Less Than Jake

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Less Than Jake
ilustracja
Rok założenia 1992
Pochodzenie Gainesville, Floryda,
Stany Zjednoczone Stany Zjednoczone
Gatunek ska punk, pop punk
Wydawnictwo muzyczne Sire Records, Fueled by Ramen
Skład
Chris Demakes
Roger Manganelli
Vinnie Fiorello
Buddy Schaub
Peter Wasilewski
Byli członkowie
Shaun Grief
Jessica Mills
Pete Anna
Chris Campisi
Derron Nuhfer
Strona internetowa

Less Than Jake to amerykański zespół muzyczny, specjalizujący się w gatunkach ska punk oraz pop punk. Kwintet ten tworzą:

W przeciwieństwie do licznej grupy zespołów muzycznych, które w trakcie swojej wieloletniej kariery zmieniały się brzmieniowo czy nawet gatunkowo (głównie na potrzeby rynku), Less Than Jake może się pochwalić stabilnością formy przekazu – od 15 lat tworzy piosenki melodyjne oraz dynamiczne. Unikalność grupy polega również na tym, że partie wokalne rozdzielone są w niej równo między dwóch członków: Chrisa oraz Rogera. Z związku z tym w repertuarze florydzkiego kwintetu można znaleźć utwory śpiewane w całości przez jednego bądź drugiego wokalistę, jak również piosenki, w których słychać ich obu.

Nazwa Less Than Jake dosłownie oznacza "mniej niż Jake", wzięła się zaś od imienia papugi Vinniego Fiorello, która wabiła się Jake. Ptak ten zajmował najważniejszą pozycję w domu obecnego perkusisty zespołu, w związku z czym wszystko było mu podporządkowane, i było mniej ważne niż to zwierzę[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zespół powstał w 1992 roku na Uniwersytecie Florydzkim w Gainesville, a jego założycielami są Chris Demakes, Vinnie Fiorello oraz Shaun Grief, który był pierwszym basistą grupy. Shaun szybko jednak zdecydował się pełnić inną funkcję w zespole – został jego technikiem obsługi (tzw. roadie). Nowym gitarzystą basowym został więc Roger. Co więcej, do 1993 roku rolę dodatkowego basisty pełnił Chris Campisi, jednak odszedł on z powodu zaangażowania w inne projekty. W następnych miesiącach grupa postanowiła wzbogacić swoje brzmienie o instrumenty dęte, dlatego też przyjęci zostali nowi muzycy – Jessica Mills oraz Buddy. Jeszcze przed pierwszą trasą koncertową Buddy wyleciał na krótki okres do Europy, w związku z czym podczas występów zastąpił go saksofonista Derron Nuhfer.

Zespół zadebiutował na rynku muzycznym albumem Pezcore, wydanym w 1994 roku przez wytwórnię Dill Records. Tytuł płyty powstał przez połączenie nazwy popularnych w Stanach Zjednoczonych cukierków PEZ (których amatorami, a także kolekcjonerami są niektórzy członkowie LTJ) a także słowa 'hardcore'. W 1996 roku zespół przeszedł pod skrzydła wytwórni EMI (jednej z tzw. "wielkiej czwórki"), a konkretnie zaczął nagrywać w studiu Capitol Records.

Także w 1996 roku, Jessikę, która wybrała karierę nauczyciela, zastąpił Pete Anna. W późniejszym czasie do zespołu dołączył drugi mężczyzna o tym imieniu, Pete Wasilewski (zastąpił Nuhfera). By uniknąć nieporozumień, Wasilewski otrzymał pseudonim "JR" (junior).

Pete Anna opuścił zespół w 2001 roku, krótko po Warped Tour. W lutym 2002 Less Than Jake zaoferował fanom kompilację Goodbye Blue and White, która jest zbiorem najciekawszych utworów spośród tych, które znalazły się na limitowanych płytach winylowych w poprzednich latach (zespół wydał ich wyjątkowo dużo). Rok później, kiedy muzycy byli już związani z (Warner Music Group), na rynek trafiło kolejne wydawnictwo tego kwintetu – LP Anthem. Piosenki, które ostatecznie nie znalazły się na tej płycie, również trafiły do szerszej widowni – zawiera je kolejny w chronologii grupy album B Is for B-sides (2004).

Ostatnie lata przyniosły fanom zespołu możliwość bliższego poznania historii grupy. Służą temu The People's History of Less Than Jake (materiał DVD, nad którym prace trwały 11 lat), a także ich najnowsza płyta, In with the Out Crowd, której limitowana wersja zawiera galerię fotograficzną, relacje z koncertów i wiele więcej.

Vinnie Fiorello jest współzałożycielem wytwórni muzycznej Fueled by Ramen. Wydała ona powtórnie album Pezcore (w 2002 roku, upamiętniając rocznicę 10-lecia zespołu), kompilację Goodbye Blue and White a także DVD The People's History of Less Than Jake.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Single[edytuj | edytuj kod]

Rok Nazwa Ranking UK
2000 "All My Best Friends Are Metalheads" 51
2001 "Gainesville Rock City" 57
2003 "She's Gonna Break Soon" 39
2003 "The Science of Selling Yourself Short" 78
2006 "Overrated (Everything Is) / Still Life Franchise" (double A-side) 61
2006 "The Rest of My Life / Don't Fall Asleep on the Subway (double A-Side)" 77
2006 "P. S. Shock the World" 96

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]