Leo Gerstenzang

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Leo Gerstenzang (ur. 3 czerwca 1892 w Warszawie, zm. 1 października 1973[1]) – polsko-żydowski wynalazca mieszkający w Stanach Zjednoczonych, który w 1923 roku stworzył pierwszy na świecie patyczek higieniczny (Q-Tips)[2]. Jego produkt, który nazwał "Baby Gays", stał się jedną z najlepiej sprzedających się marek, gdzie "Q" w nazwie "Q-tip" oznacza jakość (quality).

Istnieje wiele anegdot o tym jak Gerstenzang wpadł na pomysł wynalezienia wacików. Jedna z nich brzmi: "Pewnego dnia w 1923 roku, Leo Gerstenzang oglądał swoją żonę stosującą waciki z wykałaczką w celu wyczyszczenia ciężko dostępnych miejsc. Gerstenzang, zainspirowany, wkrótce stworzył jednoczęściowy patyczek higieniczny[3]."

Gerstenzang urodził się w Warszawie (ówczesne Imperium Rosyjskie). W 1912 roku wyemigrował on do Chicago. Między 1918, a 1919 rokiem, powrócił do Europy jako przedstawiciel Amerykańsko-Żydowskiego Połączonego Komitetu Rozdzielczego. W roku 1919, mieszkając nadal w Chicago stał się naturalizowanym Amerykaninem 29 września tego samego roku. Przed 1921 rokiem, przeniósł się do Nowego Jorku[4].

Założył on firmę, którą nazwał Leo Gerstenzang Infant Novelty Company, by wprowadzić produkt na rynek. W 1926, zmienił nazwę z Baby Gays na Q-Tips Baby Gays. Ostatecznie część Baby Gays pominięto i od tej pory patyczki nosiły nazwę Q-Tips[5].

Mimo że patyczki higieniczne używane są powszechnie do czyszczenia uszu, lekarze nie polecają używać ich do tego celu z uwagi na wrażliwość błony bębenkowej[6].

Biblioteka nauk ścisłych na Uniwersytecie Brandeis nosi nazwę wynalazcy, który dofinansował jej powstanie[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]