Leszek Missala

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Leszek Missala
„Miszczak”
plutonowy podchorąży plutonowy podchorąży
Data i miejsce urodzenia 17 maja 1922
Warszawa
Data i miejsce śmierci 25 listopada 2013
Montreal
Przebieg służby
Jednostki NSZ-AK
Późniejsza praca inżynier
Odznaczenia
Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP Krzyż Oficerski Orderu Zasługi RP Krzyż Walecznych (od 1941) Krzyż Armii Krajowej Krzyż Narodowego Czynu Zbrojnego (nadany po 1992) Warszawski Krzyż Powstańczy Medal „Pro Memoria”

Leszek Missala ps. „Miszczak” (ur. 17 maja 1922 w Warszawie, zm. 25 listopada 2013 w Montrealu) – polski działacz konspiracji niepodległościowej w czasie II wojny światowej, żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych (NSZ) i Armii Krajowej (AK), działacz kombatancki i polonijny.

Życie i działalność[edytuj | edytuj kod]

W czasie II wojny światowej był dowódcą plutonu oraz instruktorem w Szkole Podchorążych Piechoty NSZ w Warszawie. Brał udział w powstaniu warszawskim w szeregach plutonu 233 Zgrupowania „Żbik”II Obwód „Żywiciel” (Żoliborz) Warszawskiego Okręgu AK.

Po wojnie studiował mechanikę i konstrukcję lotniczą w Belgii, a następnie uzyskał doktorat w dziedzinie nauk technicznych. Pracował w Montrealu, między innymi przy budowie Place Ville Marie. Uczestniczył w budowie Ośrodka Harcerskiego „Gniezno” w Laurentydach. Jako działacz polonijny był członkiem między innymi Zarządu Stowarzyszenia Polskich Inżynierów i Techników w Kanadzie, a jako działacz kombatancki prezesem Koła AK w Montrealu.

Pochowany na Cmentarzu „National Field of Honour” w Montrealu.

Wybrane odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]