Lekkoatletyka na Igrzyskach Wspólnoty Narodów 2018

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lekkoatletyka na Igrzyskach Wspólnoty Narodów 2018
Ilustracja
Igrzyska Wspólnoty Narodów 2018
Gold Coast
Glasgow 2014 Birmingham 2022
Miejsce Carrara Stadium
Data 8–15 kwietnia 2018
Liczba konkurencji 58
Liczba zawodników 930 z 68 państw

Lekkoatletyka na Igrzyskach Wspólnoty Narodów 2018 – jedna z dyscyplin podczas Igrzysk Wspólnoty Narodów 2018 w Gold Coast. Rozegrane zostało 58 konkurencji, które odbyły się w dniach 8–15 kwietnia 2018 roku w Carrara Stadium. W zawodach wzięło udział 930 zawodników z 68 państw.

Uczestniczące państwa[edytuj | edytuj kod]

W lekkoatletyce podczas igrzysk wystąpiło 952 zawodników z 68 państw[1].

Medaliści[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Złoto Wynik Srebro Wynik Brąz Wynik
Mężczyźni
100 m Południowa Afryka Akani Simbine 10,03 Południowa Afryka Henricho Bruintjies 10,17 Jamajka Yohan Blake 10,19
200 m Trynidad i Tobago Jereem Richards 20,12 Kanada Aaron Brown 20,34 Irlandia Północna Leon Reid 20,55
400 m Botswana Isaac Makwala 44,35 Botswana Baboloki Thebe 45,09 Jamajka Javon Francis 45,11 SB
800 m Kenia Wycliffe Kinyamal 1:45,11 Anglia Kyle Langford 1:45,16 PB Australia Luke Mathews 1:45,60 SB
1500 m Kenia Elijah Manangoi 3:34,78 Kenia Timothy Cheruiyot 3:35,17 Szkocja Jake Wightman 3:35,97
5000 m Uganda Joshua Cheptegei 13:50,83 Kanada Mohammed Ahmed 13:52,78 Kenia Edward Zakayo 13:54,06
10 000 m Uganda Joshua Cheptegei 27:19,62 CR Kanada Mohammed Ahmed 27:20,56 Kenia Rodgers Kwemoi 27:28,66 SB
Maraton Australia Michael Shelley 2:16:46 Uganda Solomon Mutai 2:19:02 Szkocja Robbie Simpson 2:19:36
3000 m z przeszkodami Kenia Conseslus Kipruto 8:10,08 CR Kenia Abraham Kibiwott 8:10,62 SB Kenia Amos Kirui 8:12,24
110 m przez płotki Jamajka Ronald Levy 13,19 Jamajka Hansle Parchment 13,22 Australia Nicholas Hough 13,38 PB
400 m przez płotki Brytyjskie Wyspy Dziewicze Kyron McMaster 48,25 Bahamy Jeffery Gibson 49,10 SB Jamajka Jaheel Hyde 49,16
Skok wzwyż Australia Brandon Starc 2,32 PB Bahamy Jamal Wilson 2,30 SB Kanada Django Lovett 2,30 PB
Skok o tyczce Australia Kurtis Marschall 5,70 Kanada Shawnacy Barber 5,65 Anglia Luke Cutts 5,45
Skok w dal Południowa Afryka Luvo Manyonga 8,41 CR Australia Henry Frayne 8,33 Południowa Afryka Rushwal Samaai 8,22
Trójskok Gujana Troy Doris 16,88 SB Dominika Yordanis Durañona 16,86 Kamerun Marcel Mayack 16,80 PB
Pchnięcie kulą Nowa Zelandia Tomas Walsh 21,41 Nigeria Chukwuebuka Enekwechi 21,14 PB Kanada Tim Nedow 20,91 SB
Rzut dyskiem Jamajka Fedrick Dacres 68,20 CR Jamajka Traves Smikle 63,98 Cypr Apostolos Parelis 63,61
Rzut młotem Anglia Nick Miller 80,26 CR NR Australia Matt Denny 74,88 PB Szkocja Mark Dry 73,12 SB
Rzut oszczepem Indie Neeraj Chopra 86,47 SB Australia Hamish Peacock 82,59 Grenada Anderson Peters 82,20
Dziesięciobój Grenada Lindon Victor 8303 Kanada Pierce Lepage 8171 PB Australia Cedric Dubler 7983
Chód na 20 km Australia Dane Bird-Smith 1:19:34 CR Anglia Tom Bosworth 1:19:38 NR Kenia Samuel Gathimba 1:19:51
4x100 m  Anglia
Reuben Arthur
Zharnel Hughes
Richard Kilty
Harry Aikines-Aryeetey
38,13 SB  Południowa Afryka
Henricho Bruintjies
Emile Erasmus
Anaso Jobodwana
Akani Simbine
38,24 NR  Jamajka
Everton Clarke
Oshane Bailey
Warren Weir
Yohan Blake
Nigel Ellis
38,35 SB
4x400 m  Botswana
Leaname Maotoanong
Baboloki Thebe
Onkabetse Nkobolo
Isaac Makwala
3:01,78 SB  Bahamy
O’Jay Ferguson
Teray Smith
Stephen Newbold
Alonzo Russell
Michael Mathieu
Ramon Miller
3:01,92 SB  Jamajka
Jermaine Gayle
Demish Gaye
Jamari Rose
Javon Francis
Peter Matthews
3:01,97 SB
100 m (T12) Południowa Afryka Ndodomzi Ntutu 11,02 Południowa Afryka Hilton Langenhoven 11,27 SB Malezja Muhamad Afiq Mohamad Ali Hanafiah 11,28
100 m (T38) Australia Evan O'Hanlon 11,09 Południowa Afryka Dyan Buis 11,33 SB Południowa Afryka Charl du Toit 11,35 WR
