Lekkoatletyka na Letniej Uniwersjadzie 1973

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
 Główny artykuł: Letnia Uniwersjada 1973.

Lekkoatletyka na Letniej Uniwersjadzie 1973 – zawody lekkoatletyczne podczas siódmej letniej uniwersjady w Moskwie zostały rozegrane w dniach 16–20 sierpnia. Areną zmagań lekkoatletycznych był Stadion Łużniki. Reprezentantom Polski udało się zdobyć siedem medali, w tym dwa złote[1].

Rezultaty[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja: Złoto Wynik Srebro Wynik Brąz Wynik
Bieg na 100 m Juris Silovs 10,37 Kuba Silvio Leonard 10,43 Włochy Pietro Mennea 10,48
Bieg na 200 m Włochy Pietro Mennea 20,56 Wielka Brytania Chris Monk 20,70 Stany Zjednoczone Wardell Gilbreath 20,80
Bieg na 400 m Kuba Alberto Juantorena 45,36 Siemion Koczer 46,32 Wielka Brytania David Jenkins 46,39
Bieg na 800 m Jewhen Arżanow 1:46,88 Francja Marcel Philippe 1:47,29 Hans-Henning Ohlert 1:47,51
Bieg na 1500 m Wielka Brytania Frank Clement 3:42,32 Stany Zjednoczone Tony Waldrop 3:42,70 Stany Zjednoczone Reggie McAfee 3:43,20
Bieg na 5000 m Michaił Żełobowski 13:41,25 Stany Zjednoczone Glenn Herold 13:41,87 Walentin Zotow 13:43,60
Bieg na 10 000 m Dane Korica 28:48,90 Wielka Brytania Norman Morrison 28:48,99 Kenia Patrick Kiingi 28:50,72
Bieg na 110 m przez płotki Wielka Brytania Berwyn Price 13,69 Anatolij Mosziaszwili 13,73 Thomas Munkelt 13,80
Bieg na 400 m przez płotki Dmitrij Stukałow 49,62 Czechosłowacja Miroslav Kodejš 49,94 Polska Tadeusz Kulczycki 50,54
Bieg na 3000 m z przeszkodami Leonid Sawieliew 8:26,49 Michael Karst 8:28,32 Polska Jan Kondzior 8:28,66
Sztafeta 4 × 100 m[2]  Stany Zjednoczone
Thomas Whatley
Wardell Gilbreath
Larry Brown
Steven Riddick
39,10 NUR  ZSRR
Aleksandr Żydkich
Uładzimir Ławiecki
Juris Silovs
Wołodymyr Atamas
39,46  Włochy
Vincenzo Guerini
Luigi Benedetti
Sergio Morselli
Pietro Mennea
39,55
Sztafeta 4 × 400 m[3]  Stany Zjednoczone
Mark Lutz
Darwin Bond
Ron Jenkins
Dennis Schultz
3:04,40  Wielka Brytania
Stephen Black
Stewart McCallum
Joe Chivers
David Jenkins
3:05,38  RFN
Franz-Josef Gleen
Siegfried Götz
Wolfgang Druschky
Bernd Herrmann
3:06,11
Skok wzwyż Czechosłowacja Vladimír Malý 2,18 István Major 2,18 Władimir Abramow
Włochy Enzo Del Forno
Walentin Gawriłow
Csaba Dosa
Kanada John Hawekins
Stany Zjednoczone Robert Joseph
Czechosłowacja Roman Moravec
2,15
Skok o tyczce Francja François Tracanelli 5,42 Jurij Isakow
Stany Zjednoczone Terry Porter
5,30
Skok w dal Wałerij Pidłużny 8,15 Francja Jean-François Bonhème 7,85 Hans Baumgartner 7,85
Trójskok Michaił Bariban 17,20 Wiktor Saniejew 17,00 Jörg Drehmel 16,76
Pchnięcie kulą Walerij Wojkin 19,56 Polska Leszek Gajdziński 19,07 Aleksandr Barysznikow 19,01
Rzut dyskiem Wiktor Żurba 61,60 Gunnar Müller 59,72 Ferenc Tégla 59,48
Rzut młotem Walentin Dmitrienko 72,42 Aleksiej Spiridonow 71,42 Uwe Beyer 71,18
Rzut oszczepem Jānis Zirnis 80,08 Dmitrij Sitnikow 79,65 Stany Zjednoczone Anthony Hall 78,36
Dziesięciobój Polska Ryszard Skowronek 7965 pkt Mykoła Awiłow 7903 pkt Rudolf Sigert 7825 pkt

