Lekkoatletyka na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1964 – bieg na 800 m mężczyzn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Letnie Igrzyska Olimpijskie 1964
Lekkoatletyka
Bieg na 800 m mężczyzn
Złoty medal Złoty medal Nowa Zelandia Peter Snell
Srebrny medal Srebrny medal Kanada Bill Crothers
Brązowy medal Brązowy medal Kenia Wilson Kiprugut

Bieg na 800 metrów mężczyzn podczas XVIII Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio rozegrano 14 (eliminacje), 15 (półfinały) i 16 października 1964 (finał) na Stadionie Olimpijskim w Tokio. Zwycięzcą został Nowozelandczyk Peter Snell, który tym samym obronił tytuł mistrza olimpijskiego zdobyty cztery lata wcześniej na igrzyskach olimpijskich w Rzymie[1]. Kilka dni później (21 października) Snell zdobył złoty medal w biegu na 1500 metrów[2].

Rekordy[edytuj | edytuj kod]

zawodnik narodowość czas data miejsce
Rekord świata Peter Snell  Nowa Zelandia 1:44,3 1962-02-033 lutego 1962 Christchurch[3]
Rekord olimpijski 1:46,3 1960-09-022 września 1960 Rzym[1]
Peter Snell
Wilson Kiprugut

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Poz. - pozycja
WR – rekord świata | NR – rekord krajowy | PB – rekord życiowy | =PB – wyrównany rekord życiowy |
SB – najlepszy wynik w sezonie | =SB – wyrównany najlepszy wynik w sezonie | OR – rekord olimpijski
Fn – falstart | DNF – nie ukończył | DNS – nie wystartował | DSQ – zdyskwalifikowany

Eliminacje[edytuj | edytuj kod]

Rozegrano sześć biegów eliminacyjnych. Do półfinałów awansowało po czterech najlepszych zawodników z każdego biegu.

Bieg 1[edytuj | edytuj kod]

Poz. Zawodnik Narodowość Rezultat Uwagi
1 Kiprugut, WilsonWilson Kiprugut  Kenia 1:47,8 Q
2 Farrell, TomTom Farrell  Stany Zjednoczone 1:48,6 Q
3 Bułyszew, WalerijWalerij Bułyszew  ZSRR 1:48,6 Q
4 Lambrechts, JosJos Lambrechts  Belgia 1:48,9 Q
5 Châtelet, FrançoisFrançois Châtelet  Francja 1:48,9
6 Panah, Ebrahim YazdanEbrahim Yazdan Panah  Iran 1:54,7
7 Walser, HugoHugo Walser  Liechtenstein 1:57,5
8 Pensuvapap, NiponNipon Pensuvapap  Tajlandia 1:58,8

Bieg 2[edytuj | edytuj kod]

Poz. Zawodnik Narodowość Rezultat Uwagi
1 Bogatzki, DieterDieter Bogatzki  Niemcy 1:50,3 Q
2 Lindbäck, StigStig Lindbäck  Szwecja 1:50,8 Q
3 Carter, ChrisChris Carter  Wielka Brytania 1:51,0 Q
4 Juutilainen, PekkaPekka Juutilainen  Finlandia 1:51,0 Q
5 Myton, NevilleNeville Myton  Jamajka 1:52,4
6 Medinger, MichelMichel Medinger  Luksemburg 1:52,6
7 Amarsanaa, DulamynDulamyn Amarsanaa  Mongolia 1:52,6
8 Khan, AnarAnar Khan  Pakistan 1:56:4

Bieg 3[edytuj | edytuj kod]

Poz. Zawodnik Narodowość Rezultat Uwagi
1 Kinder, ManfredManfred Kinder  Niemcy 1:49,5 Q
2 Issa, AhmedAhmed Issa  Czad 1:49,7 Q
3 McCleane, DerekDerek McCleane  Irlandia 1:49,9 Q
4 Tölp, ReinRein Tölp  ZSRR 1:50,0 Q
5 Francis, PeterPeter Francis  Kenia 1:50,1
6 Groth, MorganMorgan Groth  Stany Zjednoczone 1:51,4
7 Neira, JoséJosé Neira  Kolumbia 1:55,6
8 Subramaniam, RamasamyRamasamy Subramaniam  Malezja 1:58,5

Bieg 4[edytuj | edytuj kod]

Poz. Zawodnik Narodowość Rezultat Uwagi
1 Snell, PeterPeter Snell  Nowa Zelandia 1:49,0 Q
2 Siebert, JerryJerry Siebert  Stany Zjednoczone 1:49,2 Q
3 Pennewaert, JacquesJacques Pennewaert  Belgia 1:49,2 Q
4 Kriwoszejew, AbramAbram Kriwoszejew  ZSRR 1:49,5 Q
5 Dean, AlanAlan Dean  Wielka Brytania 1:49,6
6 Chung Kyo-mo  Korea Południowa 1:51,8
7 Bertoia, DonDon Bertoia  Kanada 1:52,2
8 Sebsibe, MamoMamo Sebsibe  Etiopia 1:52,8

Bieg 5[edytuj | edytuj kod]

Poz. Zawodnik Narodowość Rezultat Uwagi
1 Boulter, JohnJohn Boulter  Wielka Brytania 1:48,9 Q
2 Kerr, GeorgeGeorge Kerr  Jamajka 1:48,9 Q
3 Blue, TonyTony Blue  Australia 1:49,7 Q
4 Matuschewski, ManfredManfred Matuschewski  Niemcy 1:50,0 Q
5 Carroll, NoelNoel Carroll  Irlandia 1:51,1
6 Jelinek, RolfRolf Jelinek  Szwajcaria 1:54,6
Gilad, AmosAmos Gilad  Izrael DNF

