Lekkoatletyka na Letnich Igrzyskach Paraolimpijskich 2008

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Athletics - Paralympic pictogram.svg
Oscar Pistorius-2.jpg
Kenny van Weeghel 2006 World Championship.jpg

Lekkoatletyka na Letnich Igrzyskach Paraolimpijskich 2008 odbywała się w dniach 8 - 17 września na stadionie Beijing National Stadium. Do rozdania było 160 kompletów medali.

Obiekty[edytuj | edytuj kod]

Obiekt Miasto Funkcja
Stadion Narodowy Chińska Republika Ludowa Pekin Zawody i treningi

Kwalifikacja[edytuj | edytuj kod]

Kwalifikację na igrzyska uzyskało 1035 zawodników (710 mężczyzn i 325 kobiet)

Klasyfikacja niepełnosprawności[edytuj | edytuj kod]

  • 11 - 13 - osoby niewidome lub niedowidzące
  • 32 - 38 - zawodnicy z porażeniem mózgowym
  • 40 - pozostałe niepełnosprawności
  • 42 - 46 - zawodnicy z amputowanymi kończynami
  • 51 - 58 - osoby na wózkach inwalidzkich

Program[edytuj | edytuj kod]

Lekkoatletyka na Igrzyskach Paraolimpijskich 2008
Wrzesień 06 07 08 09 10 11 12 13 14 15 16 17
Lekkoatletyka F F F F F F F F F F|

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Konkurencje biegowe[edytuj | edytuj kod]

100 metrów[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Gold medal-2008PG.svg Złoto Silver medal-2008PG.svg Srebro Bronze medal-2008PG.svg Brąz
Klasa T11 Brazylia Lucas Prado Angola Jose Armando Francja Tresor Makunda
Klasa T12 Stany Zjednoczone Josiah Jamison Nigeria Adekunle Adesoji Chińska Republika Ludowa Yang Yuqing
Klasa T13 Irlandia Jason Smyth Rosja Alexy Labzin Kuba Luis Felipe Gutierrez
Klasa T35 Chińska Republika Ludowa Yang Sen Chińska Republika Ludowa Fu Xinhan Południowa Afryka Teboho Mokgalagadi
Klasa T36 Ukraina Roman Pavlyk Wielka Brytania Ben Rushgrove Hongkong So Wa Wai
Klasa T37 Południowa Afryka Fanie van der Merwe Chińska Republika Ludowa Ma Yuxi Algieria Sofiane Hamdi
Klasa T38 Australia Evan O'Hanlon Chińska Republika Ludowa Zhou Wenjun Ukraina Mykyta Senyk
Klasa T42 Kanada Earle Connor Niemcy Heinrich Popow Wielka Brytania John McFall
Klasa T44 Południowa Afryka Oscar Pistorius Stany Zjednoczone Jerome Singleton Stany Zjednoczone Brian Frasure
Klasa T46 Australia Heath Francis Papua-Nowa Gwinea Francis Kompaon Brazylia Yohansson Nascimento
Klasa T52 Kanada Dean Bergeron Szwajcaria Beat Bosch Kanada Andre Beaudoin
Klasa T53 Stany Zjednoczone Josh George Wielka Brytania Mickey Bushell Chińska Republika Ludowa Yu Shiran
Klasa T54 Finlandia Leo-Pekka Tahti Tajlandia Saichon Konjen Tajlandia Supachai Koysub

