Lekkoatletyka na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1928 – bieg na 100 m mężczyzn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bieg na 100 m mężczyzn – jedna z konkurencji lekkoatletycznych rozegranych w ramach Igrzysk Olimpijskich w 1928 w Amsterdamie. W zawodach wystąpiło 76 zawodników.

Rezultaty[edytuj | edytuj kod]

Eliminacje[edytuj | edytuj kod]

Dwóch najlepszych zawodników w każdym biegu awansowało do ćwierćfinału:

1. bieg[edytuj | edytuj kod]

Lp. Zawodnik Reprezentacja Czas
1. Johnny Fitzpatrick Kanada Kanada 11,0 s
2. Richard Corts Republika Weimarska Niemcy 11,0 s
3. Willy Dujardin Belgia Belgia 11,2 s
4. Wim Hennings Holandia Holandia 11,4 s
5. Angelos Lambrou Grecja Grecja 11,4 s

2. bieg[edytuj | edytuj kod]

Lp. Zawodnik Reprezentacja Czas
1. Sidney Atkinson Związek Południowej Afryki ZPA 11,2 s
2. André Mourlon Francja Francja 11,2 s
3. Jesús Moraila Meksyk Meksyk 11,5 s
4. Franco Reyser Królestwo Włoch (1861–1946) Włochy 11,5 s

3. bieg[edytuj | edytuj kod]

Lp. Zawodnik Reprezentacja Czas
1. Frank Wykoff Stany Zjednoczone USA 11,0 s
2. Paul Brochart Belgia Belgia ?
3. Mario Gómez Meksyk Meksyk ?
4. Jaap Boot Holandia Holandia ?
5. Konstantinos Petridis Grecja Grecja ?
6. Fernando Muñagorri Królestwo Hiszpanii (1874–1931) Hiszpania ?

4. bieg[edytuj | edytuj kod]

Lp. Zawodnik Reprezentacja Czas
1. Ferenc Gerő Królestwo Węgier (1920–1946) Węgry 10,8 s
2. Aubrey Burton-Durham Związek Południowej Afryki ZPA ?
3. Willy Weibel Szwajcaria Szwajcaria 11,4 s
4. Diego Ordóñez Królestwo Hiszpanii (1874–1931) Hiszpania ?
5. John Heap Wielka Brytania Wielka Brytania ?
6. Eduardo Albe Argentyna Argentyna ?

5. bieg[edytuj | edytuj kod]

Lp. Zawodnik Reprezentacja Czas
1. Jack London Wielka Brytania Wielka Brytania 10,8 s
2. Buck Hester Kanada Kanada ?
3. Ladislau Peter Rumunia Rumunia ?
4. Francisco Costas Meksyk Meksyk ?
5. Mehmet Ali Aybar Turcja Turcja ?

6. bieg[edytuj | edytuj kod]

Lp. Zawodnik Reprezentacja Czas
1. Juan Bautista Pina Argentyna Argentyna 11,0 s
2. Ralph Adams Kanada Kanada ?
3. Edgardo Toetti Królestwo Włoch (1861–1946) Włochy ?
4. Iwao Aizawa Japonia Japonia ?
5. Semih Türkdoğan Turcja Turcja ?

7. bieg[edytuj | edytuj kod]

Lp. Zawodnik Reprezentacja Czas
1. Willie Legg Związek Południowej Afryki ZPA 11,0 s
2. Cyril Gill Wielka Brytania Wielka Brytania 11,0 s
3. Rodolfo Wagner Chile Chile ?

8. bieg[edytuj | edytuj kod]

Lp. Zawodnik Reprezentacja Czas
1. Hubert Houben Republika Weimarska Niemcy 11,0 s
2. Johannes Viljoen Związek Południowej Afryki ZPA 11,0 s
3. Karel Kněnický Czechosłowacja Czechosłowacja 11,3 s
4. Dolf Benz Holandia Holandia 11,4 s

9. bieg[edytuj | edytuj kod]

Lp. Zawodnik Reprezentacja Czas
1. Georg Lammers Republika Weimarska Niemcy 10,8 s
2. André Théard Haiti Haiti ?
3. János Paizs Królestwo Węgier (1920–1946) Węgry ?
4. Leo Jørgensen Dania Dania ?
5. Jean Moulin Luksemburg Luksemburg ?
6. Renos Frangoudis Grecja Grecja ?

