Lekkoatletyka na Letniej Uniwersjadzie 1970

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
 Główny artykuł: Letnia Uniwersjada 1970.

Lekkoatletyka na Letniej Uniwersjadzie 1970 – zawody lekkoatletyczne podczas szóstej letniej uniwersjady w Turynie zostały rozegrane w dniach 2–6 września. Areną zmagań lekkoatletycznych był stadion miejski. W zawodach wzięło udział 581 sportowców (w tym 159 kobiet) z 53 krajów. W gronie tym znalazło się 17 reprezentantów Polski (w tym 6 kobiet). Podczas zawodów pobito 2 rekordy świata, 2 rekordy Europy, 48 rekordów uniwersjady oraz aż 98 rekordów krajowych. Polakom udało zdobyć się 4 medale i ustanowić trzy rekordy uniwersjady.

Rezultaty[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja: Złoto Wynik Srebro Wynik Brąz Wynik
100 m Siegfried Schenke 10,5 Stany Zjednoczone Jim Green 10,5 Madagaskar Jean-Louis Ravelomanantsoa 10,5
200 m Wielka Brytania Martin Reynolds 21,0 Siegfried Schenke 21,0 Stany Zjednoczone Jim Green 21,1
400 m Stany Zjednoczone Tom Ulan 45,9 NUR Martin Jellinghaus 46,2 Francja Jacques Carette 46,3
800 m Franz-Josef Kemper 1:49,1 Wielka Brytania Martin Wimbolt-Lewis 1:49,2 Panama Donaldo Arza 1:49,5
1500 m Włochy Francesco Arese 3:52,7 Wielka Brytania John Kirkbride 3:52,9 Włochy Gianni Del Buono 3:53,0
5000 m Nikołaj Pukłakow 13:56,4 Jens Wollenberg 14:00,8 Włochy Giuseppe Cindolo 14:01,4
10 000 m Raszyd Szarafietdinow 29:02,2 Wielka Brytania Jack Lane 29:08,8 Wielka Brytania Mike Tagg 29:22,2
110 m przez płotki Wielka Brytania David Hemery 13,8 Niemcy Günther Nickel 13,8 Włochy Sergio Liani 13,9
400 m przez płotki
(Szczegóły)
Stany Zjednoczone Larry James 50,2 Werner Reibert 50,4 Dmitrij Stukałow 50,7
3000 m z przeszkodami Michaił Żelew 8:32,6 NUR Wielka Brytania Andrew Holden 8:36,6 Japonia Takaharu Koyama 8:38,0
4 × 100 m
(Szczegóły)
 Polska
Stanisław Wagner
Jan Werner
Gerard Gramse
Zenon Nowosz
39,2 NUR  Kuba
Barbaro Bandomo
Juan Morales
Pablo Montes
José Triana
39,2 NUR  ZSRR
Aleksandr Kornieluk
Władisław Sapieja
Boris Izmiestiew
Walentin Masłakow
39,4
4 × 400 m
(Szczegóły)
 Stany Zjednoczone
Tom Ulan
Roger Colgrazier
Tommie Turner
Larry James
3:03,3 NUR  ZSRR
Jewgienij Borisienko
Jurij Zorin
Borys Sawczuk
Aleksandr Bratczikow
3:04,2  Francja
Patrice Viel
Christian Nicolau
Gilles Bertould
Jacques Carette
3:05,3
Skok wzwyż Walentin Gawriłow 2,18 Włochy Erminio Azzaro 2,15 Șerban Ioan 2,15
Skok w dal Wielka Brytania Alan Lerwill 7,91 Stany Zjednoczone Arnie Robinson 7,78 Wielka Brytania Geoff Hignett 7,76
Trójskok Wiktor Saniejew 17,22 NUR Nikołaj Dudkin 17,00 Jörg Drehmel 16,93
Skok o tyczce
(Szczegóły)
Wolfgang Nordwig 5,46 WR, NUR Grecja Christos Papanikolau 5,42 Francja François Tracanelli 5,30
Pchnięcie kulą Hartmut Briesenick 19,97 Walerij Wojkin 19,30 Uwe Grabe 19,06
Rzut dyskiem János Murányi 60,16 NUR Hein-Direck Neu 58,62 Włochy Silvano Simeon 58,22
Rzut oszczepem Miklós Németh 81,94 NUR József Csík 80,32 Polska Zygmunt Jałoszyński 79,84
Rzut młotem
(Szczegóły)
Jochen Sachse 72,34 NUR Wasilij Chmielewski 68,54 Władimir Ambrozjew 66,80
Dziesięciobój Mykoła Awiłow 7803 pkt Szwecja Lennart Hedmark 7783 pkt Władimir Szczerbatych 7551 pkt

