Lekkoatletyka na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1964 – bieg na 5000 m mężczyzn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Letnie Igrzyska Olimpijskie 1964
Lekkoatletyka
Bieg na 5000 m mężczyzn
Ilustracja
Podium medalistów. Od lewej: Harald Norpoth, Bob Schul i William Dellinger
Złoty medal Złoty medal Stany Zjednoczone Bob Schul
Srebrny medal Srebrny medal Wspólna Reprezentacja Niemiec Harald Norpoth
Brązowy medal Brązowy medal Stany Zjednoczone William Dellinger

Bieg na 5000 metrów mężczyzn podczas XVIII Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio rozegrano 16 (eliminacje) i 18 października 1964 (finał) na Stadionie Olimpijskim w Tokio. Zwycięzcą został Amerykanin Bob Schul.

Rekordy[edytuj | edytuj kod]

zawodnik narodowość czas data miejsce
Rekord świata Wołodymyr Kuc  ZSRR 13:35,0 1957-10-1313 października 1957 Rzym[1]
Rekord olimpijski 13:39,6 1956-11-2828 listopada 1956 Melbourne[2]
Bob Schul
Harald Norpoth
William Dellinger

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Poz. - pozycja
WR – rekord świata | NR – rekord krajowy | PB – rekord życiowy | =PB – wyrównany rekord życiowy |
SB – najlepszy wynik w sezonie | =SB – wyrównany najlepszy wynik w sezonie | OR – rekord olimpijski
Fn – falstart | DNF – nie ukończył | DNS – nie wystartował | DSQ – zdyskwalifikowany

Eliminacje[edytuj | edytuj kod]

Rozegrano cztery biegi eliminacyjne. Do finału awansowało po trzech najlepszych zawodników z każdego biegu.

Bieg 1[edytuj | edytuj kod]

Poz. Zawodnik Narodowość Rezultat Uwagi
1 Jazy, MichelMichel Jazy  Francja 13:55,4 Q
2 Baillie, BillBill Baillie  Nowa Zelandia 13:55,4 Q
3 Bajdiuk, StepanStepan Bajdiuk  ZSRR 14:00,2 Q
4 Barabaș, AndreiAndrei Barabaș  Rumunia 14:00,2
5 Cook, TonyTony Cook  Australia 14:02,2
6 Herring, JohnJohn Herring  Wielka Brytania 14:07,2
7 Dalkılıç, MuharremMuharrem Dalkılıç  Turcja 14:12,0
8 Philipp, LutzLutz Philipp  Niemcy 14:15,2
9 Kidd, BruceBruce Kidd  Kanada 14:21,8
10 Pintér, JánosJános Pintér  Węgry 14:41,0
11 Randrianjatavo, JeanJean Randrianjatavo  Madagaskar 15:50,4
Roelants, GastonGaston Roelants  Belgia DNS
Mfyomi, PascalPascal Mfyomi  Tanganika DNS

Bieg 2[edytuj | edytuj kod]

Poz. Zawodnik Narodowość Rezultat Uwagi
1 Wiggs, MikeMike Wiggs  Wielka Brytania 13:51,0 Q
2 Dellinger, WilliamWilliam Dellinger  Stany Zjednoczone 13:52,2 Q
3 Helland, ThorThor Helland  Norwegia 13:52,4 Q NR[3]
4 Boguszewicz, LechLech Boguszewicz  Polska 13:52,8
5 Orentas, KęstutisKęstutis Orentas  ZSRR 13:54,0
6 Allonsius, EugèneEugène Allonsius  Belgia 13:55,0
7 Vaillant, JeanJean Vaillant  Francja 14:05,8
8 Letzerich, ManfredManfred Letzerich  Niemcy 14:06:2
9 O’Riordan, TomTom O’Riordan  Irlandia 14:08,8
10 Dam, AskeAske Dam  Dania 14:20,4
11 Thomas, AlbieAlbie Thomas  Australia 14:27,8
12 Aguilar, FernandoFernando Aguilar  Hiszpania 14:29,2
13 Mejía, ÁlvaroÁlvaro Mejía  Kolumbia 14:41,4
Panah, Ebrahim YazdanEbrahim Yazdan Panah  Iran DNS