10. bieg[edytuj | edytuj kod]

Lp. Zawodnik Reprezentacja Czas
1. Walter Rangeley Wielka Brytania Wielka Brytania 11,0 s
2. Rinus van den Berge Holandia Holandia 11,1 s
3. Johann Bartl Czechosłowacja Czechosłowacja 11,1 s
4. Şinasi Şahingiray Turcja Turcja ?

11. bieg[edytuj | edytuj kod]

Lp. Zawodnik Reprezentacja Czas
1. István Raggambi Królestwo Węgier (1920–1946) Węgry 11,0 s
2. Jimmy Carlton Australia Australia 11,0 s
3. Alberto Barucco Argentyna Argentyna 11,1 s
4. Óscar Alvarado Chile Chile 11,3 s
5. Juan Serrahima Królestwo Hiszpanii (1874–1931) Hiszpania 11,3 s
6. R. Burns Indie Brytyjskie Indie 11,3 s

12. bieg[edytuj | edytuj kod]

Lp. Zawodnik Reprezentacja Czas
1. Percy Williams Kanada Kanada 11,0 s
2. Jaroslav Vykoupil Czechosłowacja Czechosłowacja ?
3. André Dufau Francja Francja ?
4. José de Lima Druga Republika Portugalska Portugalia ?
5. Haris Šveminas Republika Litewska (1918–1940) Litwa ?

13. bieg[edytuj | edytuj kod]

Lp. Zawodnik Reprezentacja Czas
1. José Barrientos Kuba Kuba 11,0 s
2. André Cerbonney Francja Francja ?
3. Fred Zinner Belgia Belgia ?

14. bieg[edytuj | edytuj kod]

Lp. Zawodnik Reprezentacja Czas
1. Claude Bracey Stany Zjednoczone USA 11,0 s
2. Gilbert Auvergne Francja Francja 11,1 s
3. Hermann Geißler Austria Austria 11,2 s
4. Risto Mattila Finlandia Finlandia 11,3 s
5. Emmanuel Goldsmith Szwajcaria Szwajcaria 11,5 s
6. Georges Schmit Luksemburg Luksemburg 12,2 s

15. bieg[edytuj | edytuj kod]

Lp. Zawodnik Reprezentacja Czas
1. Hank Russell Stany Zjednoczone USA 11,0 s
2. Denis Cussen Irlandia Irlandia ?
3. Willy Tschopp Szwajcaria Szwajcaria ?
4. Adolphe Groscol Belgia Belgia ?

16. bieg[edytuj | edytuj kod]

Lp. Zawodnik Reprezentacja Czas
1. Bob McAllister Stany Zjednoczone USA 10,8 s
2. Anselmo Gonzaga Filipiny Filipiny ?
3. Enrique de Chávarri Królestwo Hiszpanii (1874–1931) Hiszpania ?
4. Fritz Eyschen Luksemburg Luksemburg ?

Ćwierćfinały[edytuj | edytuj kod]

Dwóch najlepszych zawodników w każdym biegu awansowało do półfinału:

1. ćwierćfinał[edytuj | edytuj kod]

Lp. Zawodnik Reprezentacja Czas
1. Willie Legg Związek Południowej Afryki ZPA 10,8 s
2. Johnny Fitzpatrick Kanada Kanada ?
3. Ferenc Gerő Królestwo Węgier (1920–1946) Węgry ?
4. Rinus van den Berge Holandia Holandia ?
5. Denis Cussen Irlandia Irlandia ?
6. Jaroslav Vykoupil Czechosłowacja Czechosłowacja ?