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja: Złoto Wynik Srebro Wynik Brąz Wynik
100 m Renate Meissner 11,5 Holandia Wilma van den Berg 11,5 Györgyi Balogh 11,7
200 m Renate Meissner 22,7 NUR Györgyi Balogh 23,2 Holandia Wilma van den Berg 23,5
400 m Austria Maria Sykora 52,8 NUR Kuba Carmen Trustée 53,5 Kuba Aurelia Pentón 53,8
800 m Gunhild Hoffmeister 2,01:8 NUR Austria Maria Sykora 2:01,9 Karin Burneleit 2:02,2
100 m przez płotki Polska Teresa Sukniewicz 13,0 NUR Bärbel Podeswa 13,4 Valeria Bufanu 13,5
4 × 100 m  ZSRR
Ludmiła Żarkowa
Marina Nikiforowa
Ludmiła Gołomazowa
Tatjana Kondraszowa
44,7  Węgry
Éva Pusztai
Judit Szabóné
Györgyi Balogh
Klára Woth
45,1  RFN
Heidi Schuller
Kirsten Roggenkamp
Hannelore Groh
Heide Rosendahl
45,4
Skok wzwyż Snežana Hrepevnik 1,86 NUR Cornelia Popescu 1,83 Austria Ilona Gusenbauer 1,83
Skok w dal Heide Rosendahl 6,84 WR, NUR Elena Vintila 6,35 Japonia Hiroko Yamashita 6,17
Pchnięcie kulą Nadieżda Cziżowa 19,51 NUR Hannelore Friedel 17,84 Ingeburg Friedrich 17,03
Rzut dyskiem Karin Illgen 62,04 NUR Brigitte Berendonk 56,78 Liesel Westermann 56,46
Rzut oszczepem
(Szczegóły)
Polska Daniela Jaworska 56,16 Magda Vidos 50,60 Walentina Ewert 50,00
Pięciobój Tatjana Kondraszowa 4884 pkt Nediałka Angełowa 4859 pkt Holandia Mieke Sterk 4828 pkt

Występy reprezentantów Polski[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Klasyfikacja medalowa[edytuj | edytuj kod]

Klasyfikacja medalowa
Miejsce Kraj Gold FISU.svg
Złoto
Silver FISU.svg
Srebro
Bronze FISU.svg
Brąz
Medals FISU.svg
Razem
1  ZSRR 8 4 5 17
2  NRD 8 3 4 15
3  Wielka Brytania 3 4 2 9
4  Stany Zjednoczone 3 2 1 6
5  Polska 3 0 1 4
6  RFN 2 6 2 10
7  Węgry 2 4 1 7
8  Włochy 1 1 4 6
9  Austria 1 1 1 3
10  Bułgaria 1 1 0 2
10  Jugosławia 1 0 0 1
10  Rumunia 0 2 2 4
13  Kuba 0 2 1 3
14  Holandia 0 1 2 3
15  Grecja 0 1 0 1
16  Szwecja 0 1 0 1
16  Francja 0 0 3 3
16  Japonia 0 0 2 2
16  Madagaskar 0 0 1 1
16  Panama 0 0 1 1
Suma 33 33 33 99

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dodatkowo w swoim biegu eliminacyjnym zespół w tym samym składzie wynikiem 39,7 także ustanowił rekord Uniwersjady.
  2. W swoim biegu eliminacyjnym Polka czasem 12,1 także ustanowiła rekord Uniwersjady.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Universiade Torino '70. Turyn: Mario Gros / Tomasone & C., 1972.