Leon Lendzion

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Leon Lendzion
Data i miejsce urodzenia 20 maja 1918
Gdańsk
Data i miejsce śmierci 26 sierpnia 2005
Gdańsk
Miejsce spoczynku Cmentarz Oliwski
Zawód, zajęcie inżynier, działacz społeczny, poseł na Sejm PRL
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Srebrny Krzyż Zasługi
Grób na gdańskim Cmentarzu Oliwskim

Leon Lendzion (ur. 20 maja 1918 w Gdańsku, zm. 26 sierpnia 2005 w Gdańsku) – polski inżynier, działacz społeczny, poseł na Sejm PRL III, IV i V kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Syn przedwojennego przywódcy Polonii gdańskiej i posła do Volkstagu (sejmu gdańskiego) Antoniego Lendziona. Uczył się w Gimnazjum Polskim Macierzy Szkolnej w Gdańsku, gdzie w 1936 zdał egzamin maturalny. Następnie rozpoczął studia na gdańskiej Technische Hochschule (ówczesnej politechnice), z której wraz z innymi studentami Polakami został siłą usunięty w lutym 1939. W czasie II wojny światowej więzień obozów w Stutthofie i Sachsenhausen. Po wojnie powrócił do Gdańska i podjął studia na Politechnice Gdańskiej, którą ukończył w 1948 z tytułem mgr inż. budownictwa lądowego. Pracował w Urzędzie Morskim, a następnie w Stoczni Gdańskiej.

Wzorem swojego ojca zajął się działalnością społeczną. Pracował m.in. w sekcji byłej Polonii Towarzystwa Przyjaciół Gdańska, Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych, Klubie Byłych Więźniów KL Stutthof. W latach 1961–1972 był posłem na Sejm jako osoba bezpartyjna. W latach 1971-1983 członek Prezydium Ogólnopolskiego Komitetu Frontu Jedności Narodu.

Po przejściu na emeryturę zajął się działalnością na rzecz polsko-niemieckiego pojednania. Utrzymywał kontakty z niemieckimi organizacjami Aktion Sühnezeichen (Akcja Znaki Pokuty) oraz Zeichen der Hoffnung (Znaki Nadziei). Młodym Niemcom przekazywał swoje świadectwo o wojnie, obozach i cierpieniach.

Został pochowany na Cmentarzu Oliwskim[1].

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Otrzymał Order Odrodzenia Polski V klasy i Srebrny Krzyż Zasługi[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]