Lekkoatletyka na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1920 – bieg na 5000 m mężczyzn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Letnie Igrzyska Olimpijskie 1920
Lekkoatletyka
5000 m mężczyzn
Złoty medal Francja Joseph Guillemot
Srebrny medal Finlandia Paavo Nurmi
Brązowy medal Szwecja Eric Backman
Lekkoatletyka na
Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1920
Athletics pictogram.svg
Biegi
100 m mężczyźni
200 m mężczyźni
400 m mężczyźni
800 m mężczyźni
1500 m mężczyźni
5000 m mężczyźni
10 000 m mężczyźni
3000 m z przeszkodami mężczyźni
110 m przez płotki mężczyźni
400 m przez płotki mężczyźni
4 × 100 m mężczyźni
4 × 400 m mężczyźni
3000 m drużynowo mężczyźni
Maraton mężczyźni
Chód na 3 km mężczyźni
Chód na 10 km mężczyźni
Bieg przełajowy indywidualnie mężczyźni
Bieg przełajowy drużynowo mężczyźni
Skoki
Skok w dal mężczyźni
Trójskok mężczyźni
Skok wzwyż mężczyźni
Skok o tyczce mężczyźni
Rzuty
Pchnięcie kulą mężczyźni
Rzut dyskiem mężczyźni
Rzut młotem mężczyźni
Rzut oszczepem mężczyźni
Rzut ciężarem mężczyźni
Wieloboje
Pięciobój lekkoatletyczny mężczyźni
Dziesięciobój mężczyźni

Bieg na 5000 m mężczyzn był jedną z konkurencji lekkoatletycznych na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1920. Zawody odbyły się w dniach 16-17 sierpnia. W zawodach uczestniczyło 38 zawodników z 16 państw.

Rekordy[edytuj | edytuj kod]

Rekord świata 14:36,6 Wielkie Księstwo Finlandii Hannes Kolehmainen Sztokholm (SWE) 10 lipca 1912
Rekord olimpijski 14:36,6 Wielkie Księstwo Finlandii Hannes Kolehmainen Sztokholm (SWE) 10 lipca 1912

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

Półfinał 1

Miejsce Zawodnik Czas Kwal.
1 Szwecja Rudolf Falk 15:17,8 Q
2 Wielka Brytania Herbert Irwin 15:17,8 Q
3 Finlandia Teodor Koskenniemi 15:22,0 Q
4 Stany Zjednoczone Clifford Furnas 15:23,8 Q
5 Szwajcaria Alfred Gaschen 16:03,0
6 Królestwo Włoch (1861–1946) Augusto Maccario
7 Francja Jean-Baptiste Manhès 16:07,8
Belgia Pierre Trullemans DNF
Grecja Panagiotis Retelas DNF
Kanada Tommy Town DNF

Półfinał 2

Miejsce Zawodnik Czas Kwal.
1 Wielka Brytania Joe Blewitt 15:19,8 Q
2 Belgia Julien Van Campenhout 15:22,6 Q
3 Stany Zjednoczone Horace Brown 15:31,8 Q
4 Szwecja Nils Bergström 15:39,4 Q
5 Francja Lucien Duquesne 16:08,2
6 Hiszpania Juan Muguerza
7 Japonia Konosuke Sano
Dania Artur Nielsen DNF
Hiszpania Teodoro Pons DNF
Królestwo Włoch (1861–1946) Carlo Martinenghi DNF

Półfinał 3

Miejsce Zawodnik Czas Kwal.
1 Królestwo Włoch (1861–1946) Carlo Speroni 15:27,6 Q
2 Finlandia Paavo Nurmi 15:33,0 Q
3 Wielka Brytania William Seagrove 15:53,6 Q
4 Szwecja Emanuel Lundström 16:04,2 Q
5 Stany Zjednoczone Charles Hunter
6 Grecja Alexandros Kranis
7 Belgia François Vyncke
8 Czechosłowacja Karel Pacák
9 Sułtanat Egiptu Abdul Ali Maghoub

Półfinał 4

Miejsce Zawodnik Czas Kwal.
1 Francja Joseph Guillemot 15:33,0 Q
2 Szwecja Eric Backman 15:34,0 Q
3 Stany Zjednoczone Ivan Dresser 15:41,8 Q
4 Wielka Brytania Alfred Nichols 15:54,0 Q
5 Finlandia Ilmari Vesamaa 15:54,4
6 Japonia Tomeichi Oura
7 Dania Jón Jónsen
8 Belgia Henri Smets
9 Holandia Gerardus van der Wel

Finał[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Czas
1 Francja Joseph Guillemot 14:55,6
2 Finlandia Paavo Nurmi 15:00,0
3 Szwecja Eric Backman 15:13,0
4 Finlandia Teodor Koskenniemi 15:17,0
5 Wielka Brytania Joe Blewitt 15:19,0
6 Wielka Brytania William Seagrove 15:21,0
7 Królestwo Włoch (1861–1946) Carlo Speroni
8 Wielka Brytania Alfred Nichols
9 Belgia Julien Van Campenhout
10 Szwecja Nils Bergström
11 Szwecja Rudolf Falk
12 Wielka Brytania Herbert Irwin
13 Szwecja Emanuel Lundström
Stany Zjednoczone Clifford Furnas DNF
Stany Zjednoczone Horace Brown DNF
Stany Zjednoczone Ivan Dresser DNF

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]