Lekkoatletyka na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1920 – bieg na 10 000 m mężczyzn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Letnie Igrzyska Olimpijskie 1920
Lekkoatletyka
10 000 m mężczyzn
Złoty medal Finlandia Paavo Nurmi
Srebrny medal Francja Joseph Guillemot
Brązowy medal Wielka Brytania James Wilson
Lekkoatletyka na
Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1920
Athletics pictogram.svg
Biegi
100 m mężczyźni
200 m mężczyźni
400 m mężczyźni
800 m mężczyźni
1500 m mężczyźni
5000 m mężczyźni
10 000 m mężczyźni
3000 m z przeszkodami mężczyźni
110 m przez płotki mężczyźni
400 m przez płotki mężczyźni
4 × 100 m mężczyźni
4 × 400 m mężczyźni
3000 m drużynowo mężczyźni
Maraton mężczyźni
Chód na 3 km mężczyźni
Chód na 10 km mężczyźni
Bieg przełajowy indywidualnie mężczyźni
Bieg przełajowy drużynowo mężczyźni
Skoki
Skok w dal mężczyźni
Trójskok mężczyźni
Skok wzwyż mężczyźni
Skok o tyczce mężczyźni
Rzuty
Pchnięcie kulą mężczyźni
Rzut dyskiem mężczyźni
Rzut młotem mężczyźni
Rzut oszczepem mężczyźni
Rzut ciężarem mężczyźni
Wieloboje
Pięciobój lekkoatletyczny mężczyźni
Dziesięciobój mężczyźni

Bieg na 10 000 m mężczyzn był jedną z konkurencji lekkoatletycznych na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1920. Zawody odbyły się w dniach 19-20 sierpnia. W zawodach uczestniczyło 34 zawodników z 17 państw.

Rekordy[edytuj | edytuj kod]

Rekord świata 30:58.8 Francja Jean Bouin Colombes (FRA) 16 listopada 1911
Rekord olimpijski 31:20.8 Wielkie Księstwo Finlandii Hannes Kolehmainen Sztokholm (SWE) 8 lipca 1912

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

Półfinał 1

Miejsce Zawodnik Czas Kwal.
1 Wielka Brytania James Wilson 33:40,2 Q
2 Finlandia Paavo Nurmi 33:46,3 Q
3 Królestwo Włoch (1861–1946) Augusto Maccario 34:06,8 Q
4 Francja Jean-Baptiste Manhès 34:12,0 Q
5 Szwajcaria Alfred Gaschen 34:38,4 Q
6 Szwecja Werner Magnusson 34:49,2
7 Francja Lucien Duquesne 35:06,6
8 Belgia Pierre Devaux 36:38,3
Estonia Jüri Lossmann DNF
Indie Brytyjskie Phadeppa Chaugle DNF
Dania Julius Ebert DNF
Stany Zjednoczone Amisoli Patisoni DNF

Półfinał 2

Miejsce Zawodnik Czas Kwal.
1 Francja Joseph Guillemot 32:41,6 Q
2 Szwecja Eric Backman 32:48,5 Q
3 Dania Albert Andersen 32:58,4 Q
4 Stany Zjednoczone Fred Faller 33:02,4 Q
5 Szwajcaria Oscar Garin 33:04,4 Q
6 Kanada Edward Lawrence 33:08,5
7 Hiszpania Teodoro Pons
8 Japonia Konosuke Sano
9 Belgia Aimé Proot
10 Australia Sinton Hewitt

Półfinał 3

Miejsce Zawodnik Czas Kwal.
1 Finlandia Heikki Liimatainen 32:08,2 Q
2 Wielka Brytania Charles Clibbon 32:08,8 Q
3 Francja Gaston Heuet 32:11,1 Q
4 Królestwo Włoch (1861–1946) Carlo Speroni 32:13,1 Q
5 Wielka Brytania James Hatton 32:23,0 Q
6 Szwecja Nils Bergström 33:38,0
7 Grecja Alexandros Kranis
8 Stany Zjednoczone Earl Johnson
9 Stany Zjednoczone George Cornetta
10 Królestwo Włoch (1861–1946) Constantino Lussana
11 Czechosłowacja Karel Pacák
12 Japonia Zensaku Motegi

Finał[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Czas
1 Finlandia Paavo Nurmi 31:45,8
2 Francja Joseph Guillemot 31:47,2
3 Wielka Brytania James Wilson 31:50,8
4 Królestwo Włoch (1861–1946) Augusto Maccario 32:02,0
5 Wielka Brytania James Hatton 32:14,0
6 Francja Jean-Baptiste Manhès 32:26,0
7 Finlandia Heikki Liimatainen 32:28,0
8 Stany Zjednoczone Fred Faller 32:38,0
9 Szwajcaria Oscar Garin
Wielka Brytania Charles Clibbon DNF
Szwajcaria Alfred Gaschen DNF
Szwecja Eric Backman DNF
Dania Albert Andersen DNF
Królestwo Włoch (1861–1946) Carlo Speroni DNF
Francja Gaston Heuet DNF

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]