Lekkoatletyka na Letniej Uniwersjadzie 1979

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
 Główny artykuł: Letnia Uniwersjada 1979.

Lekkoatletyka na Letniej Uniwersjadzie 1979 – zawody lekkoatletyczne rozegrane na Estadio Olímpico Universitario w Meksyku we wrześniu 1979 roku. Reprezentanci Polski zdobyli pięć medali, w tym dwa złote[1].

Klasyfikacja medalowa[edytuj | edytuj kod]

Klasyfikacja medalowa
Miejsce Kraj Gold FISU.svg
Złoto
Silver FISU.svg
Srebro
Bronze FISU.svg
Brąz
Medals FISU.svg
Razem
1  ZSRR 8 4 6 18
2  NRD 5 4 1 10
3  Rumunia 5 0 4 8
4  RFN 4 4 4 12
5  Stany Zjednoczone 4 2 4 10
6  Polska 2 3 0 5
7  Włochy 2 1 4 7
8  Wielka Brytania 1 4 4 9
9  Holandia 1 2 0 3
10  Austria 1 0 0 1
10  Węgry 1 0 0 1
12  Finlandia 0 3 0 3
13  Meksyk 0 2 1 3
14  Francja 0 1 3 4
15  Bułgaria 0 1 1 2
16  Japonia 0 1 0 1
16  Szwajcaria 0 1 0 1
16  Wybrzeże Kości Słoniowej 0 1 0 1
19  Czechosłowacja 0 0 1 1
16  Kenia 0 0 1 1
Suma 35 35 35 103

Rezultaty[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Gold FISU.svg Złoto Silver FISU.svg Srebro Bronze FISU.svg Brąz
100 m Stany Zjednoczone Mike Roberson Polska Leszek Dunecki Wielka Brytania Ainsley Bennett
200 m Włochy Pietro Mennea Polska Leszek Dunecki Wielka Brytania Ainsley Bennett
400 m Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Harald Schmid Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Franz-Peter Hofmeister Stany Zjednoczone Walter McCoy
800 m Stany Zjednoczone Evans White Wielka Brytania Garry Cook Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Hans-Peter Ferner
1500 m Wielka Brytania Graham Williamson Szwajcaria Pierre Délèze Stany Zjednoczone Richie Harris
5000 m Rumunia w epoce komunizmu Ilie Floroiu Meksyk José Gómez Meksyk Enrique Aquino
10 000 m Rumunia w epoce komunizmu Ilie Floroiu Meksyk Enrique Aquino Kenia Samuel Nyariki
3000 m z przeszkodami Rumunia w epoce komunizmu Paul Copu Włochy Mariano Scartezzini Włochy Michele Cina
110 m przez płotki Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Andriej Prokofjew Niemiecka Republika Demokratyczna Thomas Munkelt Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aleksandr Puczkow
400 m przez płotki Holandia Harry Schulting Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Wasyl Archypenko Stany Zjednoczone James Walker
4 × 100 m  Włochy
Gian-Franco Lazzer
Giovanni Grazioli
Luciano Caravani
Pietro Mennea
[2][3]
 Wybrzeże Kości Słoniowej
Patrice Ouré
Amadou Meité
Avognan Nogboun
Georges Kablan Degnan
[2][4]
 Francja
Jean Gracia
Pierrick Thessard
Gabriel Brothier
Pascal Barré
[5]
4 × 400 m  Stany Zjednoczone
Fred Taylor
Leslie Kerr
Ronnie Harris
Walter McCoy
[6]
 Holandia
Hugo Pont
Harry Schulting
Marcel Klarenbeek
Koen Gijsberg
[7][6]
 Włochy
Flavio Borghi
Alfonso Di Guida
Stefano Malinverni
Roberto Tozzi
[8]
Skok wzwyż Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Gerd Nagel Niemiecka Republika Demokratyczna Rolf Beilschmidt Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Holger Marten
Skok o tyczce Polska Władysław Kozakiewicz Francja Philippe Houvion Francja Patrick Abada
Skok w dal Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Wałerij Pidłużnyj Japonia Junichi Usui Stany Zjednoczone LaMonte King
Trójskok Stany Zjednoczone Willie Banks Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jaak Uudmäe Włochy Roberto Mazzucato
Pchnięcie kulą Niemiecka Republika Demokratyczna Udo Beyer Finlandia Reijo Ståhlberg Ludowa Republika Bułgarii Nikołaj Christow
Rzut dyskiem Niemiecka Republika Demokratyczna Wolfgang Schmidt Finlandia Markku Tuokko Czechosłowacja Antonín Wybranie
Rzut młotem Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Klaus Ploghaus Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Manfred Hüning Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jurij Siedych
Rzut oszczepem Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Helmut Schreiber Finlandia Arto Härkönen Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Heino Puuste
Dziesięciobój Austria Sepp Zeilbauer Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Jürgen Hingsen Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Heinz Antretter

