Leon Stanisław Bonk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stanisław Leon Bonk
st. sierżant st. sierżant
Data urodzenia 1 listopada 1919
Data i miejsce śmierci 13 lipca 1943
St. Paul-sur-Risle Francja
Przebieg służby
Siły zbrojne RAF roundel.svg RAF
Jednostki Dywizjon 301, Dywizjon 304
Główne wojny i bitwy II wojna światowa
Odznaczenia
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari Krzyż Walecznych (od 1941, dwukrotnie)

Leon Stanisław Bonk (ur. 1 listopada 1919[a] w Warszawie, zm. 13 lipca 1943) – sierżant radiooperator/strzelec Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Po wstąpieniu do Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii początkowo służył w 304 Dywizjonie Bombowym „Ziemi Śląskiej im. Ks. Józefa Poniatowskiego”, w którym został odznaczony Orderem Virtuti Militari. W połowie grudnia 1942 roku został przeniesiony do 6 OTU (Operation Training Unit) RAF w Thornaby on Tees w North Yorkshire jako instruktor. Po paru miesiącach Stanisław Bonk został przydzielony do 301 Dywizjonu Bombowego „Ziemi Pomorskiej” jako radiooperator/strzelec. 13 lipca 1943 roku załoga w składzie:

została skierowana do zadań specjalnych, polegających na dokonywaniu zrzutów zaopatrzenia dla francuskiego ruch oporu w ramach operacji „Operation Roach 94/92". W czasie wykonywania zadania samolot Halifax Mk II nr JD155 został zestrzelony nad Chateau de Lillebec w pobliżu St. Paul-sur-Risle na terytorium Francji. Cała załoga zginęła. Stanisław Leon Bonk został pochowany w grobie zbiorowym na cmentarzu w Pont-Audemer.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Według innych źródeł urodził się w 1911 roku.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]