Len Goodman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Len Goodman
Leonard Gordon Goodman
Ilustracja
Len Goodman (2007)
Data i miejsce urodzenia 25 kwietnia 1944
Bromley
Zawód, zajęcie tancerz, nauczyciel tańca, sędzia

Len Goodman, właśc. Leonard Gordon Goodman (ur. 25 kwietnia 1944 w Bromley) – brytyjski tancerz, zawodowy sędzia turniejów tanecznych i nauczyciel tańca. Zyskał rozpoznawalność dzięki jurorowaniu w programach telewizyjnych Strictly Come Dancing i Dancing with the Stars.

Młodość[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Bromley. Jest synem elektryka Leonarda Gordona Goodmana I i Louisy Adelaide (z domu Eldridge). Jeden z jego prapradziadków ze strony matki jest imigrantem z Polski.

W wieku sześciu lat przeniósł się z rodziną do Blackfen, gdzie uczęszczał do Westwood Secondary Modern School. Udzielał się w szkolnej drużynie grającej w krykieta.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

W wieku 19 lat zaczął trenować taniec towarzyski, uczestniczył w wielu turniejach tanecznych, a część z nich wygrał. Karierę zawodową zakończył w wielu dwudziestu kilku lat udziałem w Mistrzostwa Wielkiej Brytanii organizowanych w Blackpool. Za zasługi taneczne otrzymał Nagrodę im. Carla Alana.

W latach 2004–2016 był jednym z jurorów w programie Strictly Come Dancing w Wielkiej Brytanii. W lipcu 2016 ogłosił odejście z programu po 12 latach współpracy. Od 2005 jest również jurorem w programie Dancing with the Stars w Stanach Zjednoczonych.

W 2013 prowadził program BBC Four Len Goodman’s Dance Band Days. Był również gospodarzem programu BBC One Len Goodman’s Perfect Christmas on Boxing Day i współprowadzącym Dancing Cheek to Cheek dla BBC Four. W 2015 prowadził trzyczęściowy program dokumentalny BBC One, który został zrealizowany z okazji 100. rocznicy rejsu statku Titanic.

Był jednym z bohaterów dwuczęściowego filmu dokumentalnego Secrets from the Clink (2014).