Lekkoatletyka na Letniej Uniwersjadzie 1983

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
 Główny artykuł: Letnia Uniwersjada 1983.

Lekkoatletyka na Letniej Uniwersjadzie 1983 – zawody lekkoatletyczne rozegrane na Commonwealth Stadium w Edmonton w lipcu 1983 roku. Reprezentantom Polski udało się zdobyć trzy medale w tym jeden złoty[1].

Rezultaty[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Gold FISU.svg Złoto Wynik Silver FISU.svg Srebro Wynik Bronze FISU.svg Brąz Wynik
100 m Nigeria Chidi Imoh 10,33 Kanada Desai Williams 10,37 Stany Zjednoczone Sam Graddy 10,42
200 m Nigeria Innocent Egbunike 20,42 Stany Zjednoczone Elliott Quow 20,46 Stany Zjednoczone Bernie Jackson 20,57
400 m Nigeria Sunday Uti 45,32 Wiktor Markin 45,38 Stany Zjednoczone Sunder Nix 45,53
800 m Polska Ryszard Ostrowski 1:46,29 Wielka Brytania Graham Williamson 1:46,66 Tunezja Mohamed Alouini 1:46,75
1500 m Włochy Claudio Patrignani 3:41,02 Andreas Baranski 3:41,21 Wielka Brytania Geoff Turnbull 3:441,24
5000 m Wielka Brytania Steve Harris 13:46,99 Tunezja Féthi Baccouche 13:47,69 Japonia Shuichi Yoneshige 13:48,13
10 000 m Japonia Shuichi Yoneshige 28:55,37 Tanzania Agapius Amo 28:55,39 Tunezja Féthi Baccouche 28:55,76
Maraton Włochy Alessio Faustini 2:17:10 Włochy Giovanni d'Aleo 2:17:20 Michael Spöttel 2:18,12
3000 m z przeszkodami Belgia Peter Daenens 8:28,86 Stany Zjednoczone Farley Gerber 8:29,07 Japonia Shigeyuki Aikyo 8:33,44
110 m przez płotki Andriej Prokofjew 13,46 Stany Zjednoczone Willie Gault 13,49 Kanada Mark McKoy 13,57
400 m przez płotki Aleksandr Charłow 49,41 Senegal Amadou Dia Ba 49,94 Stany Zjednoczone Mark Patrick 50,28
4 × 100 m  Stany Zjednoczone
Terry Scott
Sam Graddy
Ken Robinson
Willie Gault[2]
38,50  Kanada
Ben Johnson
Sterling Hinds
Desai Williams
Tony Sharpe[2]
38,69  ZSRR
Andriej Prokofjew
Nikołaj Sidorow
Władimir Murawjow
Aleksandr Zołotariew[3]
39,04
4 × 400 m  Stany Zjednoczone
Sunder Nix
Elliot Tabron
Alonzo Babers
Cliff Wiley
[4]
3:01,24  ZSRR
Jewgienij Łomtiew
Aleksandr Troszcziło
Siergiej Kucebo
Wiktor Markin[4]
3:01,58  Francja
Aldo Canti[5]
Hector Llatser[5]
Yann Quentrec[6]
Pascal Chichignoud[6]
3:04,89
Chód na 20 km Kanada Guillaume Leblanc 1:24:03 Włochy Maurizio Damilano 1:24:21 Nikołaj Matwiejew 1:25,07
Skok wzwyż Igor Paklin 2,31 Belgia Eddy Annys 2,29 Bermudy Clarence Saunders 2,26
Skok o tyczce Konstantin Wołkow 5,65 Francja Thierry Vigneron 5,60 Stany Zjednoczone Jeff Ward 5,50
Skok w dal Nigeria Yusuf Alli 8,21 Stany Zjednoczone Ralph Spry 7,91 Siergiej Rodin 7,85
Trójskok Nigeria Ajayi Agbebaku 17,26 Stany Zjednoczone Mike Conley 17,20 w Wielka Brytania John Herbert 17,05
Pchnięcie kulą Stany Zjednoczone Michael Carter 19,74 Zlatan Saračević 19,66 Siergiej Smirnow 19,61
Rzut dyskiem Kuba Luis Delís 69,46 Polska Dariusz Juzyszyn 63,32 Włochy Marco Bucci 60,62
Rzut młotem Jüri Tamm 76,82 Wielka Brytania Robert Weir 74,10 Jurij Pastuchow 73,38
Rzut oszczepem Dainis Kūla 87,70 Helmut Schreiber 84,12 Polska Stanisław Górak 83,20
Dziesięciobój Kanada Dave Steen 8205 pkt w Herbert Peter 8160 pkt w Austria Georg Werthner 7905 pkt