2. ćwierćfinał[edytuj | edytuj kod]

Lp. Zawodnik Reprezentacja Czas
1. Bob McAllister Stany Zjednoczone USA 10,8 s
2. Richard Corts Republika Weimarska Niemcy 11,0 s
3. Cyril Gill Wielka Brytania Wielka Brytania ?
4. István Raggambi Królestwo Węgier (1920–1946) Węgry ?
5. Aubrey Burton-Durham Związek Południowej Afryki ZPA ?
André Cerbonney Francja Francja DQ

3. ćwierćfinał[edytuj | edytuj kod]

Lp. Zawodnik Reprezentacja Czas
1. Hank Russell Stany Zjednoczone USA 10,8 s
2. Hubert Houben Republika Weimarska Niemcy ?
3. Gilbert Auvergne Francja Francja ?
4. Buck Hester Kanada Kanada ?
5. Sidney Atkinson Związek Południowej Afryki ZPA ?

4. ćwierćfinał[edytuj | edytuj kod]

Lp. Zawodnik Reprezentacja Czas
1. Percy Williams Kanada Kanada 10,8 s
2. Jack London Wielka Brytania Wielka Brytania ?
3. André Théard Haiti Haiti ?
4. André Mourlon Francja Francja ?
5. José Barrientos Kuba Kuba ?

5. ćwierćfinał[edytuj | edytuj kod]

Lp. Zawodnik Reprezentacja Czas
1. Frank Wykoff Stany Zjednoczone USA 10,8 s
2. Juan Bautista Pina Argentyna Argentyna ?
3. Johannes Viljoen Związek Południowej Afryki ZPA ?
4. Anselmo Gonzaga Filipiny Filipiny ?
5. Jimmy Carlton Australia Australia ?

6. ćwierćfinał[edytuj | edytuj kod]

Lp. Zawodnik Reprezentacja Czas
1. Claude Bracey Stany Zjednoczone USA 10,8 s
2. Georg Lammers Republika Weimarska Niemcy ?
3. Walter Rangeley Wielka Brytania Wielka Brytania ?
4. Ralph Adams Kanada Kanada ?
5. Paul Brochart Belgia Belgia ?

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

Trzech najlepszych zawodników w każdym biegu awansowało do finału:

1. półfinał[edytuj | edytuj kod]

Lp. Zawodnik Reprezentacja Czas
1. Bob McAllister Stany Zjednoczone USA 10,6 s
2. Percy Williams Kanada Kanada 10,6 s
3. Willie Legg Związek Południowej Afryki ZPA 10,6 s
4. Hubert Houben Republika Weimarska Niemcy 10,7 s
5. Claude Bracey Stany Zjednoczone USA 10,8 s
6. Juan Bautista Pina Argentyna Argentyna 11,0 s

2. półfinał[edytuj | edytuj kod]

Lp. Zawodnik Reprezentacja Czas
1. Jack London Wielka Brytania Wielka Brytania 10,6 s
2. Georg Lammers Republika Weimarska Niemcy 10,7 s
3. Frank Wykoff Stany Zjednoczone USA 10,7 s
4. Hank Russell Stany Zjednoczone USA 10,8 s
5. Richard Corts Republika Weimarska Niemcy 10,8 s
6. Johnny Fitzpatrick Kanada Kanada 10,9 s

Finał[edytuj | edytuj kod]

Lp. Zawodnik Reprezentacja Czas
1. Percy Williams Kanada Kanada 10,8 s
2. Jack London Wielka Brytania Wielka Brytania 10,9 s
3. Georg Lammers Republika Weimarska Niemcy 10,9 s
4. Frank Wykoff Stany Zjednoczone USA 11,0 s
5. Willie Legg Związek Południowej Afryki ZPA 11,0 s
6. Bob McAllister Stany Zjednoczone USA 11,0 s

Klasyfikacja końcowa[edytuj | edytuj kod]

