Lesław Paga

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lesław Paga
Data i miejsce urodzenia 24 września 1954
Bytom
Data śmierci 2 lipca 2003
Zawód, zajęcie ekonomista
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia PolskiKrzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Strona internetowa

Lesław Paga (ur. 24 września 1954 w Bytomiu, zm. 2 lipca 2003) – polski ekonomista, współtwórca Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, pierwszy przewodniczący Komisji Papierów Wartościowych.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie i Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Uzyskał na tej uczelni doktorat nauk ekonomicznych. Następnie przeniósł się na KUL i jako adiunkt zajął się studiami nad gospodarką rynkową. Uczelnia wysłała go jako stypendystę do USA, gdzie poznał od podstaw mechanizmy działania rynku kapitałowego. Działacz „Solidarności” (na I zjeździe pełnił funkcję przewodniczącego obrad), po 1989 zaangażowany w działalność państwową. Był doradcą ministra finansów, dyrektorem departamentu w Ministerstwie Przekształceń Własnościowych, współtwórcą Giełdy Papierów Wartościowych. W latach 1991–1994 był pierwszym przewodniczącym Komisji Papierów Wartościowych. Później m.in. prezes firmy consultingowej Deloitte & Touche.

Został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim (1995) i Komandorskim (2001) Orderu Odrodzenia Polski, honorowy członek GPW (2003).

Fundacja im. Lesława A. Pagi[edytuj | edytuj kod]

W 2003 roku powołana została Fundacja im. Lesława A. Pagi. w celu upamiętnienia osoby i dzieła Lesława A. Pagi.

Została powołana dzięki zaangażowaniu ludzi i środowisk, z którymi Lesław A. Paga był blisko związany a fundatorami Fundacji są Ewa i Paulina Paga oraz firma Deloitte.

Celem Fundacji jest działalność oświatowo-wychowawcza związana z promowaniem dobrych praktyk w działalności gospodarczej, a także wspieranie utalentowanych studentów i absolwentów szkół wyższych zajmujących się problematyką gospodarczą.

Od 2004 Fundacja przyznaje Nagrodę im. Lesława A. Pagi. Wyróżnia się nią biznesmenów, działaczy gospodarczych i publicznych lub instytucje.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]