Lekkoatletyka na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1964 – bieg na 400 m mężczyzn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Letnie Igrzyska Olimpijskie 1964
Lekkoatletyka
Bieg na 400 m mężczyzn
Złoty medal Złoty medal Stany Zjednoczone Michael Larrabee
Srebrny medal Srebrny medal Trynidad i Tobago Wendell Mottley
Brązowy medal Brązowy medal Polska Andrzej Badeński

Bieg na 400 metrów mężczyzn podczas XVIII Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio rozegrano 17 (eliminacje i ćwierćfinały), 18 (półfinały) i 19 października 1964 (finał) na Stadionie Olimpijskim w Tokio. Zwycięzcą został Amerykanin Michael Larrabee.

Rekordy[edytuj | edytuj kod]

zawodnik narodowość czas data miejsce
Rekord świata Otis Davis  Stany Zjednoczone 44,9 1960-09-066 września 1960 Rzym
Carl Kaufmann  RFN
Adolph Plummer  Stany Zjednoczone 1963-05-2525 maja 1963 Tempe
Michael Larrabee  Stany Zjednoczone 1964-09-1212 września 1964 Los Angeles[1]
Rekord olimpijski Otis Davis  Stany Zjednoczone 44,9 1960-09-066 września 1960 Rzym[2]
Carl Kaufmann  Niemcy
Michael Larrabee
Andrzej Badeński

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Poz. - pozycja
WR – rekord świata | NR – rekord krajowy | PB – rekord życiowy | =PB – wyrównany rekord życiowy |
SB – najlepszy wynik w sezonie | =SB – wyrównany najlepszy wynik w sezonie | OR – rekord olimpijski
Fn – falstart | DNF – nie ukończył | DNS – nie wystartował | DSQ – zdyskwalifikowany

Eliminacje[edytuj | edytuj kod]

Rozegrano siedem biegów eliminacyjnych. Do ćwierćfinałów awansowało po czterech najlepszych zawodników z każdego biegu (Q) oraz czterech z najlepszymi czasami spośród pozostałych (q).

Bieg 1[edytuj | edytuj kod]

Poz. Zawodnik Narodowość Rezultat Uwagi
1 Mottley, WendellWendell Mottley  Trynidad i Tobago 45,9 Q
2 Brightwell, RobbieRobbie Brightwell  Wielka Brytania 46,1 Q
3 Boccardo, Jean-PierreJean-Pierre Boccardo  Francja 46,6 Q
4 Eddy, GaryGary Eddy  Australia 46,9 Q
5 Swatowski, StanisławStanisław Swatowski  Polska 47,6
6 Gyulai, IstvánIstván Gyulai  Węgry 48,0
7 Mejía, DidierDidier Mejía  Meksyk 48,1
Chang Jong-kil  Korea Południowa DNS

Bieg 2[edytuj | edytuj kod]

Poz. Zawodnik Narodowość Rezultat Uwagi
1 Bernard, KentKent Bernard  Trynidad i Tobago 46,8 Q
2 Bello, SergioSergio Bello  Włochy 47,5 Q
3 Archipczuk, WadimWadim Archipczuk  ZSRR 47,7 Q
4 Graham, TimTim Graham  Wielka Brytania 48,4 Q
5 Jazmin, ArsenioArsenio Jazmin  Filipiny 49,9
Mensah, BrobbeyBrobbey Mensah  Ghana DNS
Johnson, WesleyWesley Johnson  Liberia DNS
Amarsanaa, DulamynDulamyn Amarsanaa  Mongolia DNS

Bieg 3[edytuj | edytuj kod]

Poz. Zawodnik Narodowość Rezultat Uwagi
1 Badeński, AndrzejAndrzej Badeński  Polska 46,4 Q
2 Metcalfe, AdrianAdrian Metcalfe  Wielka Brytania 46,7 Q
3 Jüttner, JörgJörg Jüttner  Niemcy 47,0 Q
4 Hoilette, RupertRupert Hoilette  Jamajka 47,5 Q
5 Omolo, AmosAmos Omolo  Uganda 47,6
6 Dyrzka, Juan CarlosJuan Carlos Dyrzka  Argentyna 48,3
7 Gakou, AmadouAmadou Gakou  Senegal 50,1
8 Thomas, DanielDaniel Thomas  Tanganika 50,4

Bieg 4[edytuj | edytuj kod]

