Lektura nadobowiązkowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lektura nadobowiązkowa
Внеклассное чтение
Autor Boris Akunin
Typ utworu powieść detektywistyczna
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Rosja
Język rosyjski
Data wydania 2003
Wydawca Олма-Пресс
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 2005
Wydawca Świat Książki
Przekład Ewa Rojewska-Olejarczuk

Lektura nadobowiązkowa (ros. Внеклассное чтение) – druga powieść Borisa Akunina z cyklu Przygody magistra (ros. Приключения магистра).

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Powieść, jak wszystkie z cyklu „Przygody magistra” składa się z dwóch powieści. Jeden rozdział powieści dziejącej się współcześnie naprzemiennie z rozdziałem powieści dziejącej się w przeszłości. Akcja pierwszej dzieje się w roku 1795 w ostatnim roku panowania Katarzyny II, drugiej na początku XXI wieku, rok 2001.

W czasach Katarzyny II: siedmioletni Mitrydat, niesłychanie zdolne dziecko z fenomenalną pamięcią, z którym ojciec wiąże ogromne nadzieje na własne miejsce przy dworze carycy, jako opiekuna geniusza, a z czasem jej faworyta, staje się świadkiem spisku mającego na celu uśmiercenie imperatrycy. Malec za pomocą swego rozumu próbuje uratować ją przed śmiercią z rąk zamachowców. W wyniku nieprzewidzianego splotu wydarzeń natrafia on na Daniłę Fondorina byłego kamerskretarza carycy, który postanawia uwierzyć chłopcu i obiecuje pomóc.

W roku 2001 Nicholas Fandorin brytyjski baronet, który zamieszkał w Moskwie otrzymuje wyrok wydany na siebie przez nieznaną organizację i aby ratować swoje życie rozpoczyna własne śledztwo, które doprowadza go do genialnego chirurga plastycznego o imieniu Mirat (nietypowe imię – skrót od pierwszych sylab pokojowego atomu (ros. мирный атом)) który, na co dzień operuje i poprawia urodę moskiewskich celebrytek. Mirat również otrzymał taki sam wyrok. Okazuje się jednak, że zagrożenie nie jest skierowane bezpośrednio i dotyczy działalności oraz przeszłości bohaterów…

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

W książce, jak zwykle u Borisa Akunina, jest wiele szarad do rozwiązania, z których nie wszystkie są wyjaśnione. Wyjaśnione zostają jedynie te, które dotyczą fabuły książki, natomiast czytelnik samodzielnie musi odnaleźć np. połączenia pomiędzy dziejącymi się w tak dużej odległości czasowej wydarzeniami. Np. Przodek Nicholasa Fandorina, Daniła Fondorin, chroni Mitrydata, a sam Nicholas chroni Mirata – nieprzypadkowa zbieżność imion.