100 m (T47) Nigeria Suwaibidu Galadima 11,04 Anglia James Arnott 11,30 Jamajka Tevaughn Thomas 11,63
1500 m (T54) Kanada Alexandre Dupont 3:11,75 Australia Kurt Fearnley 3:11,92 Australia Jake Lappin 3:12,60
Maraton (T54) Australia Kurt Fearnley 1:30:26 CR Anglia John Smith 1:31:44 SB Anglia Simon Lawson 1:31:44
Pchnięcie kulą (F38) Australia Cameron Crombie 15,74 Australia Marty Jackson 13,74 SB Południowa Afryka Reinhardt Hamman 13,15 SB
Kobiety
100 m Trynidad i Tobago Michelle-Lee Ahye 11,14 Jamajka Christania Williams 11,21 Jamajka Gayon Evans 11,22 PB
200 m Bahamy Shaunae Miller-Uibo 22,09 CR Jamajka Shericka Jackson 22,18 PB Anglia Dina Asher-Smith 22,29
400 m Botswana Amantle Montsho 50,15 SB Jamajka Anastasia Le-Roy 50,57 PB Jamajka Stephenie McPherson 50,93
800 m Południowa Afryka Caster Semenya 1:56,68 CR Kenia Margaret Wambui 1:58,07 Jamajka Natoya Goule 1:58,82 PB
1500 m Południowa Afryka Caster Semenya 4:00,71 CR NR Kenia Beatrice Chepkoech 4:03,09 PB Walia Melissa Courtney 4:03,44 PB
5000 m Kenia Hellen Obiri 15:13,11 Kenia Margaret Chelimo Kipkemboi 15:15,28 Anglia Laura Weightman 15:25,84
10 000 m Uganda Stella Chesang 31:45,30 Kenia Stacy Ndiwa 31:46,36 PB Uganda Mercyline Chelangat 31:48,41
Maraton Namibia Helalia Johannes 2:32:40 Australia Lisa Weightman 2:33:23 Australia Jessica Trengove 2:34:09
3000 m z przeszkodami Jamajka Aisha Praught 9:21,00 Kenia Celliphine Chespol 9:22,61 Kenia Purity Cherotich Kirui 9:25,74
100 m przez płotki Nigeria Oluwatobiloba Amusan 12,68 Jamajka Danielle Williams 12,78 Jamajka Yanique Thompson 12,97
400 m przez płotki Jamajka Janeive Russell 54,33 Szkocja Eilidh Doyle 54,80 Południowa Afryka Wenda Nel 54,96
Skok wzwyż Saint Lucia Levern Spencer 1,95 SB Anglia Morgan Lake 1,93 Australia Nicola McDermott 1,91 PB
Skok o tyczce Kanada Alysha Newman 4,75 CR NR Nowa Zelandia Eliza McCartney 4,70 Australia Nina Kennedy 4,60
Skok w dal Kanada Christabel Nettey 6,84 Australia Brooke Stratton 6,77 Anglia Shara Proctor 6,75
Trójskok Jamajka Kimberly Williams 14,64 PB Jamajka Shanieka Ricketts 14,52 SB Dominika Thea LaFond 13,92
Pchnięcie kulą Jamajka Danniel Thomas 19,36 NR Nowa Zelandia Valerie Adams 18,70 SB Kanada Brittany Crew 18,32
Rzut dyskiem Australia Dani Samuels 68,26 CR Indie Seema Antil 60,41 Indie Navjeet Dhillon 57,43
Rzut młotem Nowa Zelandia Julia Ratcliffe 69,94 Australia Alexandra Hulley 68,20 Australia Lara Nielsen 65,03
Rzut oszczepem Australia Kathryn Mitchell 68,92 CR OC Australia Kelsey-Lee Roberts 63,89 Południowa Afryka Sunette Viljoen 62,08
Siedmiobój Anglia Katarina Johnson-Thompson 6255 Kanada Nina Schultz 6133 PB Anglia Niamh Emerson 6043 PB
Chód na 20 km Australia Jemima Montag 1:32:50 Nowa Zelandia Alana Barber 1:34:18 Walia Bethan Davies 1:36:08
4x100 m  Anglia
Asha Philip
Dina Asher-Smith
Bianca Williams
Lorraine Ugen
42,46 NR  Jamajka
Christania Williams
Natasha Morrison
Gayon Evans
Elaine Thompson
42,52  Nigeria
Joy Udo-Gabriel
Blessing Okagbare-Ighoteguonor
Oluwatobiloba Amusan
Rosemary Chukwuma
42,75
4x400 m  Jamajka
Christine Day
Anastasia Le-Roy
Janeive Russell
Stephenie McPherson
3:24,00  Nigeria
Patience Okon George
Glory Onome Nathaniel
Praise Idamadudu
Yinka Ajayi
3:25,29  Botswana
Galefele Moroko
Christine Botlogetswe
Loungo Matlhaku
Amantle Montsho
3:26,86 NR
100 m (T35) Australia Isis Holt 13,58 Szkocja Maria Lyle 15,14 Australia Brianna Coop 15,63
100 m (T38) Anglia Sophie Hahn 12,46 CR Australia Rhiannon Clarke 13,17 OC Walia Olivia Breen 13,35
1500 m (T54) Australia Madison de Rozario 3:34,06 Australia Angela Ballard 3:36,85 Kanada Diane Roy 3:36,97 CR
Maraton (T54) Australia Madison de Rozario 1:44:00 Australia Eliza Ault-Connell 1:44:13 Anglia Jade Jones 1:44:20
Skok w dal (T38) Walia Olivia Breen 4,86 CR PB Australia Erin Cleaver 4,36 Australia Taylor Doyle 4,22
Rzut oszczepem (T46) Walia Hollie Arnold 44,43 WR Nowa Zelandia Holly Robinson 43,32 OC Vanuatu Friana Kwevira 24,54