Poz. Zawodnik Narodowość Rezultat Uwagi
1 Williams, UlisUlis Williams  Stany Zjednoczone 46,2 Q
2 Skinner, EdwinEdwin Skinner  Trynidad i Tobago 46,5 Q
3 Bezabeh, TegegneTegegne Bezabeh  Etiopia 46,7 Q
4 Vassella, PeterPeter Vassella  Australia 46,7 Q
5 Schmitt, JohannesJohannes Schmitt  Niemcy 46,9 q
6 Sadiq, MuhammadMuhammad Sadiq  Pakistan 47,3 q
7 Maldonado, VíctorVíctor Maldonado  Wenezuela 47,7
8 Pennewaert, JacquesJacques Pennewaert  Belgia 47,7

Bieg 5[edytuj | edytuj kod]

Poz. Zawodnik Narodowość Rezultat Uwagi
1 Cassell, OllanOllan Cassell  Stany Zjednoczone 46,8 Q
2 Crothers, BillBill Crothers  Kanada 46,8 Q
3 Addy, JamesJames Addy  Ghana 47,2 Q
4 Grajales, PedroPedro Grajales  Kolumbia 47,2 Q
5 Byczkow, WiktorWiktor Byczkow  ZSRR 47,3 q
6 Kalfelder, JürgenJürgen Kalfelder  Niemcy 47,7
7 Dit Coulibaly, YoyagaYoyaga Dit Coulibaly  Wybrzeże Kości Słoniowej 47,8
Kerr, GeorgeGeorge Kerr  Jamajka DNS

Bieg 6[edytuj | edytuj kod]

Poz. Zawodnik Narodowość Rezultat Uwagi
1 Larrabee, MichaelMichael Larrabee  Stany Zjednoczone 46,8 Q
2 Quartey, EbenezerEbenezer Quartey  Ghana 47,1 Q
3 Laeng, PeterPeter Laeng  Szwajcaria 47,1 Q
4 Swerbetow, HryhorijHryhorij Swerbetow  ZSRR 47,3 Q
5 Roche, KenKen Roche  Australia 47,4 q
6 Thongsuk, SomsakSomsak Thongsuk  Tajlandia 48,9
7 Kuraishi, Jassim KarimJassim Karim Kuraishi  Irak 49,5

Bieg 7[edytuj | edytuj kod]

Poz. Zawodnik Narodowość Rezultat Uwagi
1 Trousil, JosefJosef Trousil  Czechosłowacja 47,0 Q
2 Kiprugut, WilsonWilson Kiprugut  Kenia 47,1 Q
3 Khan, LaurieLaurie Khan  Jamajka 47,2 Q
4 Kluczek, IreneuszIreneusz Kluczek  Polska 47,3 Q
5 Fucil, HortensioHortensio Fucil  Wenezuela 47,9
6 Hayase, KimitadaKimitada Hayase  Japonia 48,5
7 Hill, WilliamWilliam Hill  Hongkong 48,7
8 Ghafourizadeh, HosseinHossein Ghafourizadeh  Iran 50,8

Ćwierćfinały[edytuj | edytuj kod]

Rozegrano cztery biegi ćwierćfinałowe. Do półfinałów awansowało po czterech najlepszych zawodników z każdego biegu.

Bieg 1[edytuj | edytuj kod]

Poz. Zawodnik Narodowość Rezultat Uwagi
1 Mottley, WendellWendell Mottley  Trynidad i Tobago 45,8 Q
2 Cassell, OllanOllan Cassell  Stany Zjednoczone 46,2 Q
3 Boccardo, Jean-PierreJean-Pierre Boccardo  Francja 46,3 Q
4 Vassella, PeterPeter Vassella  Australia 46,5 Q
5 Laeng, PeterPeter Laeng  Szwajcaria 46,7
6 Bello, SergioSergio Bello  Włochy 46,9
7 Quartey, EbenezerEbenezer Quartey  Ghana 47,0
8 Sadiq, MuhammadMuhammad Sadiq  Pakistan 48,0

Bieg 2[edytuj | edytuj kod]

Poz. Zawodnik Narodowość Rezultat Uwagi
1 Badeński, AndrzejAndrzej Badeński  Polska 46,5 Q
2 Crothers, BillBill Crothers  Kanada 46,7 Q
3 Graham, TimTim Graham  Wielka Brytania 46,8 Q
4 Khan, LaurieLaurie Khan  Jamajka 46,9 Q
5 Trousil, JosefJosef Trousil  Czechosłowacja 47,2
6 Schmitt, JohannesJohannes Schmitt  Niemcy 47,2
7 Roche, KenKen Roche  Australia 48,0
8 Swerbetow, HryhorijHryhorij Swerbetow  ZSRR 48,0

Bieg 3[edytuj | edytuj kod]

