Lekkoatletyka na Letniej Uniwersjadzie 1963

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
 Główny artykuł: Letnia Uniwersjada 1963.

Lekkoatletyka na Letniej Uniwersjadzie 1963 – zawody lekkoatletyczne rozegrane na Estádio Olímpico Monumental w Porto Alegre w sierpniu i wrześniu 1963 roku.

Rezultaty[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Gold FISU.svg Złoto Rezultat Silver FISU.svg Srebro Rezultat Bronze FISU.svg Brąz Rezultat
Bieg na 100 m Kuba Enrique Figuerola 10,34 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Edwin Ozolin 10,52 Włochy Livio Berruti 10,56
Bieg na 200 m Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Edwin Ozolin 21,44 Wielka Brytania Dick Steane 21,55 Włochy Livio Berruti 21,60
Bieg na 400 m Wielka Brytania Adrian Metcalfe 46,75 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Hans-Joachim Reske 46,92 Belgia Jacques Pennewaert 47,02
Bieg na 800 m Japonia Mamoru Morimoto 1:48,1 Wielka Brytania John Boulter 1:48,6 Luksemburg Norbert Haupert 1:49,5
Bieg na 1500 m Wielka Brytania John Whetton 3:49,5 Japonia Mamoru Morimoto 3:49,6 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Karl Eyerkaufer 3:49,7
Bieg na 5000 m Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Leonid Iwanow 14:21,4 Węgierska Republika Ludowa (1949–1989) Béla Szekeres 14:32,0 Wielka Brytania Ron Hill 14:43,2
Bieg na 110 m przez płotki Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Anatolij Michajłow 14,17 Włochy Giorgio Mazza 14,25 Wielka Brytania Mike Hogan 14,40
Bieg na 400 m przez płotki Włochy Roberto Frinolli 50,48 Wielka Brytania Mike Hogan 51,52 Włochy Salvatore Morale 51,95
Sztafeta 4 × 100 m  Węgry[1]
Csaba Csutorás
László Mihályfi
István Gyulai
Gyula Rábai
40,98  Kuba[2]
Alejandro Pasqual
Manuel Montalvo
Lázaro Betancourt
Enrique Figuerola
41,37  Francja[3]
Gérard Zingg
Jean-Pierre Fabre
Alain Roy
Alain Moreaux
41,82
Sztafeta 4 × 400 m  Wielka Brytania
Adrian Metcalfe
John Boulter
Menzies Campbell
Dick Steane
3:12,02  RFN[4]
Peter Hoppe
Wolfgang Scholl
Johannes Schmitt
Hans-Joachim Reske
3:13,02  Włochy[5]
Marco Busatto
Mario Fraschini
Roberto Frinolli
Sergio Bello
3:13,65
Skok wzwyż Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Walerij Brumel 2,15 Włochy Mauro Bogliatti 2,09 Peru Roberto Abugattás 1,99
Skok o tyczce Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Hennadij Błyznecow 4,60 Francja Alain Moreaux 4,30 Francja Bernard Balastre 4,20
Skok w dal Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Igor Ter-Owanesian 7,95 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Wolfgang Klein 7,70 Kuba Carlos Díaz Martínez 7,45
Trójskok Japonia Satoshi Shimo 15,99 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aleksandr Zołotariow 15,94 Hiszpania Luis Felipe Areta 15,80
Pchnięcie kulą Węgierska Republika Ludowa (1949–1989) Zsigmond Nagy 18,44 Wielka Brytania Mike Lindsay 17,76 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Dietrich Urbach 17,72
Rzut dyskiem Włochy Gaetano dalla Pria 51,63 Wielka Brytania Mike Lindsay 51,23 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Dietrich Urbach 51,03
Rzut młotem Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Giennadij Kondraszow 65,76 Węgierska Republika Ludowa (1949–1989) Gyula Zsivótzky 65,72 Japonia Masatoshi Wakabayashi 60,90
Rzut oszczepem Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jānis Lūsis 79,77 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Hermann Salomon 77,78 Węgierska Republika Ludowa (1949–1989) Gergely Kulcsár 77,62
Dziesięciobój Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Manfred Pflugbeil 6487 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Gerd Loßdörfer 6102 [a]