Bieg 3[edytuj | edytuj kod]

Poz. Zawodnik Narodowość Rezultat Uwagi
1 Gammoudi, MohammedMohammed Gammoudi  Tunezja 14:10,2 Q
2 Schul, BobBob Schul  Stany Zjednoczone 14:11,4 Q
3 Norpoth, HaraldHarald Norpoth  Niemcy 14:11,6 Q
4 Halberg, MurrayMurray Halberg  Nowa Zelandia 14:12,0
5 Tomáš, JosefJosef Tomáš  Czechosłowacja 14:12,6
6 Nåjde, BengtBengt Nåjde  Szwecja 14:13,4
7 Červan, FrancFranc Červan  Jugosławia 14:16,6
8 Saloranta, SimoSimo Saloranta  Finlandia 14:24,6
9 Mecser, LajosLajos Mecser  Węgry 14:35,4
10 Fayolle, JeanJean Fayolle  Francja 14:44,6
11 Keaokanta, SomsakSomsak Keaokanta  Tajlandia 16:08,8
12 Karunananda, RanatungeRanatunge Karunananda  Cejlon 16:22,2
13 Nguyễn Văn Lý  Wietnam Południowy 17:28,0

Bieg 4[edytuj | edytuj kod]

Poz. Zawodnik Narodowość Rezultat Uwagi
1 Clarke, RonRon Clarke  Australia 13:48,4 Q
2 Keino, KipchogeKipchoge Keino  Kenia 13:49,6 Q
3 Dutow, NikołajNikołaj Dutow  ZSRR 13:50,6 Q
4 Aritmendi, FranciscoFrancisco Aritmendi  Hiszpania 14:05,0
5 Larsson, Sven-OlovSven-Olov Larsson  Szwecja 14:10,2
6 Iwashita, SatsuoSatsuo Iwashita  Japonia 14:18,4
7 Graham, DerekDerek Graham  Wielka Brytania 14:21,6
8 Moore, OscarOscar Moore  Stany Zjednoczone 14:24,0
9 Važić, SimoSimo Važić  Jugosławia 14:33,8
10 Clerckx, HenriHenri Clerckx  Belgia 14:40,0
11 Scott, NevilleNeville Scott  Nowa Zelandia 15:01,0
Ghazi, Ben Assou ElBen Assou El Ghazi  Maroko DNS
Oliveira, Manuel deManuel de Oliveira  Portugalia DNS
Wolde, MamoMamo Wolde  Etiopia DNS

Finał[edytuj | edytuj kod]

Poz. Zawodnik Narodowość Rezultat Uwagi
1 Schul, BobBob Schul  Stany Zjednoczone 13:48,8
2 Norpoth, HaraldHarald Norpoth  Niemcy 13:49,6
3 Dellinger, WilliamWilliam Dellinger  Stany Zjednoczone 13:49,8
4 Jazy, MichelMichel Jazy  Francja 13:49,8
5 Keino, KipchogeKipchoge Keino  Kenia 13:50,4
6 Baillie, BillBill Baillie  Nowa Zelandia 13:51,0
7 Dutow, NikołajNikołaj Dutow  ZSRR 13:53,8
8 Helland, ThorThor Helland  Norwegia 13:57,0
9 Clarke, RonRon Clarke  Australia 13:58,0
10 Bajdiuk, StepanStepan Bajdiuk  ZSRR 14:11,2
11 Wiggs, MikeMike Wiggs  Wielka Brytania 14:20,8
Gammoudi, MohammedMohammed Gammoudi  Tunezja DNS

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Progression of IAAF World Records. 2015 Edition, IAAF, 2015, s. 87 [dostęp 2020-08-28] (ang.).
  2. Mark Butler (red.): IAAF Statistics Handbook Special Edition. Games of the XXXI Olympiad Rio 2016. IAAF, 2016, s. 104. [dostęp 2020-08-28]. (ang.)
  3. Janusz Waśko, John Brant, Györgyi Csiki, Andrzej Socha: Golden Century of IAAF Records. National Records Evolution 1912-2012. Zamość: 2013, s. 54. ISBN 978-83-62033-30-0. (ang.)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]