Leonard Spychalski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Leonard Spychalski
Data i miejsce urodzenia 5 września 1926
Harbin
Data śmierci 15 maja 2015
Dyscypliny lekkoatletyka
Dorobek medalowy
Mistrzostwa Polski
Srebro Warszawa 1951 skok wzwyż

Leonard Spychalski (ur. 5 września 1926 w Harbinie w Mandżurii, zm. 15 maja 2015) – polski lekkoatleta, specjalista skoku wzwyż.

Urodził się w polskiej rodzinie w Mandżurii, w skupisku polonijnym w Harbinie gdzie rozpoczynał karierę sportową (był mistrzem Harbinu w skoku wzwyż). Po II wojnie światowej w 1949 roku został repatriowany do Polski. Studiował na Akademii Medycznej w Szczecinie (obecnie Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie), kontynuując karierę sportową jako zawodnik klubów AZS Szczecin, a następnie Budowlanych Szczecin. W dorobku miał między innymi brązowy medal 27. Mistrzostw Polski Seniorów w Lekkoatletyce, w skoku wzwyż z 1951 roku[1]. Po zakończeniu kariery zawodniczej pracował jako lekarz[2], a także udzielał się społecznie jako prezes szczecińskiego Klubu Harbińczyków[1]. Po przejściu na emeryturę powrócił do działalności sportowej występując w zawodach dla weteranów. Był wielokrotnym medalistą Mistrzostw Polski Weteranów, a także zdobywcą dwóch srebrnych i jednego brązowego medalu na Mistrzostwach Europy Weteranów[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Zmarł dr Leonard Spychalski, prezes szczecińskiego Klubu Harbińczyków, m.szczecin.gazeta.pl [dostęp 2015-05-20] (pol.).
  2. a b Zmarł Leonard Spychalski, pzla.pl [dostęp 2015-05-20] (pol.).