Bieg 6[edytuj | edytuj kod]

Poz. Zawodnik Narodowość Rezultat Uwagi
1 Crothers, BillBill Crothers  Kanada 1:49,3 Q
2 Lurot, MauriceMaurice Lurot  Francja 1:49,8 Q
3 Morimoto, MamoruMamoru Morimoto  Japonia 1:49,9 Q
4 Klaban, RudolfRudolf Klaban  Austria 1:49,9 Q
5 Bianchi, FrancescoFrancesco Bianchi  Włochy 1:50,2
6 Roekaerts, PaulPaul Roekaerts  Belgia 1:50,9
7 Field, MikeMike Field  Hongkong 1:54,0
8 Dyamwale, HassanHassan Dyamwale  Tanganika 1:54,9

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

Rozegrano trzy biegi półfinałowe. Do finału awansowało po dwóch najlepszych zawodników z każdego biegu (Q) oraz dwóch z najlepszymi czasami spośród pozostałych (q).

Bieg 1[edytuj | edytuj kod]

Poz. Zawodnik Narodowość Rezultat Uwagi
1 Snell, PeterPeter Snell  Nowa Zelandia 1:46,9 Q
2 Siebert, JerryJerry Siebert  Stany Zjednoczone 1:47,0 Q
3 Pennewaert, JacquesJacques Pennewaert  Belgia 1:47,0 q
4 Matuschewski, ManfredManfred Matuschewski  Niemcy 1:47,3
5 Bułyszew, WalerijWalerij Bułyszew  ZSRR 1:47,5
6 Morimoto, MamoruMamoru Morimoto  Japonia 1:47,7
7 Lurot, MauriceMaurice Lurot  Francja 1:49,7
8 Lindbäck, StigStig Lindbäck  Szwecja 1:49,8

Bieg 2[edytuj | edytuj kod]

Poz. Zawodnik Narodowość Rezultat Uwagi
1 Kerr, GeorgeGeorge Kerr  Jamajka 1:46,1 Q OR
2 Kiprugut, WilsonWilson Kiprugut  Kenia 1:46,1 Q =OR
3 Bogatzki, DieterDieter Bogatzki  Niemcy 1:46,9 q
4 Boulter, JohnJohn Boulter  Wielka Brytania 1:47,1
5 Klaban, RudolfRudolf Klaban  Austria 1:47,4 NR[4]
6 Kriwoszejew, AbramAbram Kriwoszejew  ZSRR 1:47,5
7 McCleane, DerekDerek McCleane  Irlandia 1:48,4
8 Juutilainen, PekkaPekka Juutilainen  Finlandia 1:50,3

Bieg 3[edytuj | edytuj kod]

Poz. Zawodnik Narodowość Rezultat Uwagi
1 Crothers, BillBill Crothers  Kanada 1:47,3 Q
2 Farrell, TomTom Farrell  Stany Zjednoczone 1:47,8 Q
3 Kinder, ManfredManfred Kinder  Niemcy 1:47,9
4 Carter, ChrisChris Carter  Wielka Brytania 1:49,1
5 Tölp, ReinRein Tölp  ZSRR 1:49,1
6 Issa, AhmedAhmed Issa  Czad 1:49,4
7 Blue, TonyTony Blue  Australia 1:49,6
8 Lambrechts, JosJos Lambrechts  Belgia 1:52,8

Finał[edytuj | edytuj kod]

Poz. Zawodnik Narodowość Rezultat Uwagi
1 Snell, PeterPeter Snell  Nowa Zelandia 1:45,1 OR
2 Crothers, BillBill Crothers  Kanada 1:45,6 NR[5]
3 Kiprugut, WilsonWilson Kiprugut  Kenia 1:45,9
4 Kerr, GeorgeGeorge Kerr  Jamajka 1:45,9
5 Farrell, TomTom Farrell  Stany Zjednoczone 1:46,6
6 Siebert, JerryJerry Siebert  Stany Zjednoczone 1:47,0
7 Bogatzki, DieterDieter Bogatzki  Niemcy 1:47,2
8 Pennewaert, JacquesJacques Pennewaert  Belgia 1:50,5

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Mark Butler (red.): IAAF Statistics Handbook Special Edition. Games of the XXXI Olympiad Rio 2016. IAAF, 2016, s. 90. [dostęp 2020-08-27]. (ang.)
  2. Mark Butler (red.): IAAF Statistics Handbook Special Edition. Games of the XXXI Olympiad Rio 2016. IAAF, 2016, s. 98. [dostęp 2020-08-27]. (ang.)
  3. Progression of IAAF World Records. 2015 Edition, IAAF, 2015, s. 57 [dostęp 2020-08-26] (ang.).
  4. Janusz Waśko, John Brant, Györgyi Csiki, Andrzej Socha: Golden Century of IAAF Records. National Records Evolution 1912-2012. Zamość: 2013, s. 34. ISBN 978-83-62033-30-0. (ang.)
  5. Janusz Waśko, John Brant, Györgyi Csiki, Andrzej Socha: Golden Century of IAAF Records. National Records Evolution 1912-2012. Zamość: 2013, s. 35. ISBN 978-83-62033-30-0. (ang.)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]