Lekkoatletyka na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1920 – bieg na 200 m mężczyzn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Olympic rings without rims.svg
Letnie Igrzyska Olimpijskie 1920

Lekkoatletyka
200 m mężczyzn
Złoty medal Stany Zjednoczone Allen Woodring
Srebrny medal Stany Zjednoczone Charlie Paddock
Brązowy medal Wielka Brytania Harry Edward
Lekkoatletyka na
Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1920
Athletics pictogram.svg
Biegi
100 m mężczyźni
200 m mężczyźni
400 m mężczyźni
800 m mężczyźni
1500 m mężczyźni
5000 m mężczyźni
10 000 m mężczyźni
3000 m z przeszkodami mężczyźni
110 m przez płotki mężczyźni
400 m przez płotki mężczyźni
4 × 100 m mężczyźni
4 × 400 m mężczyźni
3000 m drużynowo mężczyźni
Maraton mężczyźni
Chód na 3 km mężczyźni
Chód na 10 km mężczyźni
Bieg przełajowy indywidualnie mężczyźni
Bieg przełajowy drużynowo mężczyźni
Skoki
Skok w dal mężczyźni
Trójskok mężczyźni
Skok wzwyż mężczyźni
Skok o tyczce mężczyźni
Rzuty
Pchnięcie kulą mężczyźni
Rzut dyskiem mężczyźni
Rzut młotem mężczyźni
Rzut oszczepem mężczyźni
Rzut ciężarem mężczyźni
Wieloboje
Pięciobój lekkoatletyczny mężczyźni
Dziesięciobój mężczyźni

Bieg na 200 m mężczyzn był jedną z konkurencji lekkoatletycznych na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1920. Zawody odbyły się w dniach 19-20 sierpnia. W zawodach uczestniczyło 48 zawodników z 22 państw.

Rekordy[edytuj | edytuj kod]

Rekord świata 21,2(*) Wielka Brytania William Applegarth Londyn (GBR) 4 lipca 1914
Rekord olimpijski 21,6(**) Stany Zjednoczone Archie Hahn Saint Louis (USA) 31 sierpnia 1904

(*) nieoficjalny 200 jardów (= 201,17 m)

(**) po prostej

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Eliminacje[edytuj | edytuj kod]

Bieg 1

Miejsce Zawodnik Czas Kwal.
1 Francja René Tirard 23,2 Q
2 Szwecja Agne Holmström 23,3 Q
3 Hiszpania Diego Ordóñez 23,7
4 Japonia Shin’ichi Yamaoka 23,9
5 Norwegia Bjarne Guldager

Bieg 2

Miejsce Zawodnik Czas Kwal.
1 Nowa Zelandia George Davidson 22,6 Q
2 Kanada Alexandre Penton 22,9 Q
3 Hiszpania Félix Mendizábal 23,2
4 Holandia Harry van Rappard 23,7
5 Hiszpania Federico Reparez

Bieg 3

Miejsce Zawodnik Czas Kwal.
1 Czechosłowacja Vojtěch Plzák 23,4 Q
2 Wielka Brytania William Hill 23,8 Q
3 Belgia Marcel Gustin 24,3

Bieg 4

Miejsce Zawodnik Czas Kwal.
1 Belgia Paul Brochart 23,2 Q
2 Australia William Hunt 23,5 Q
3 Zjednoczone Królestwo Włoch Giovanni Orlandi 23,8
4 Luksemburg Paul Hammer 24,1

Bieg 5

Miejsce Zawodnik Czas Kwal.
1 Francja René Caste 23,0 Q
2 Wielka Brytania Harold Abrahams 23,3 Q
3 Związek Południowej Afryki Willie Bukes 23,4
4 Norwegia Rolf Stenersen 23,7

Bieg 6

Miejsce Zawodnik Czas Kwal.
1 Stany Zjednoczone Charlie Paddock 23,2 Q
2 Dania August Sørensen 23,8 Q
3 Wielka Brytania Victor d’Arcy 23,9
4 Sułtanat Egiptu Ahmad Abbas Chajri

Bieg 7

Miejsce Zawodnik Czas Kwal.
1 Szwecja Sven Krokström 23,8 Q
2 Belgia Max Houben 24,2 Q
3 Grecja Dimitrios Karambatis 24,2

