Lekkoatletyka na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1924 – bieg drużynowy na 3000 m mężczyzn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Letnie Igrzyska Olimpijskie 1924
Lekkoatletyka
Bieg na 3000 m drużynowoi
Złoty medal  Finlandia
(Paavo Nurmi,Ville Ritola,Elias Katz,Sameli Tala,Frej Liewendahl,Eino Seppälä)
Srebrny medal  Wielka Brytania
(Bertram Macdonald,Herbert Johnston,George Webber,Walter Porter,Arthur Clark,William Seagrove)
Brązowy medal  Stany Zjednoczone
(Edward Kirby,William Cox,Willard Tibbetts,Leo Larrivee,Joie Ray,James Connolly)
Lekkoatletyka na
Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1924
Athletics pictogram.svg
Biegi
100 m mężczyźni
200 m mężczyźni
400 m mężczyźni
800 m mężczyźni
1500 m mężczyźni
5000 m mężczyźni
10 000 m mężczyźni
3000 m z przeszkodami mężczyźni
110 m przez płotki mężczyźni
400 m przez płotki mężczyźni
4 x 100 m mężczyźni
4 x 400 m mężczyźni
3000 m drużynowo mężczyźni
Maraton mężczyźni
Chód na 10 km mężczyźni
Bieg przełajowy indywidualnie mężczyźni
Bieg przełajowy drużynowo mężczyźni
Skoki
Skok w dal mężczyźni
Trójskok mężczyźni
Skok wzwyż mężczyźni
Skok o tyczce mężczyźni
Rzuty
Pchnięcie kulą mężczyźni
Rzut dyskiem mężczyźni
Rzut młotem mężczyźni
Rzut oszczepem mężczyźni
Wieloboje
Pięciobój lekkoatletyczny mężczyźni
Dziesięciobój mężczyźni

Bieg na 3000 metrów drużynowo mężczyzn – jedna z konkurencji lekkoatletycznych rozgrywanych podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu. Zawody odbyły się 11 (półfinały) i 13 lipca (finał) 1924 roku.

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

Na wynik drużyny składała się suma punktów (za zajęte miejsca) trzech najlepszych zawodników z danego kraju. Do finału awansowały dwie najlepsze drużyny z każdego z półfinałów.

Bieg 1

Wyniki drużynowe

Pozycja Drużyna Punkty Łącznie Uwagi
1 2 3
1.  Finlandia 1 2 3 6 Q
2.  Wielka Brytania 4 5 6 15 Q
3.  Norwegia 8 9 10 27
4.  Włochy 7 11 13 31
5.  Polska 12 14 15 41

Wyniki indywidualne

Pozycja Zawodnik Punkty
1. Finlandia Paavo Nurmi 1
2. Finlandia Ville Ritola 2
3. Finlandia Sameli Tala 3
4. Wielka Brytania Walter Porter 4
5. Wielka Brytania Herbert Johnston 5
6. Wielka Brytania Bertram Macdonald 6
7. Królestwo Włoch (1861–1946) Angelo Davoli 7
8. Norwegia Hans Gundhus 8
9. Wielka Brytania William Seagrove -
10. Norwegia Nils Andersen 9
11. Norwegia Haakon Jansen 10
12. Finlandia Frej Liewendahl -
13. Finlandia Elias Katz -
14. Królestwo Włoch (1861–1946) Ferruccio Bruni 11
15. Norwegia Johan Badendyck -
16. Polska Stanisław Ziffer 12
17. Królestwo Włoch (1861–1946) Giovanni Garaventa 13
18. Polska Julian Łukaszewicz 14
19. Polska Stefan Szelestowski 15
- Finlandia Eino Seppälä DNF
Wielka Brytania Arthur Clark DNF
Wielka Brytania George Webber DNF
Finlandia Eino Seppälä DNF
Bieg 2

Wyniki drużynowe

Pozycja Drużyna Punkty Łącznie Uwagi
1 2 3
1.  Stany Zjednoczone 2 3 4 9 Q
2.  Francja 5 6 7 18 Q
3.  Szwecja 1 8 12 21
4.  Hiszpania 9 10 11 30

Wyniki indywidualne

Pozycja Zawodnik Punkty
1. Szwecja Edvin Wide 1
2. Stany Zjednoczone William Cox 2
3. Stany Zjednoczone Edward Kirby 3
4. Stany Zjednoczone Willard Tibbetts 4
5. Francja Paul Bontemps 5
6. Francja Lucien Duquesne 6
7. Francja Camille Barbaud 7
8. Stany Zjednoczone James Connolly -
9. Szwecja Axel Eriksson 8
10. Francja Armand Burtin -
11. Stany Zjednoczone Joie Ray -
12. Królestwo Hiszpanii (1874–1931) Jesús Diéguez 9
13. Królestwo Hiszpanii (1874–1931) José Andía 10
14. Francja Léonard Mascaux -
15. Hiszpania Fabián Velasco 11
16. Francja Jean Keller -
17. Królestwo Hiszpanii (1874–1931) Miguel Palau -
18. Królestwo Hiszpanii (1874–1931) Joaquín Miquel -
19. Szwecja Sven Lundgren 12
20. Stany Zjednoczone Leo Larrivee -
21. Szwecja Stig Reuterswärd -

Finał[edytuj | edytuj kod]

Wyniki drużynowe

Pozycja Drużyna Punkty Łącznie
1 2 3
1.  Finlandia 1 2 5 8
2.  Wielka Brytania 3 4 7 14
3.  Stany Zjednoczone 6 8 11 25
4.  Francja 9 10 12 31

Wyniki indywidualne

Pozycja Zawodnik Punkty
1. Finlandia Paavo Nurmi 1
2. Finlandia Ville Ritola 2
3. Wielka Brytania Bertram Macdonald 3
4. Wielka Brytania Herbert Johnston 4
5. Finlandia Elias Katz 5
6. Stany Zjednoczone Edward Kirby 6
7. Wielka Brytania George Webber 7
8. Stany Zjednoczone William Cox 8
9. Francja Paul Bontemps 9
10. Wielka Brytania Walter Porter -
11. Francja Armand Burtin 10
12. Stany Zjednoczone Willard Tibbetts 11
13. Finlandia Sameli Tala -
14. Wielka Brytania Arthur Clark -
15. Francja Léonard Mascaux 12
16. Wielka Brytania William Seagrove -
17. Stany Zjednoczone Leo Larrivee -
18. Stany Zjednoczone Joie Ray -
19. Francja Camille Barbaud -
- Finlandia Frej Liewendahl DNF
Stany Zjednoczone James Connolly DNF
Francja Jean Keller DNF
Francja Lucien Duquesne DNF
Finlandia Eino Seppälä DNF

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]