Lekkoatletyka na Nauru

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lekkoatletyka na Nauru jest uprawiana przez niewielką liczbę osób, stąd też wyniki przez nich uzyskiwane są jednymi z najgorszych na świecie.

Nauruańscy lekkoatleci nigdy nie wystartowali na Igrzyskach Olimpijskich. Największa szansa na osiągnięcie tego celu miała miejsce w 2000 roku, kiedy igrzyska rozgrywały się w Sydney. Wówczas do startu zgłoszony był Cherico Detenamo, ale zabrakło go na starcie[1].

Nauruańscy lekkoatleci sporadycznie zdobywają medale na międzynarodowych imprezach[2][3].

Medale zdobyte na Igrzyskach Południowego Pacyfiku[edytuj | edytuj kod]

Opracowano na podstawie materiału źródłowego:[2]

Mężczyźni
Rok Zawodnik Impreza Miejsce Konkurencja Lokata Wynik
1966 Tony Bowditch Igrzyska Południowego Pacyfiku Nowa Kaledonia Numea bieg na 1500 metrów Gold medal Oceania.svg 1. miejsce 4:07,9
1966 Robert Morgan-Morris Igrzyska Południowego Pacyfiku Nowa Kaledonia Numea bieg na 5000 metrów Gold medal Oceania.svg 1. miejsce 15:44.8
1966 Robert Morgan-Morris Igrzyska Południowego Pacyfiku Nowa Kaledonia Numea bieg na 10 000 metrów Gold medal Oceania.svg 1. miejsce 33:04.6
1966 Tony Bowditch Igrzyska Południowego Pacyfiku Nowa Kaledonia Numea bieg na 3000 metrów z przeszkodami Silver medal Oceania.svg 2. miejsce 10:01.0
1969 Robert Morgan-Morris Igrzyska Południowego Pacyfiku Terytorium Papui i Nowej Gwinei Port Moresby bieg na 5000 metrów Silver medal Oceania.svg 2. miejsce 16:03,0
1969 Robert Morgan-Morris Igrzyska Południowego Pacyfiku Terytorium Papui i Nowej Gwinei Port Moresby bieg na 10 000 metrów Bronze medal Oceania.svg 3. miejsce 33:17.2
1969 Robert Morgan-Morris Igrzyska Południowego Pacyfiku Terytorium Papui i Nowej Gwinei Port Moresby maraton Bronze medal Oceania.svg 3. miejsce 3:03:10
1969 Tony Bowditch Igrzyska Południowego Pacyfiku Terytorium Papui i Nowej Gwinei Port Moresby bieg na 3000 metrów z przeszkodami Bronze medal Oceania.svg 3. miejsce 10:09.6
Kobiety
Rok Zawodnik Impreza Miejsce Konkurencja Lokata Wynik
1966 Lois Jackman-Lax Igrzyska Południowego Pacyfiku Nowa Kaledonia Numea bieg na 80 metrów przez płotki Silver medal Oceania.svg 2. miejsce 12,88
1966 Lois Jackman-Lax Igrzyska Południowego Pacyfiku Nowa Kaledonia Numea rzut dyskiem Gold medal Oceania.svg 1. miejsce 42,32
1969 Lois Jackman-Lax Igrzyska Południowego Pacyfiku Terytorium Papui i Nowej Gwinei Port Moresby rzut dyskiem Gold medal Oceania.svg 1. miejsce 41,42

Rekordy kraju[edytuj | edytuj kod]

  • Stan na maj 2013[4]