200 metrów[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Gold medal-2008PG.svg Złoto Silver medal-2008PG.svg Srebro Bronze medal-2008PG.svg Brąz
Klasa T11 Brazylia Lucas Prado Angola Jose Armando Kuba Arian Iznaga
Klasa T12 Południowa Afryka Hilton Langenhoven Chińska Republika Ludowa Li Yansong Chińska Republika Ludowa Yang Yuqing
Klasa T13 Irlandia Jason Smyth Rosja Alexy Labzin Azerbejdżan Vugar Mehdiyev
Klasa T36 Hongkong So Wa Wai Ukraina Roman Pavlyk Chińska Republika Ludowa Che Mian
Klasa T37 Południowa Afryka Fanie van der Merwe Algieria Sofiane Hamdi Chińska Republika Ludowa Ma Yuxi
Klasa T38 Australia Evan O'Hanlon Chińska Republika Ludowa Zhou Wenjun Ukraina Mykyta Senyk
Klasa T44 Południowa Afryka Oscar Pistorius Stany Zjednoczone Jim Bob Bizzell Wielka Brytania Ian Jones
Klasa T46 Australia Heath Francis Cypr Antonis Aresti Kuba Ettiam Calderon
Klasa T52 Kanada Dean Bergeron Szwajcaria Beat Bosch Tajlandia Peth Rungsri
Klasa T53 Chińska Republika Ludowa Yu Shiran Australia Richard Colman Korea Południowa Hong Suk-Man
Klasa T54 Chińska Republika Ludowa Zhang Lixin Tajlandia Saichon Konjen Finlandia Leo-Pekka Tahti

400 metrów[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Gold medal-2008PG.svg Złoto Silver medal-2008PG.svg Srebro Bronze medal-2008PG.svg Brąz
Klasa T11 Brazylia Lucas Prado Angola Jose Armando Ukraina Oleksandr Ivaniukhin
Klasa T12 Chińska Republika Ludowa Li Yansong Niemcy Matthias Schroder Portugalia Luis Goncalves
Klasa T13 Kuba Luis Manuel Galano Kuba Freddy Durruthy Grecja Ioannis Protos
Klasa T36 Ukraina Roman Pavlyk Rosja Artem Arefyev Chińska Republika Ludowa Che Mian
Klasa T38 Tunezja Farhat Chida Tunezja Abbes Saidi Ukraina Andriy Onufriyenko
Klasa T44 Południowa Afryka Oscar Pistorius Stany Zjednoczone Jim Bob Bizzell Wielka Brytania Ian Jones
Klasa T46 Australia Heath Francis Cypr Antonis Aresti Wenezuela Samuel Colmenares
Klasa T52 Japonia Tomoya Ito Japonia Toshihiro Takada Kanada Dean Bergeron
Klasa T53 Korea Południowa Hong Suk-Man Chińska Republika Ludowa Li Huzhao Australia Richard Colman
Klasa T54 Chińska Republika Ludowa Zhang Lixin Wielka Brytania David Weir Tajlandia Saichon Konjen

800 metrów[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Gold medal-2008PG.svg Złoto Silver medal-2008PG.svg Srebro Bronze medal-2008PG.svg Brąz
Klasa T12 Tunezja Abderrahim Zhiou Kuba Lazaro Raschid Aguilar Brazylia Odair Santos
Klasa T13 Maroko Abdelillah Mame Stany Zjednoczone Peter Gottwald Jr. Algieria Zine Eddine Sekhri
Klasa T36 Rosja Artem Arefyev Chińska Republika Ludowa He Cheng’en Rosja Pavel Kharagezov
Klasa T37 Irlandia Michael McKillop Australia Brad Scott Francja Djamel Mastouri
Klasa T46 Polska Marcin Awiżeń Algieria Samir Nouioua Hiszpania Abderrahman Ait Khamouch
Klasa T52 Japonia Tomoya Ito Japonia Toshihiro Takada Austria Thomas Geierspichler
Klasa T53 Chińska Republika Ludowa Li Huzhao Stany Zjednoczone Josh George Korea Południowa Hong Suk-Man
Klasa T54 Wielka Brytania David Weir Australia Kurt Fearnley Tajlandia Prawat Wahoram