Percy Williams po zwycięskim biegu na 100 m
Lp. Zawodnik Reprezentacja
1. Percy Williams Kanada Kanada
2. Jack London Wielka Brytania Wielka Brytania
3. Georg Lammers Republika Weimarska Niemcy
4. Frank Wykoff Stany Zjednoczone USA
5. Willie Legg Związek Południowej Afryki ZPA
6. Bob McAllister Stany Zjednoczone USA
7. Hubert Houben Republika Weimarska Niemcy
7. Hank Russell Stany Zjednoczone USA
9. Claude Bracey Stany Zjednoczone USA
9. Richard Corts Republika Weimarska Niemcy
11. Juan Bautista Pina Argentyna Argentyna
11. Johnny Fitzpatrick Kanada Kanada
13. Ferenc Gerő Królestwo Węgier (1920–1946) Węgry
13. Cyril Gill Wielka Brytania Wielka Brytania
13. Gilbert Auvergne Francja Francja
13. André Théard Haiti Haiti
13. Johannes Viljoen Związek Południowej Afryki ZPA
13. Walter Rangeley Wielka Brytania Wielka Brytania
19. Rinus van den Berge Holandia Holandia
19. István Raggambi Królestwo Węgier (1920–1946) Węgry
19. Buck Hester Kanada Kanada
19. André Mourlon Francja Francja
19. Anselmo Gonzaga Filipiny Filipiny
19. Ralph Adams Kanada Kanada
25. Denis Cussen Irlandia Irlandia
25. Aubrey Burton-Durham Związek Południowej Afryki ZPA
25. Sidney Atkinson Związek Południowej Afryki ZPA
25. José Barrientos Kuba Kuba
25. Jimmy Carlton Australia Australia
25. Paul Brochart Belgia Belgia
31. Jaroslav Vykoupil Czechosłowacja Czechosłowacja
32. André Cerbonney Francja Francja
33. Willy Dujardin Belgia Belgia
33. Jesús Moraila Meksyk Meksyk
33. Mario Gómez Meksyk Meksyk
33. Willy Weibel Szwajcaria Szwajcaria
33. Ladislau Peter Rumunia Rumunia
33. Edgardo Toetti Królestwo Włoch (1861–1946) Włochy
33. Rodolfo Wagner Chile Chile
33. Karel Kněnický Czechosłowacja Czechosłowacja
33. János Paizs Królestwo Węgier (1920–1946) Węgry
33. Johann Bartl Czechosłowacja Czechosłowacja
33. Alberto Barucco Argentyna Argentyna
33. André Dufau Francja Francja
33. Fred Zinner Belgia Belgia
33. Hermann Geißler Austria Austria
33. Willy Tschopp Szwajcaria Szwajcaria
33. Enrique de Chávarri Królestwo Hiszpanii (1874–1931) Hiszpania
49. Wim Hennings Holandia Holandia
49. Franco Reyser Królestwo Włoch (1861–1946) Włochy
49. Jaap Boot Holandia Holandia
49. Diego Ordóñez Królestwo Hiszpanii (1874–1931) Hiszpania
49. Francisco Costas Meksyk Meksyk
49. Iwao Aizawa Japonia Japonia
49. Dolf Benz Holandia Holandia
49. Leo Jørgensen Dania Dania
49. Şinasi Şahingiray Turcja Turcja
49. Óscar Alvarado Chile Chile
49. José de Lima Druga Republika Portugalska Portugalia
49. Risto Mattila Finlandia Finlandia
49. Adolphe Groscol Belgia Belgia
49. Fritz Eyschen Luksemburg Luksemburg
62. Angelos Lambrou Grecja Grecja
62. Konstantinos Petridis Grecja Grecja
62. John Heap Wielka Brytania Wielka Brytania
62. Mehmet Ali Aybar Turcja Turcja
62. Semih Türkdoğan Turcja Turcja
62. Jean Moulin Luksemburg Luksemburg
62. Juan Serrahima Królestwo Hiszpanii (1874–1931) Hiszpania
62. Haris Šveminas Republika Litewska (1918–1940) Litwa
62. Emmanuel Goldsmith Szwajcaria Szwajcaria
72. Fernando Muñagorri Królestwo Hiszpanii (1874–1931) Hiszpania
72. Eduardo Albe Argentyna Argentyna
72. Renos Frangoudis Grecja Grecja
72. R. Burns Indie Brytyjskie Indie
72. Georges Schmit Luksemburg Luksemburg

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]