walia 2 0 1 3
8.  Namibia 1 0 1 2
 Szkocja 1 0 1 2
 Zambia 1 0 1 2
11.  Nowa Zelandia 0 3 3 6
12.  Południowa Afryka 0 3 2 5
13.  Zimbabwe 0 2 1 3
14.  Bermudy 0 0 1 1
 Trynidad i Tobago 0 0 1 1

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Pierwotnie drugie miejsce zajął Horace Dove-Edwin ze Sierra Leone z czasem 10,02, ale został zdyskwalifikowany z powodu dopingu.
  2. a b c d e Biegł w eliminacjach.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]