Lekkoatletyka na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1920 – maraton

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Olympic rings without rims.svg
Letnie Igrzyska Olimpijskie 1920

Lekkoatletyka
Maraton mężczyzn
Złoty medal Finlandia Hannes Kolehmainen
Srebrny medal Estonia Jüri Lossmann
Brązowy medal Królestwo Włoch (1861–1946) Valerio Arri
Lekkoatletyka na
Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1920
Athletics pictogram.svg
Biegi
100 m mężczyźni
200 m mężczyźni
400 m mężczyźni
800 m mężczyźni
1500 m mężczyźni
5000 m mężczyźni
10 000 m mężczyźni
3000 m z przeszkodami mężczyźni
110 m przez płotki mężczyźni
400 m przez płotki mężczyźni
4 × 100 m mężczyźni
4 × 400 m mężczyźni
3000 m drużynowo mężczyźni
Maraton mężczyźni
Chód na 3 km mężczyźni
Chód na 10 km mężczyźni
Bieg przełajowy indywidualnie mężczyźni
Bieg przełajowy drużynowo mężczyźni
Skoki
Skok w dal mężczyźni
Trójskok mężczyźni
Skok wzwyż mężczyźni
Skok o tyczce mężczyźni
Rzuty
Pchnięcie kulą mężczyźni
Rzut dyskiem mężczyźni
Rzut młotem mężczyźni
Rzut oszczepem mężczyźni
Rzut ciężarem mężczyźni
Wieloboje
Pięciobój lekkoatletyczny mężczyźni
Dziesięciobój mężczyźni

Maraton mężczyzn był jedną z konkurencji lekkoatletycznych na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1920. Zawody odbyły się w dniu 22 sierpnia. W zawodach uczestniczyło 48 zawodników z 17 państw.

Rekordy[edytuj | edytuj kod]

Rekord świata 2:36:07 Szwecja Alexis Ahlgren Londyn (GBR) 31 maja 1913
Rekord olimpijski 2:36:54,8(*) Związek Południowej Afryki Kenneth McArthur Sztokholm (SWE) 14 lipca 1912

(*) dystans wynosił 40,2 km

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Czas
1 Finlandia Hannes Kolehmainen 2:32:35,8
2 Estonia Jüri Lossmann 2:32:48,6
3 Królestwo Włoch (1861–1946) Valerio Arri 2:36:32,8
4 Belgia Auguste Broos 2:39:25,8
5 Finlandia Juho Tuomikoski 2:40:18,8
6 Dania Sofus Rose 2:41:18,0
7 Stany Zjednoczone Joseph Organ 2:41:30,0
8 Dania Rudolf Hansen 2:41:39,4
9 Finlandia Urho Tallgren 2:42:40,0
10 Finlandia Tatu Kolehmainen 2:44:02,3
11 Stany Zjednoczone Carl Linder 2:44:21,2
12 Stany Zjednoczone Charles Mellor 2:45:30,0
13 Kanada James Dellow 2:46:47,0
14 Wielka Brytania Bobby Mills 2:48:05,0
15 Kanada Arthur Scholes 2:48:30,0
16 Japonia Shizō Kanakuri 2:48:45,4
17 Szwecja Gustav Kinn 2:49:10,4
18 Francja Albert Moché 2:50:00,2
19 Indie Brytyjskie Phadeppa Chaugle 2:50:45,4
20 Japonia Zensaku Motegi 2:51:09,4
21 Japonia Kenzo Yashima 2:57:02,0
22 Kanada Norman General 2:58:01,0
23 Szwecja Rudolf Wåhlin 2:59:23,0
24 Japonia Yahei Miura 2:59:37,0
25 Francja Henri Teyssedou 3:00:04,0
26 Holandia Hendricus Wessel 3:00:17,0
27 Belgia Charles Melis 3:00:51,0
28 Szwecja William Grüner 3:01:48,0
29 Wielka Brytania George Piper 3:02:10,0
30 Australia Sinton Hewitt| 3:03:27,0
31 Wielka Brytania Leslie Housden 3:14:25,0
32 Grecja Iraklis Sakellaropoulos 3:14:25,0
33 Chile Juan Bascuñán 3:17:47,0
34 Belgia Oscar Blansaer 3:20:00,0
35 Wielka Brytania Eric Robertson 3:55:00,0
Królestwo Włoch (1861–1946) Ettore Blasi DNF
Francja Louis Ichard DNF
Królestwo Włoch (1861–1946) Antonio Persico DNF
Kanada Albert Smoke DNF
Dania Axel Jensen DNF
Grecja Panagiotis Trivoulidas DNF
Holandia Christiaan Huijgens DNF
Belgia Desiré Van Remortel DNF
Szwecja Hans Schuster DNF
Francja Amédée Trichard DNF
Indie Brytyjskie Sadashir Datar DNF
Związek Południowej Afryki Christopher Gitsham DNF
Stany Zjednoczone Arthur Roth DNF

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]