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja: Złoto Wynik Srebro Wynik Brąz Wynik
Bieg na 100 m Finlandia Mona-Lisa Pursiainen 11,41 Elfgard Schittenhelm 11,62 Ellen Strophal 11,63
Bieg na 200 m Finlandia Mona-Lisa Pursiainen 22,39 Marina Sidorowa 22,72 Ellen Strophal 22,73
Bieg na 400 m Nadieżda Kolesnikowa 52,04 Australia Judy Canty 52,82 Kuba Carmen Trustée 53,44
Bieg na 800 m Lilana Tomowa 1,59:52 Nijolė Sabaitė 2:00,19 Polska Elżbieta Katolik 2:00,85
Bieg na 1500 m Włochy Paola Pigni-Cacchi 4,10:69 Kanada Glenda Reiser 4:12,50 Tonka Petrowa 4:13,50
Bieg na 100 m przez płotki Polska Grażyna Rabsztyn 13,23 Annerose Krumpholz 13,38 Natalja Lebiediewa 13,50
Sztafeta 4 × 100 m[4]  ZSRR
Tatjana Czernikowa
Ludmiła Żarkowa
Marina Sidorowa
Nadieżda Biesfamilna
43,99  Polska
Ewa Długołęcka
Barbara Bakulin
Urszula Styranka
Maria Żukowska
44,42  NRD
Annerose Krumpholz
Ellen Strophal
Bärbel Struppert
Doris Maletzki
44,44
Skok wzwyż Virginia Ioan 1,84 Jutta Kirst 1,84 Galina Fiłatowa
Włochy Sara Simeoni
1,81
Skok w dal Margrit Olfert 6,63 Margarita Treinytė 6,51 Kanada Brenda Eisler 6,48
Pchnięcie kulą Nadieżda Cziżowa 20,82 NUR Elena Stojanowa 18,64 Faina Mielnik 18,31
Rzut dyskiem Faina Mielnik 64,54 Argentina Menis 63,92 Nadieżda Siergiejewa 59,26
Rzut oszczepem Swietłana Korolowa 62,00 Stany Zjednoczone Kate Schmidt 60,34 Lutwian Mołłowa 59,04
Pięciobój Nadieżda Tkaczenko 4629 pkt Tatjana Worochobko 4444 pkt Kanada Diane Jones 4370 pkt

Klasyfikacja medalowa[edytuj | edytuj kod]

Klasyfikacja medalowa
Miejsce Kraj Gold FISU.svg
Złoto
Silver FISU.svg
Srebro
Bronze FISU.svg
Brąz
Medals FISU.svg
Razem
1  ZSRR 17 12 9 38
2  Stany Zjednoczone 2 4 4 10
3  Wielka Brytania 2 3 1 6
4  Polska 2 2 3 7
5  Włochy 2 0 4 6
6  Finlandia 2 0 0 2
7  NRD 1 3 6 10
8  Francja 1 2 0 3
9  Bułgaria 1 1 2 4
10  Czechosłowacja 1 1 1 3
 Kuba 1 1 1 3
 Rumunia 1 1 1 3
13  Jugosławia 1 0 0 1
14  RFN 0 2 3 5
15  Kanada 0 1 3 4
16  Węgry 0 1 1 2
17  Australia 0 1 0 1
18  Kenia 0 0 1 1
Suma 34 35 40 109

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]