Leopold Suchodolski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Leopold Suchodolski
Ilustracja
Herb
Janina
Rodzina Suchodolscy
Data i miejsce urodzenia 16.11.1845 r.
Wydrna
Data i miejsce śmierci 11.09.1921 r.
Humniska
Ojciec Sylwester Suchodolski
Matka Teresa Kunegunda Krajewska
Żona

Maria Lorenc

Dzieci

Rudolf Suchodolski Kazimierz Suchodolski
Józefa z Suchodolskich Krzysik
Maciej Karol Suchodolski
Bronisława z Suchodolskich Bryniarska

Leopold Suchodolski herbu Janina (ur. 16 listopada 1845 w Wydrnej, zm. 11 września 1921 w Humniskach) – powstaniec styczniowy, furier oddziału gen. Jordana i Wróblewskiego, zesłaniec na Sybir, sekretarz gminy w Humniskach.

Pochodzenie[edytuj | edytuj kod]

Pochodził ze starej rodziny szlacheckiej wywodzącej się z XIV w. Był synem Sylwestra Suchodolskiego, którego w czasie rzezi galicyjskiej 1846 r. chłopi pobili i zawieźli do cyrkułu sanockiego. Po rzezi jego rodzina straciła majątek w Wydrnej. Wychowywał się u wuja Truszkowskiego w Brzozowie, który był burmistrzem.

Ukończył 4 klasy szkoły powszechnej, a następnie uczęszczał do gimnazjum w Rzeszowie. Pobierał również nauki we dworze w Terce j. francuskiego, j. łacińskiego oraz gry na fortepianie.

Udział w powstaniu[edytuj | edytuj kod]

Na wieść o powstaniu wstąpił, w wieku 18 lat, na ochotnika do oddziałów gen. Jordana. Po przegranych walkach z Rosjanami rozbiciu całego oddziału, powstańcy przedarli się na drugą stroną Wisły. Małe grupy powstańców nie mogły podjąć walki i zmuszeni byli do odwrotu. Przez cały czas byli ścigani przez dragonów. Po przegranych potyczkach cudem ocalały wrócił do Brzozowa.

Mimo sprzeciwu rodziny, już po dwóch miesiącach postanowił wrócić do powstania. Jako doświadczony powstaniec zwerbował 24 ochotników. Dołączyli do oddziałów majora B. Etmanowicza i walczyli na terenie woj. lubelskiego. 10 listopada 1863 r. otrzymał stopień furiera (podoficer).

W wigilię Trzech Króli, w styczniu 1864 r. brał udział w bitwie pod Uścimowem. Tam wzięty do niewoli, został zesłany na Sybir do guberni Tomskiej.

Z zesłania wrócił do Brzozowa 10 kwietnia 1871 r. po ponad 7 latach. Ożenił się w Humniskach z Marią Lorenc, z którą miał 3 synów i 2 córki. Pracował jako sekretarz gminy. Zamieszkał w Humniskach i tam został z honorami wojskowymi pochowany.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Józef Białynia Chołodecki Księga pamiątkowa w czterdziestą rocznicę powstania r. 1863-1864, Lwów 1904, s. 372
  • Marian Hubert Terlecki, Udział Podkarpacia w Powstaniu Styczniowym, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej, Krosno 1997