Poz. Zawodnik Narodowość Rezultat Uwagi
1 Larrabee, MichaelMichael Larrabee  Stany Zjednoczone 46,5 Q
2 Bernard, KentKent Bernard  Trynidad i Tobago 46,7 Q
3 Brightwell, RobbieRobbie Brightwell  Wielka Brytania 47,1 Q
4 Jüttner, JörgJörg Jüttner  Niemcy 47,2 Q
5 Hoilette, RupertRupert Hoilette  Jamajka 47,6
6 Eddy, GaryGary Eddy  Australia 47,6
7 Kiprugut, WilsonWilson Kiprugut  Kenia 47,7
8 Archipczuk, WadimWadim Archipczuk  ZSRR 47,9

Bieg 4[edytuj | edytuj kod]

Poz. Zawodnik Narodowość Rezultat Uwagi
1 Skinner, EdwinEdwin Skinner  Trynidad i Tobago 46,9 Q
2 Williams, UlisUlis Williams  Stany Zjednoczone 46,9 Q
3 Bezabeh, TegegneTegegne Bezabeh  Etiopia 47,2 Q
4 Addy, JamesJames Addy  Ghana 47,3 Q
5 Metcalfe, AdrianAdrian Metcalfe  Wielka Brytania 47,8
6 Grajales, PedroPedro Grajales  Kolumbia 47,8
7 Byczkow, WiktorWiktor Byczkow  ZSRR 47,9
Kluczek, IreneuszIreneusz Kluczek  Polska DNS

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

Rozegrano dwa biegi półfinałowe. Do finału awansowało po czterech najlepszych zawodników z każdego biegu.

Bieg 1[edytuj | edytuj kod]

Poz. Zawodnik Narodowość Rezultat Uwagi
1 Brightwell, RobbieRobbie Brightwell  Wielka Brytania 45,7 Q NR[3]
2 Mottley, WendellWendell Mottley  Trynidad i Tobago 45,9 Q
3 Williams, UlisUlis Williams  Stany Zjednoczone 46,2 Q
4 Vassella, PeterPeter Vassella  Australia 46,5 Q
5 Jüttner, JörgJörg Jüttner  Niemcy 46,7
6 Khan, LaurieLaurie Khan  Jamajka 47,0
7 Bezabeh, TegegneTegegne Bezabeh  Etiopia 47,1
8 Boccardo, Jean-PierreJean-Pierre Boccardo  Francja 47,1

Bieg 2[edytuj | edytuj kod]

Poz. Zawodnik Narodowość Rezultat Uwagi
1 Larrabee, MichaelMichael Larrabee  Stany Zjednoczone 46,0 Q
2 Badeński, AndrzejAndrzej Badeński  Polska 46,2 Q
3 Skinner, EdwinEdwin Skinner  Trynidad i Tobago 46,5 Q
4 Graham, TimTim Graham  Wielka Brytania 46,5 Q
5 Cassell, OllanOllan Cassell  Stany Zjednoczone 46,6
6 Crothers, BillBill Crothers  Kanada 46,9
7 Bernard, KentKent Bernard  Trynidad i Tobago 47,1
8 Addy, JamesJames Addy  Ghana 47,6

Finał[edytuj | edytuj kod]

Poz. Zawodnik Narodowość Rezultat Uwagi
1 Larrabee, MichaelMichael Larrabee  Stany Zjednoczone 45,1
2 Mottley, WendellWendell Mottley  Trynidad i Tobago 45,2
3 Badeński, AndrzejAndrzej Badeński  Polska 45,6 NR[4]
4 Brightwell, RobbieRobbie Brightwell  Wielka Brytania 45,7 =NR[3]
5 Williams, UlisUlis Williams  Stany Zjednoczone 46,0
6 Graham, TimTim Graham  Wielka Brytania 46,0
7 Vassella, PeterPeter Vassella  Australia 46,3
8 Skinner, EdwinEdwin Skinner  Trynidad i Tobago 46,8

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Progression of IAAF World Records. 2015 Edition, IAAF, 2015, s. 51 [dostęp 2020-08-26] (ang.).
  2. Mark Butler (red.): IAAF Statistics Handbook Special Edition. Games of the XXXI Olympiad Rio 2016. IAAF, 2016, s. 83. [dostęp 2020-08-26]. (ang.)
  3. a b Janusz Waśko, John Brant, Györgyi Csiki, Andrzej Socha: Golden Century of IAAF Records. National Records Evolution 1912-2012. Zamość: 2013, s. 30. ISBN 978-83-62033-30-0. (ang.)
  4. Janusz Waśko, John Brant, Györgyi Csiki, Andrzej Socha: Golden Century of IAAF Records. National Records Evolution 1912-2012. Zamość: 2013, s. 31. ISBN 978-83-62033-30-0. (ang.)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]