Len Goodman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Len Goodman
Leonard Gordon Goodman
Ilustracja
Len Goodman (2007)
Data i miejsce urodzenia 25 kwietnia 1944
Bromley, Anglia
Zawód, zajęcie tancerz, osobowość telewizyjna

Len Goodman, właściwie Leonard Gordon Goodman (ur. 25 kwietnia 1944 w Bromley) – brytyjski tancerz, zawodowy sędzia turniejów tanecznych i nauczyciel tańca. Zyskał rozpoznawalność dzięki byciu jurorem programów Strictly Come Dancing i Dancing with the Stars.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Dzieciństwo i edukacja[edytuj | edytuj kod]

Leonard Goodman urodził się w Bromley jako syn elektryka Leonarda Gordona Goodmana I i Louisy Adelaide (z domu Eldridge). Jeden z jego prapradziadków ze strony matki jest imigrantem z Polski.

W wieku sześciu lat Len Goodman przeniósł się z rodziną do Blackfen, gdzie uczęszczał do Westwood Secondary Modern School. Udzielał się w szkolnej drużynie grającej w krykieta.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

W wieku 19 lat zaczął trenować taniec towarzyski, uczestniczył w wielu turniejach tanecznych, a część z nich wygrał. Karierę zawodową zakończył w wielu dwudziestu kilku lat udziałem w Mistrzostwa Wielkiej Brytanii organizowanych w Blackpool. Za soje zasługi taneczne otrzymał Nagrodę im. Carla Alana. W 2006 i 2007 roku był nominowany do Nagrody Emmy w kategorii Wybitny program konkursowy/reality-show.

Od 2004 roku jest jurorem w programie Strictly Come Dancing w Wielkiej Brytanii. W lipcu 2016 roku ogłosił odejście z programu po dwunastu latach pracy. Od 2005 roku jest jurorem w amerykańskiej wersji formatu – Dancing with the Stars.

W 2013 roku był prowadzącym programu Len Goodman’s Dance Band Days emitowanego na BBC Four. Prowadził też program Len Goodman’s Perfect Christmas on Boxing Day dla BBC One. W tym samym roku prowadził (wraz z Lucy Worsley) program Dancing Cheek to Cheek dla BBC Four. W sierpniu 2014 roku był jednym z bohaterów dwuczęściowego filmu dokumentalnego Secrets from the Clink. W 2015 roku prowadził trzyczęściowy program dokumentalny z okazji 100. rocznicy rejsu statku Titanic, który był emitowany na kanale BBC One.