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Gold FISU.svg Złoto Rezultat Silver FISU.svg Srebro Rezultat Bronze FISU.svg Brąz Rezultat
Bieg na 100 m Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Renāte Lāce 11,91 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Wira Popkowa 12,02 Kuba Miguelina Cobián 12,11
Bieg na 200 m Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Jutta Heine 24,60 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Renāte Lāce 24,64 Kuba Miguelina Cobián 24,74
Bieg na 800 m Węgierska Republika Ludowa (1949–1989) Olga Kazi 2:05,9 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Antje Gleichfeld 2:08,2 Wielka Brytania Joy Catling 2:10,3
Bieg na 80 m przez płotki Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Jutta Heine 10,95 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Tatjana Szczełkanowa 11,01 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Ałła Czernyszowa 11,10
Sztafeta 4 × 100 m[6]  ZSRR
Ałła Czernyszowa
Renāte Lāce
Wira Popkowa
Tatjana Szczełkanowa
46,5  RFN
Bärbel Palmi
Antje Gleichfeld
Elke Masnfeld
Jutta Heine
47,5  Kuba
Irene Martìnez
Fulgencia Romay
Norma Pérez
Miguelina Cobián
47,5
Skok wzwyż Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Taisija Czenczik 1,72 Wielka Brytania Susan Dennler 1,67 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Heidemarie Hummel 1,65
Skok w dal Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Tatjana Szczełkanowa 6,48 Czechosłowacja Vlasta Přikrylová 5,71 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Bärbel Palmié 5,63
Pchnięcie kulą Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Tamara Press 17,29 Węgierska Republika Ludowa (1949–1989) Judit Bognár 15,47 Węgierska Republika Ludowa (1949–1989) Jolán Kleiber 14,75
Rzut dyskiem Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Tamara Press 55,90 Węgierska Republika Ludowa (1949–1989) Jolán Kleiber 50,92 Węgierska Republika Ludowa (1949–1989) Judit Bognár 49,73
Rzut oszczepem Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Almut Brömmel 49,61 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Elvīra Ozoliņa 47,00 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Barbara Decker 43,91

Klasyfikacja medalowa[edytuj | edytuj kod]

Klasyfikacja medalowa
Miejsce Kraj Gold FISU.svg
Złoto
Silver FISU.svg
Srebro
Bronze FISU.svg
Brąz
Medals FISU.svg
Razem
1.  ZSRR 14 6 1 21
2.  RFN 4 7 6 17
3.  Wielka Brytania 3 6 3 12
4.  Węgry 3 4 3 10
5.  Włochy 2 2 4 8
6.  Japonia 2 1 1 4
7.  Kuba 1 2 3 6
8.  Francja 0 1 2 3
9.  Belgia 0 0 1 1
 Czechosłowacja 0 0 1 1
 Hiszpania 0 0 1 1
 Luksemburg 0 0 1 1
 Peru 0 0 1 1
Suma 29 29 29 87

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Tylko dwóch zawodników ukończyło dziesięciobój.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. III. Nyári Universiade – 1963 Porto Allegre, Brazília, Węgierski Komitet Olimpijski [dostęp 2015-11-01] (węg.).
  2. Королева спорта на Всемирных универсиадах 1959– 2011 гг., docme.su, 2013, s. 64 [dostęp 2021-01-10] (ros.).
  3. Gilbert Rosillo, Universiades Turin (ITA) 1959 à Naples 2019. Participation des athlètes français par années, cdm.athle.com, 9 sierpnia 2019 [dostęp 2019-11-22] (fr.).
  4. Королева спорта на Всемирных универсиадах 1959– 2011 гг., docme.su, 2013, s. 71 [dostęp 2021-01-10] (ros.).
  5. Podio Internazionale dal 1908 al 2008, sportolimpico.it, 1 listopada 2018 [dostęp 2019-11-23] (wł.).
  6. Королева спорта на Всемирных универсиадах 1959– 2011 гг., docme.su, 2013, s. 64 [dostęp 2021-01-10] (ros.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]