Lekkoatletyka na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1928 – bieg na 110 m przez płotki mężczyzn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Letnie Igrzyska Olimpijskie 1928
Lekkoatletyka
Bieg na 110 m przez płotki mężczyzn
Złoty medal Związek Południowej Afryki Sidney Atkinson
Srebrny medal Stany Zjednoczone Steve Anderson
Brązowy medal Stany Zjednoczone John Collier

Bieg na 110 metrów przez płotki mężczyzn – był jedną z konkurencji lekkoatletycznych rozgrywanych podczas IX Letnich Igrzysk Olimpijskich. Zawody odbyły się w dniach 31 lipca - 1 sierpnia 1928 roku na Stadionie Olimpijskim w Amsterdamie.

Terminarz[edytuj | edytuj kod]

Data
31 lipca 1928 Eliminacje
Półfinały
1 sierpnia 1928 Finał

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Eliminacje[edytuj | edytuj kod]

Po dwóch najlepszych zawodników z każdego biegu zakwalifikowało się do półfinałów.

Bieg 1[edytuj | edytuj kod]

Pozycja Zawodnik Państwo Czas Uwagi
1. Gabriel Sempé  Francja 15,0 Q
2. Otakar Jandera  Czechosłowacja b.d. Q
3. Armand Lepaffe  Belgia b.d.
4. Lothar Albrich  Rumunia b.d.
- Valerio Vallanía  Argentyna DSQ

Bieg 2[edytuj | edytuj kod]

Pozycja Zawodnik Państwo Czas Uwagi
1. Carl Ring  Stany Zjednoczone 15,0 Q
2. Johannes Viljoen  Związek Południowej Afryki b.d. Q
3. Ludwig Wessely  Austria b.d.
4. Arie Kaan  Holandia b.d.
5. Otto Schop  Rumunia b.d.

Bieg 3[edytuj | edytuj kod]

Pozycja Zawodnik Państwo Czas Uwagi
1. George Weightman-Smith  Związek Południowej Afryki 14,8 Q
2. Robert Marchand  Francja b.d. Q
3. Albert Andersson  Szwecja b.d.
4. Wilfrid Kalaugher  Nowa Zelandia b.d.

Bieg 4[edytuj | edytuj kod]

Pozycja Zawodnik Państwo Czas Uwagi
1. Steve Anderson  Stany Zjednoczone 15,0 Q
2. Eric Wennström  Szwecja b.d. Q
3. Alister Clark  Irlandia b.d.
4. Douglas Neame  Wielka Brytania b.d.

Bieg 5[edytuj | edytuj kod]

Pozycja Zawodnik Państwo Czas Uwagi
1. Leighton Dye  Stany Zjednoczone 15,0 Q
2. Sidney Atkinson  Związek Południowej Afryki b.d. Q
3. Erik Kjellström  Szwecja b.d.
4. Arie van Leeuwen  Holandia b.d.

Bieg 6[edytuj | edytuj kod]

Pozycja Zawodnik Państwo Czas Uwagi
1. Bernard Lucas  Wielka Brytania 15,4 Q
2. Hans Steinhardt  Niemcy b.d. Q
3. Alfredo Ugarte  Chile b.d.
4. René Joannes-Powell  Belgia b.d.

Bieg 7[edytuj | edytuj kod]

Pozycja Zawodnik Państwo Czas Uwagi
1. John Collier  Stany Zjednoczone 15,0 Q
2. Bengt Sjöstedt  Finlandia 15,0 Q
3. Giacomo Carlini  Włochy 15,9
4. Jan Britstra  Holandia b.d.

Bieg 8[edytuj | edytuj kod]

Pozycja Zawodnik Państwo Czas Uwagi
1. Fred Gaby  Wielka Brytania 15,2 Q
2. Sten Pettersson  Szwecja Q
3. Alf Watson  Australia
4. Vangelis Moiropoulos  Grecja 15,6
5. Louis Lundgren  Dania 15,7
6. Wojciech Trojanowski  Polska 16,0

Bieg 9[edytuj | edytuj kod]

Pozycja Zawodnik Państwo Czas Uwagi
1. Yoshio Miki  Japonia 15,4 Q
2. David Burghley  Wielka Brytania Q
3. Lau Spel  Holandia
4. S. Abdul Hamid  Indie Brytyjskie b.d
5. José Palhares Costa  Portugalia b.d.


Półfinał[edytuj | edytuj kod]

Pierwszych dwóch zawodników z każdego półfinału awansowało do finału.

Bieg 1[edytuj | edytuj kod]

Pozycja Zawodnik Państwo Czas Uwagi
1. Leighton Dye  Stany Zjednoczone 14,8 Q
2. Fred Gaby  Wielka Brytania 14,9 Q
3. Eric Wennström  Szwecja 14,9
4. Hans Steinhardt  Niemcy 15,3
5. Johannes Viljoen  Związek Południowej Afryki 15,4
6. Yoshio Miki  Japonia b.d.

Bieg 2[edytuj | edytuj kod]

Pozycja Zawodnik Państwo Czas Uwagi
1. Steve Anderson  Stany Zjednoczone 14,8 Q
2. Sidney Atkinson  Związek Południowej Afryki 14,9 Q
3. David Burghley  Wielka Brytania 15,0
4. Bengt Sjöstedt  Finlandia 15,1
5. Robert Marchand  Francja b.d.
6. Otakar Jandera  Czechosłowacja b.d.

Bieg 3[edytuj | edytuj kod]

Pozycja Zawodnik Państwo Czas Uwagi
1. George Weightman-Smith  Związek Południowej Afryki 14,6 Q WR
2. John Collier  Stany Zjednoczone 14,8 Q
3. Sten Pettersson  Szwecja 15,0
4. Carl Ring  Stany Zjednoczone b.d.
5. Gabriel Sempé  Francja b.d.
6. Bernard Lucas  Wielka Brytania b.d.

Finał[edytuj | edytuj kod]

Pozycja Zawodnik Państwo Czas Uwagi
1. Sidney Atkinson  Związek Południowej Afryki 14,8
2. Steve Anderson  Stany Zjednoczone 14,8
3. John Collier  Stany Zjednoczone 14,9
4. Leighton Dye  Stany Zjednoczone 14,9
5. George Weightman-Smith  Związek Południowej Afryki 15,0
6. Fred Gaby  Wielka Brytania 15,2

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]