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Gold FISU.svg Złoto Silver FISU.svg Srebro Bronze FISU.svg Brąz
100 m Wielka Brytania Bev Kinch 11,13 w Stany Zjednoczone Randy Givens 11,16 w Kanada Angella Taylor 11,17 w
200 m Stany Zjednoczone Randy Givens 22,47 Kanada Marita Payne 22,62 Jamajka Grace Jackson 22,69
400 m Marija Pinigina 50,47 Kanada Molly Killingbeck 51,94 Jelena Korban 52,07
800 m Irina Podjałowska 1:59,29 Stany Zjednoczone Robin Campbell 1:59,81 Doina Melinte 1:59,93
1500 m Włochy Gabriella Dorio 4:07,26 Doina Melinte 4:07,34 Maria Radu 4:08,41
3000 m Maria Radu 9:04,32 Jelena Małyszina 9:06,17 Kanada Lynn Williams 9:07,74
Maraton Wielka Brytania Sarah Rowell 2:47:37 Kanada Kathy Roberts 2:52:47 Stany Zjednoczone Marjorie Kaput 2:54:03
100 m przez płotki Natalja Pietrowa 13,04 Jelena Biserowa 13,07 Stany Zjednoczone Benita Fitzgerald 13,24
400 m przez płotki Jekatierina Fiesienko 54,97 Jelena Filipiszina 56,10 Kanada Gwen Wall 56,10
4 × 100 m  Stany Zjednoczone
LaShon Nedd
Jackie Washington
Brenda Cliette
Randy Givens[7]
42,82  Kanada
Molly Killingbeck
Marita Payne
Angella Taylor
Tanya Brothers
[8]
43,21  ZSRR
Marina Romanowa
Marina Mołokowa
Iryna Olchownikowa
Olga Antonowa
[9]
44,20
4 × 400 m  ZSRR
Larisa Kryłowa
Ludmiła Borisowa
Jelena Korban
Marija Pinigina[10]
3:24,97  Kanada
Charmaine Crooks
Jillian Richardson
Molly Killingbeck
Marita Payne[10][11]
3:25,26  Stany Zjednoczone
Kelia Bolton
Easter Gabriel
Sharon Dabney
Arlise Emerson[12]
3:34,64
Skok wzwyż Tamara Bykowa 1,98 Kuba Silvia Costa 1,98 Francja Maryse Éwanjé-Épée 1,92
Skok w dal Anișoara Cușmir 7,06 w Swietłana Zorina 6,77 Vali Ionescu 6,56 w
Pchnięcie kulą Natalja Lisowska 20,46 Claudia Losch 18,81 Natalja Achrimienko 18,67
Rzut dyskiem Florența Crăciunescu 64,56 Natalja Achrimienko 62,62 Lubow Urakowa 58,28
Rzut oszczepem Beate Peters 66,86 Włochy Fausta Quintavalla 63,06 Kuba Mayra Vila 62,34
Siedmiobój Jekatierina Smirnowa 6350 pkt Sabine Everts 6291 pkt Wielka Brytania Judy Livermore 6184 pkt

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. AZS: Polskie medale letnich uniwersjad (pol.). [dostęp 3 maja 2009].
  2. a b All-time Men’s best 4x100m relay, alltime-athletics.com [dostęp 2011-11-01] (ang.).
  3. Lista anno 1983: 4 x 100, digilander.libero.it [dostęp 2019-11-23] (wł.).
  4. a b All-time Men’s best 4x400m relay, alltime-athletics.com [dostęp 2011-11-01] (ang.).
  5. a b Olympians Who Won a Medal at the Summer Universiade, sports-reference.com [dostęp 2019-12-08] (ang.).
  6. a b Records de France Universitaires, sport-u.com [dostęp 2019-12-08] (fr.).
  7. All-time Women’s best 4x100m relay, alltime-athletics.com [dostęp 2011-11-01] (ang.).
  8. All-time Canadian Medals by Sport: Athletics, universitysport.prestosports.com [dostęp 2018-12-08] (ang.).
  9. Times Colonist Victoria, British Columbia, Canada 12 Jul 1983, Tue • Page 5, newspapers.com [dostęp 2020-04-05] (ang.).
  10. a b All-time Women’s best 4x400m relay, alltime-athletics.com [dostęp 2011-11-01] (ang.).
  11. Janusz Waśko, Andrzej Socha: Athletics National Records Evolution 1912 – 2006. Zamość – Sandomierz: 2007, s. 321.
  12. Королева спорта на Всемирных универсиадах 1959– 2011 гг., docme.su, 2013, s. 150 [dostęp 2021-02-14] (ros.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]