Bieg 8

Miejsce Zawodnik Czas Kwal.
1 Stany Zjednoczone Loren Murchison 23,2 Q
2 Szwecja Nils Sandström 23,6 Q
3 Hiszpania Carlos Pajarón 24,2
4 Szwajcaria August Waibel

Bieg 9

Miejsce Zawodnik Czas Kwal.
1 Stany Zjednoczone Allen Woodring 22,8 Q
2 Holandia Cor Wezepoel 23,3 Q
3 Związek Południowej Afryki Frank Irvine 23,3
4 Japonia Ichiro Kaga
5 Monako Edmond Médécin

Bieg 10

Miejsce Zawodnik Czas Kwal.
1 Wielka Brytania Harry Edward 22,8 Q
2 Związek Południowej Afryki Jack Oosterlaak 23,2 Q
3 Szwecja Sven Malm 23,3
4 Zjednoczone Królestwo Włoch Mario Riccobono
5 Estonia Reinhold Saulmann

Bieg 11

Miejsce Zawodnik Czas Kwal.
1 Francja René Lorain 25.0 Q
2 Holandia Albert Heijnneman 25.4 Q
3 Kanada Cyril Coaffee

Bieg 12

Miejsce Zawodnik Czas Kwal.
1 Stany Zjednoczone Morris Kirksey 23,4 Q
2 Szwajcaria Josef Imbach 23,5 Q
3 Francja Jean-René Seurin 23,6

Ćwierćfinały[edytuj | edytuj kod]

Ćwierćfinał 1

Miejsce Zawodnik Czas Kwal.
1 Stany Zjednoczone Loren Murchison 22,8 Q
2 Szwajcaria Josef Imbach 23,1 Q
3 Francja René Tirard
4 Dania August Sørensen

Ćwierćfinał 2

Miejsce Zawodnik Czas Kwal.
1 Wielka Brytania Harry Edward 22,0 Q
2 Stany Zjednoczone Allen Woodring 22,1 Q
3 Francja René Caste 22,2
4 Australia William Hunt 22,4
5 Szwecja Agne Holmström 22,5

Ćwierćfinał 3

Miejsce Zawodnik Czas Kwal.
1 Nowa Zelandia George Davidson 22,8 Q
2 Stany Zjednoczone Charlie Paddock 22,9 Q
3 Francja René Lorain 23,0
4 Szwecja Nils Sandström 23,3
5 Belgia Max Houben

Ćwierćfinał 4

Miejsce Zawodnik Czas Kwal.
1 Stany Zjednoczone Morris Kirksey 22,6 Q
2 Kanada Alexandre Penton 22,7 Q
3 Wielka Brytania Harold Abrahams 23,0
4 Czechosłowacja Vojtěch Plzák 23,1
5 Holandia Cor Wezepoel 23,3

Ćwierćfinał 5

Miejsce Zawodnik Czas Kwal.
1 Związek Południowej Afryki Jack Oosterlaak 23,0 Q
2 Belgia Paul Brochart 23,1 Q
3 Wielka Brytania William Hill 23,3
4 Szwecja Sven Krokström 23,6
5 Holandia Albert Heijnneman

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

Półfinał 1

Miejsce Zawodnik Czas Kwal.
1 Stany Zjednoczone Loren Murchison 22,6 Q
2 Wielka Brytania Harry Edward 22,7 Q
3 Nowa Zelandia George Davidson 22,7 Q
4 Stany Zjednoczone Morris Kirksey 22,7
Belgia Paul Brochert DNS

Półfinał 2

Miejsce Zawodnik Czas Kwal.
1 Stany Zjednoczone Allen Woodring 22,4 Q
2 Stany Zjednoczone Charlie Paddock 22,5 Q
3 Związek Południowej Afryki Jack Oosterlaak 22,7 Q
4 Kanada Alexandre Penton
Szwajcaria Josef Imbach DNF

Finał[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Czas
1 Stany Zjednoczone Allen Woodring 22,0
2 Stany Zjednoczone Charlie Paddock 22,0
3 Wielka Brytania Harry Edward 22,1
4 Stany Zjednoczone Loren Murchison 22,2
5 Nowa Zelandia George Davidson 22,3
6 Związek Południowej Afryki Jack Oosterlaak 22,4

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]