Leszczynki (Gdynia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Leszczynki
Dzielnica Gdyni
Państwo  Polska
Województwo  pomorskie
Miasto Gdynia
W granicach Gdyni 1935
Powierzchnia 2,75 km²
Populacja (2019)
• liczba ludności

7 618[1]
• gęstość 2 770 os./km²
Położenie na mapie Gdyni
Położenie na mapie
Portal Portal Polska

Leszczynki – dzielnica Gdyni granicząca z następującymi dzielnicami tegoż miasta: Chylonia (od północy), Śródmieście (od wschodu), Grabówek (od południa) oraz Pustki Cisowskie-Demptowo (od zachodu). Rozciąga się wzdłuż ulicy Morskiej na odcinku od ul. Komierowskiego (IV LO) do ul. Kalksztajnów (dawne tory kolejowe do jednostki wojskowej).

Ogólna charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Zabudowa Leszczynek jest zróżnicowana w zależności od części dzielnicy, bowiem na jej północy zabudowę stanowią głównie bloki mieszkalne, zaś na południu dominują domy jednorodzinne.

Na Leszczynkach krzyżują się dwie najważniejsze arterie komunikacyjne miasta - ul. Morska będąca częścią głównej arterii komunikacyjnej Trójmiasta oraz Estakada Kwiatkowskiego prowadząca z północnych dzielnic Gdyni i portu do obwodnicy Trójmiasta. W dzielnicy otwarta została nowa zajezdnia trolejbusowa przy ul. Zakręt do Oksywia (przystanek Grabówek SKM, linia 710).

Na granicy Chyloni i Leszczynek znajduje się IV Liceum Ogólnokształcące, natomiast na granicy Leszczynek z Grabówkiem - Zespół Szkół Chłodniczych i Elektronicznych. Mieści się tu również kościół pw. świętego Józefa.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze wzmianki o Leszczynkach, które wówczas nosiły nazwę Leszczyno, pochodzą z XVIII wieku. Leszczyno było wtedy zaliczane, razem z Demptowem, Marszewem, Bernardą[2] (dziś wchodzącą w skład dzielnicy), Niemotowem i Dębową Górą do tzw. Chylońskich Pustek. Nazwa terenu pochodziła od kaszubskiego wyraz pustczi - przysiółek, domy za wsią. Od 1935 roku Leszczynki stanowią część Gdyni. Podczas okupacji Niemcy zmienili nazwę osiedla na Hasselgrund, zaś przyległej Bernardy na Bernhardswinkel[3]. Od lat powojennych jest to typowa dzielnica robotnicza.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Galeria zdjęć dzielnicy[edytuj | edytuj kod]