1500 metrów[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Gold medal-2008PG.svg Złoto Silver medal-2008PG.svg Srebro Bronze medal-2008PG.svg Brąz
Klasa T12 Chińska Republika Ludowa Zhang Zhen Kenia Samwel Mushai Kimani Kanada Jason Dunkerley
Klasa T13 Kenia Henry Kiprono Kirwa Kuba Lazaro Raschid Aguilar Hiszpania Ignacio Avila
Klasa T46 Kenia Abraham Cheruiyot Tarbei Hiszpania Abderrahman Ait Khamouch Algieria Samir Nouioua
Klasa T54 Wielka Brytania David Weir Tajlandia Prawat Wahoram Australia Kurt Fearnley

5000 metrów[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Gold medal-2008PG.svg Złoto Silver medal-2008PG.svg Srebro Bronze medal-2008PG.svg Brąz
Klasa T11 Chińska Republika Ludowa Zhang Zhen Kenia Francis Thuo Karanja Kenia Henry Wenyoike
Klasa T13 Kenia Henry Kiprono Kirwa Maroko Youssef Benibrahim Brazylia Odair Santos
Klasa T46 Kenia Abraham Cheruiyot Tarbei Tunezja Mohamed Fouzai Meksyk Mario Santillan
Klasa T54 Tajlandia Prawat Wahoram Australia Kurt Fearnley Wielka Brytania David Weir

10 000 metrów[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Gold medal-2008PG.svg Złoto Silver medal-2008PG.svg Srebro Bronze medal-2008PG.svg Brąz
Klasa T12 Kenia Henry Kiprono Kirwa Tunezja Abderrahim Zhiou Brazylia Odair Santos

maraton[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Gold medal-2008PG.svg Złoto Silver medal-2008PG.svg Srebro Bronze medal-2008PG.svg Brąz
Klasa T12 Chińska Republika Ludowa Qi Shun Kolumbia Elkin Serna Rosja Ildar Pomykalov
Klasa T46 Meksyk Mario Santillan Brazylia Tito Sena Włochy Walter Endrizzi
Klasa T52 Austria Thomas Geierspichler Japonia Hirokazu Ueyonabaru Japonia Toshihiro Takada
Klasa T54 Australia Kurt Fearnley Japonia Hiroki Sasahara Południowa Afryka Ernst van Dyk

sztafeta 4x100 metrów[edytuj | edytuj kod]

sztafeta 4x400 metrów[edytuj | edytuj kod]

Konkurencje techniczne[edytuj | edytuj kod]

pchnięcie kulą[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Gold medal-2008PG.svg Złoto Silver medal-2008PG.svg Srebro Bronze medal-2008PG.svg Brąz
Klasa F11-12 Hiszpania David Casinos Rosja V. Andryushchenko Ukraina Vasyl Lishchynskyi
Klasa F32 Algieria Karim Betina Tunezja Mourad Idoudi Algieria Mounir Bakiri
Klasa F33-34/52 Algieria Kamel Kardjena Łotwa Aigars Apinis Kanada Kyle Pettey
Klasa F35-36 Chińska Republika Ludowa Guo Wei Łotwa Edgars Bergs Polska Paweł Piotrowski
Klasa F37-38 Chińska Republika Ludowa Xia Dong Polska Tomasz Blatkiewicz Niemcy Thomas Loosch
Klasa F40 Grecja Paschalis Stathelakos Niemcy Mathias Mester Algieria Hocine Gherzouli
Klasa F42 Chorwacja Darko Kralj Rosja Maxim Narozhnyy Południowa Afryka Fanie Lombard
Klasa F44 Dania Jackie Christiansen Australia Paul Raison Kuba Gerdan Fonseca
Klasa F53-54 Meksyk Mauro Maximo Finlandia Markku Niinimaki Grecja Che Jon Fernandes
Klasa F55-56 Azerbejdżan Olokhan Musayev Polska K. Smorszczewski Czechy Martin Nemec
Klasa F57-58 Rosja Alexey Ashapatov Jordania Jamil Elshebli Grecja Anastasios Tsiou

rzut oszczepem[edytuj | edytuj kod]

rzut dyskiem[edytuj | edytuj kod]

skok w dal[edytuj | edytuj kod]

trójskok[edytuj | edytuj kod]

skok wzwyż[edytuj | edytuj kod]

siedmiobój[edytuj | edytuj kod]