Tabela medalowa[edytuj | edytuj kod]

Poz. Państwo Gold medal blank.svg Silver medal blank.svg Bronze medal blank.svg Razem
1.  Australia 13 13 10 36
2.  Jamajka 7 8 10 25
3.  Anglia 5 5 7 17
4.  Południowa Afryka 5 4 5 14
5.  Kenia 4 7 5 16
6.  Kanada 3 6 4 13
7.  Botswana 3 1 1 5
 Uganda 3 1 1 5
9.  Nowa Zelandia 2 4 0 6
10.  Nigeria 2 2 1 5
11.  Walia 2 0 3 5
12.  Trynidad i Tobago 2 0 0 2
13.  Bahamy 1 3 0 4
14.  Indie 1 1 1 3
15.  Grenada 1 0 1 2
16.  Brytyjskie Wyspy Dziewicze 1 0 0 1
 Gujana 1 0 0 1
 Namibia 1 0 0 1
 Saint Lucia 1 0 0 1
20.  Szkocja 0 2 3 5
21.  Dominika 0 1 1 2
22.  Cypr 0 0 1 1
 Irlandia Północna 0 0 1 1
 Kamerun 0 0 1 1
 Malezja 0 0 1 1
 Vanuatu 0 0 1 1

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Number of Entries by CGA (ang.). 2018-04-02. [dostęp 2018-04-05].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]