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Gold FISU.svg Złoto Silver FISU.svg Srebro Bronze FISU.svg Brąz
100 m Niemiecka Republika Demokratyczna Marlies Göhr Wielka Brytania Kathy Smallwood Wielka Brytania Beverley Goddard
200 m Niemiecka Republika Demokratyczna Marita Koch Wielka Brytania Kathy Smallwood Wielka Brytania Beverley Goddard
400 m Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Maria Kulczunowa Stany Zjednoczone Rosalyn Bryant Niemiecka Republika Demokratyczna Christina Brehmer
800 m Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Nadzieżda Muszta Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Olga Dwirna Rumunia w epoce komunizmu Fița Lovin
1500 m Rumunia w epoce komunizmu Natalia Mărășescu Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Olga Dwirna Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Walentina Iljinych
100 m przez płotki Polska Lucyna Langer Polska Danuta Perka Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Wiera Komisowa
4 x 100 m  ZSRR  Wielka Brytania  Francja
Odile Madkaud
Jacqueline Curtet
Marie-Pierre Plilippe
Chantal Réga
[5]
Skok wzwyż Węgierska Republika Ludowa (1949–1989) Andrea Mátay Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Ulrike Meyfarth Włochy Sara Simeoni
Skok w dal Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Anita Stukane Stany Zjednoczone Jodi Anderson Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Tetiana Skaczko
Pchnięcie kulą Niemiecka Republika Demokratyczna Ilona Slupianek Niemiecka Republika Demokratyczna Helma Knorscheidt Rumunia w epoce komunizmu Mihaela Loghin
Rzut dyskiem Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Swietłana Mielnikowa Niemiecka Republika Demokratyczna Evelin Jahl Rumunia w epoce komunizmu Florența Țacu
Rzut oszczepem Rumunia w epoce komunizmu Éva Ráduly-Zörgő Ludowa Republika Bułgarii Iwanka Wanczewa Kuba Mayra Vila
Pięciobój Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jekatierina Smirnowa Holandia Sylvia Barlag Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Ina Losch

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. AZS: Polskie medale letnich uniwersjad (pol.). [dostęp 26 września 2009].
  2. a b All-time Men's best 4x100m relay, alltime-athletics.com [dostęp 2011-11-01] (ang.).
  3. Janusz Waśko, Andrzej Socha: Athletics National Records Evolution 1912 – 2006. Zamość - Sandomierz: 2007, s. 171.
  4. Janusz Waśko, Andrzej Socha: Athletics National Records Evolution 1912 – 2006. Zamość - Sandomierz: 2007, s. 360.
  5. a b Gilbert Rosillo, Universiades Turin (ITA) 1959 à Naples 2019. Participation des athlètes français par années, cdm.athle.com, 9 sierpnia 2019 [dostęp 2019-11-22] (fr.).}
  6. a b All-time Men's best 4x400m relay, alltime-athletics.com [dostęp 2011-11-01] (ang.).
  7. Janusz Waśko, Andrzej Socha: Athletics National Records Evolution 1912 – 2006. Zamość - Sandomierz: 2007, s. 183.
  8. Podio Internazionale dal 1908 al 2008, sportolimpico.it, 1 listopada 2018 [dostęp 2019-11-22] (wł.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]