Leoncjusz z Rostowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Święty
Leoncjusz z Rostowa

Leontij
biskup
męczennik
Ilustracja
Św. Leoncjusz z Rostowa.
Data i miejsce urodzenia przed 1051
Kijów (Ruś Kijowska)
Data i miejsce śmierci przed 1077
Rostów
Czczony przez Kościół katolicki
Cerkiew prawosławną
Kanonizacja 1164
Wspomnienie 23 maja (kat.),
23 maja/4 czerwca (praw.)

Leoncjusz z Rostowa, cs. Swiaszczennomuczenik Leontij, jepiskop Rostowskij (ur. przed 1051 w Kijowie, zm. nie później niż w 1077 w Rostowie)[1] – pierwszy spośród wszystkich mnichów Monasteru Kijowsko-Pieczerskiego, który otrzymał godność biskupa, męczennik chrześcijański, święty Kościoła katolickiego i prawosławnego.

Z pochodzenia miał być Grekiem[2]. Wykształcenie i znajomość języka greckiego zdobył w Szkole Włodzimierskiej, utworzonej przez wielkiego księcia Jarosława Mądrego. Po powrocie zamieszkał w monasterze u boku św. Antoniego Pieczerskiego.

Śluby zakonne złożył w Konstantynopolu. Jako mnich powołany został na biskupa Rostowa w latach ok. 1051-1077. Wygnany z miasta przez pogan zbudował w okolicy cerkiew św. Archanioła Michała, gdzie zajmował się głównie pogańskimi dziećmi i młodzieżą. Po powrocie do miasta rozpoczął proces chrystianizacji Ziemi Rostowskiej. Działalność Leoncjusza spotkała się ze sprzeciwem ze strony pogan. Zginął podczas zamieszek na tle religijnym[3].

Zwłoki Leoncjusza (pozostały one w stanie nienaruszonym przez rozkład) odnaleziono w 1164, podczas prac ziemnych[4]. W roku 1164 podniesiono jego relikwie (uwieńczenie ówczesnego procesu kanonizacyjnego)[5].

Umieszczono je w odlanym ze złota sarkofagu, który w 1609 Polacy wywieźli z Rostowa. Wówczas ciało św. Leoncjusza złożono pod posadzką rostowskiego soboru Zaśnięcia Matki Bożej. Przy relikwiach św. Leoncjusza miało miejsce wiele cudownych uzdrowień. Jest jednym z najbardziej znanych świętych Ziemi Rostowskiej[1].

Jego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 23 maja, w prawosławnym 23 maja/5 czerwca [a] (Sobór świętych rostowsko-jarosławskich)[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Jarosław Charkiewicz: męcz. Leoncjusz, biskup rostowski. Serwis Cerkiew.pl. [dostęp 2012-12-20].
  2. Leoncjusz (Leontij), biskup Rostowa. DEON.pl z inicjatywy SJ i Wydawnictwa WAM. [dostęp 2012-12-30].
  3. Święty Leoncjusz z Rostowa, biskup i męczennik. Internetowa Liturgia Godzin, www.brewiarz.pl. [dostęp 2012-12-20].
  4. Internetowa Liturgia Godzin
  5. Kalender-23. Mai (Ortodox) (niem.). Ökumenisches Heiligenlexikon. [dostęp 2012-12-20].