kobiety[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Zawodniczka Rezultat Data Miejsce
100 m Lovelite Detenamo 12,22 s 4 września 2013 Francja Mata Utu
200 m Lovelite Detenamo 25,50 s 6 września 2013 Francja Mata Utu
400 m Trudy Duburiya 1:03,0 19 marca 1994 Nauru Meneng
800 m Damaris Porte 2:47,3 15 maja 2007 Nauru Aiwo
1500 m Belista Hartmann 5:44,21 30 sierpnia 1989 Tonga Nukuʻalofa
3000 m Bianca Ika 14:18,9 15 czerwca 2007 Kiribati Bairiki
100 m przez płotki Dana Thoma 21,0 15 czerwca 2007 Kiribati Bairiki
400 m przez płotki Ifrica Detabene 1:18,18 16 czerwca 2007 Kiribati Bairiki
pchnięcie kulą Nina Grundler 11,36 m 13 sierpnia 2011 Australia Gold Coast
rzut dyskiem Nina Grundler 31,87 m 17 maja 2011 Nauru Aiwo
rzut młotem Jerusha Mau 19,57 m 6 sierpnia 2009 Australia Gold Coast
rzut oszczepem (stary model) Madrina Denuga 31,60 m 31 stycznia 1994 Nauru Meneng
rzut oszczepem (nowy model) Rosa-Mystique Jones 23,96 m 16 czerwca 2007 Kiribati Bairiki
skok wzwyż Arrora Depaune 1,26 m 3 kwietnia 2007 Nauru Yaren
skok w dal Rosa-Mystique Jones 4,49 m 15 grudnia 2005 Mariany Północne Susupe
trójskok Dana Thoma 9,40 m 2006  Nauru
Sztafeta 4 × 100 metrów 53,45 26 kwietnia 2003 Palau Koror
Sztafeta 4 × 400 metrów 4:28,47 26 kwietnia 2003 Tonga Nukuʻalofa
60 m (w hali) Lovelite Detenamo 8,04 10 marca 2012 Turcja Stambuł[5]

mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Zawodnik Rezultat Data Miejsce
100 m Jonah Harris 10,98 11 grudnia 2017 Vanuatu Port Vila
200 m Frederick Canon 21,7 31 stycznia 1994 Nauru Meneng
400 m JJ Capelle 51,30 15 grudnia 2007 Guam Manenggon Hills
800 m Bremner Adumur 2:13,74 27 czerwca 2008 Mariany Północne Saipan
1000 m Deamo Baguga 3:19,97 15 grudnia 2006 Samoa Apia
1500 m Gemeneo Joramm 4:29,8 2 września 1963 Fidżi Suva
3000 m David Temaki 11:38,89 15 marca 1993 Australia Canberra
3000 m z przeszk. Karl Tabwia 10:59,0 15 sierpnia 1969 Papua-Nowa Gwinea Port Moresby
5000 m Karl Tabwia 18:29,8 18 sierpnia 1969 Papua-Nowa Gwinea Port Moresby
maraton Karl Hartman 3:48:06 1968  Nauru
110 m przez płotki Deamo Baguga 18,93 15 grudnia 2006 Samoa Apia
400 m przez płotki Ai Temaki 1:07,0 16 czerwca 2007 Kiribati Bairiki
skok wzwyż Deamo Baguga 1,77 m 14 grudnia 2007 Guam Manenggon Hills
skok w dal Frederick Canon 6,58 m 17 maja 1996 Nauru Meneng
trójskok Deamo Baguga 12,61 m 6 sierpnia 2009 Australia Gold Coast
pchnięcie kulą A-One Tannang 14,28 m 17 maja 2011 Nauru Aiwo
rzut dyskiem Gerard Jones 39,62 m 1994 Guam Mangilao
rzut młotem Gerard Jones 32,80 m 31 stycznia 1994 Nauru Meneng
rzut oszczepem Fine Olsson 49,50 m 17 września 1994 Nauru Meneng
60 m (w hali) Junior Dagiaro 7,02 12 listopada 2009 Nauru Aiwo
Sztafeta 4 × 100 metrów Ace Capelle
Frederick Canon
Michael Dimapilis
Tryson Duburiya
44,84 16 grudnia 1993 Vanuatu Port Vila
Sztafeta 4 × 400 metrów Ace Capelle
Frederick Canon
Fine Olsson
Tryson Duburiya
3:43,7 1 kwietnia 1994 Guam Mangilao

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. RESULTS 27TH OLYMPIC GAMES (ang.). iaaf.org. [dostęp 2013-07-15].
  2. a b SOUTH PACIFIC GAMES (ang.). gbrathletics.com. [dostęp 2012-11-23].
  3. MICRONESIAN GAMES (ang.). gbrathletics.com. [dostęp 2013-07-17].
  4. NAURU NATIONAL RECORDS (ang.). athletics-oceania.com. [dostęp 2013-07-17].
  5. Indoor: Oceania → NRU, AthleRecords [dostęp 2012-09-23] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]