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Konkurencje biegowe[edytuj | edytuj kod]

100 metrów[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Gold medal-2008PG.svg Złoto Silver medal-2008PG.svg Srebro Bronze medal-2008PG.svg Brąz
Klasa T11 Chińska Republika Ludowa Wu Chunmiao Brazylia Terezinha Guilhermina Brazylia Ádria Santos
Klasa T12 Ukraina Oxana Boturchuk Wielka Brytania Libby Clegg Hiszpania Eva Ngui
Klasa T13 Maroko Sanaa Benhama Południowa Afryka Ilse Hayes Grecja Alexandra Dimoglou
Klasa T36 Chińska Republika Ludowa Wang Fang Niemcy Claudia Nicoleitzik Wielka Brytania Hazel Simpson
Klasa T37 Australia Lisa McIntosh Ukraina Viktoriya Kravchenko Niemcy Maria Seifert
Klasa T38 Ukraina Inna Dyachenko Tunezja Sonia Mansour Rosja Margarita Koptilova
Klasa T42 Meksyk Perla Bustamante Holandia Annette Roozen Australia Christine Wolf
Klasa T44 Stany Zjednoczone April Holmes Francja Amélie Le Fur Chińska Republika Ludowa Wang Juan
Klasa T46 Kuba Yunidis Castillo Rosja Elena Chistilina Polska Alicja Fiodorow
Klasa T52 Kanada Michelle Stilwell Japonia Tomomi Yamaki Japonia Teruyo Tanaka
Klasa T53 Chińska Republika Ludowa Huang Lisha Stany Zjednoczone Jessica Galli Kanada Ilana Duff
Klasa T54 Kanada Chantal Petitclerc Chińska Republika Ludowa Liu Wenjun Chińska Republika Ludowa Dong Hongjiao

200 metrów[edytuj | edytuj kod]

400 metrów[edytuj | edytuj kod]

800 metrów[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Gold medal-2008PG.svg Złoto Silver medal-2008PG.svg Srebro Bronze medal-2008PG.svg Brąz
Klasa T12-13 Tunezja Somaya Bousaid Francja Assia El'Hannouni Rosja Elenna Pautova
Klasa T53 Chińska Republika Ludowa Zhou Hongzhuan Stany Zjednoczone Jessica Galli Stany Zjednoczone Amanda McGrory
Klasa T54 Kanada Chantal Petitclerc Stany Zjednoczone Tatyana McFadden Kanada Diane Roy

1500 metrów[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Gold medal-2008PG.svg Złoto Silver medal-2008PG.svg Srebro Bronze medal-2008PG.svg Brąz
Klasa T13 Tunezja Somaya Bousaid Francja Assia El'Hannouni Rosja Elenna Pautova
Klasa T54 Kanada Chantal Petitclerc Wielka Brytania Shelly Woods Szwajcaria Edith Hunkeler

5000 metrów[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Gold medal-2008PG.svg Złoto Silver medal-2008PG.svg Srebro Bronze medal-2008PG.svg Brąz
Klasa T54 Stany Zjednoczone Amanda McGrory Kanada Diane Roy Wielka Brytania Shelly Woods

maraton[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Gold medal-2008PG.svg Złoto Silver medal-2008PG.svg Srebro Bronze medal-2008PG.svg Brąz
Klasa T54 Szwajcaria Edith Hunkeler Stany Zjednoczone Amanda McGrory Szwajcaria Sandra Graf

sztafeta 4x100 metrów[edytuj | edytuj kod]

Konkurencje techniczne[edytuj | edytuj kod]

pchnięcie kulą[edytuj | edytuj kod]

rzut oszczepem[edytuj | edytuj kod]

rzut dyskiem[edytuj | edytuj kod]

skok w dal[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Strona Oficjalna Letniej Paraolimpiady 2008