Leszek Winder

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Leszek Winder
Ilustracja
Leszek Winder (2009)
Data i miejsce urodzenia 22 maja 1954
Chorzów
Instrumenty gitara
Gatunki blues
Zawód muzyk
Powiązania Jan „Kyks” Skrzek
Zespoły
Krzak, Śląska Grupa Bluesowa, Czarny Pies

Leszek Winder (ur. 22 maja 1954 w Chorzowie) – polski gitarzysta, kompozytor, producent muzyczny. Członek ZAiKS oraz Akademii Fonograficznej ZPAV[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Muzykować zaczął na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. W 1971 roku wraz ze swoim pierwszym zespołem przygotował muzykę do przedstawienia opartego na Skowycie Allena Ginsberga. Od 1974 r. współtworzył formację Apogeum (Jerzy Kawalec, Michał Giercuszkiewicz, Jan Skrzek), jednakże największą karierę zrobił występując z grupą Krzak. Po odejściu z grupy jej lidera Jana Błędowskiego, zajął jego miejsce, zostając również głównym kompozytorem. Jest jedynym muzykiem pozostającym nieprzerwanie w składzie od powstania zespołu w 1975 r.

Na początku lat 80. grywał równolegle z liderem Kasy Chorych, Ryszardem Skibińskim pod nazwą Skibiński/Winder Super Session. Po śmierci Skibińskiego zaczął występować pod szyldem Winder Session. Do roku 1985 w sesji wystąpili:

W 1985 wystąpił gościnnie w nagraniu płyty zespołu Dżem Cegła oraz nagrał swój pierwszy album Blues Forever, poświęcony pamięci Ryszarda Skibińskiego. W nagraniu tego albumu uczestniczyli, m.in.: Ryszard Riedel, Grażyna Auguścik, Jerzy Kawalec, Michał Giercuszkiewicz, Jorgos Skolias, Tadeusz Nalepa, Andrzej Nowak, Rafał Rękosiewicz i inni.

W 1986 wraz z Jerzym Kawalcem i Michałem Giercuszkiewiczem założył zespół Bezdomne Psy; w tym samym roku ukazała się płyta Bezdomne Psy. Winder wziął także udział w nagraniach płyt Józefa Skrzeka i jego brata Jana 'Kyksa' Skrzeka.

W roku 1990 przejął budynek „Leśniczówka” w Chorzowie. Po generalnym remoncie zorganizował tam Dom Pracy Twórczej „Leśniczówka”, gdzie realizował szereg koncertów, nagrań oraz projektów artystycznych.

W roku 1994 współtworzył zespół Skrzekwindergier, który zaprezentował się na Rawie Blues.

W 2002 r. Winder założył Śląskie Stowarzyszenie Artystów i Twórców SAT i został jego prezesem.

W latach 2000-2003 wznowiła działalność grupa Krzak w swoim pierwszym składzie, z liderami Błędowskim i Winderem. Zespół koncertował z dużym powodzeniem do września 2003, kiedy zmarł basista zespołu, Jerzy „Kawa” Kawalec. Po jego śmierci zespół zawiesił działalność.

Po śmierci J. Kawalca przestał także istnieć zespół Bezdomne Psy. Muzycy początkowo z Jackiem Gazdą, a potem z Mirosławem Rzepą jako basistą, wraz Janem „Kyksem” Skrzekiem zaczęli koncertować jako Śląska Grupa Bluesowa.

W roku 2004 rozpoczyna działalność grupa BŁĘDOWSKI-WINDER BAND. To rozwinięcie myśli artystycznej wypracowanej w zespole KRZAK – współbrzmienie gitary i skrzypiec z mocną sekcją blues rockową.

W sierpniu 2004 roku zespół odbywa swoją pierwszą trasę koncertową. Jesienią 2004 r. rozpoczyna sesję nagraniową płyty 3 Numer, która ukazała się w marcu 2005 r. Album zdobył szereg nagród i wyróżnień.

W 2005 roku ukazały się poszerzone wznowienia płyt zespołu Krzak oraz unikatowe nagrania koncertowe z ostatniego okresu działania grupy.

Również w 2005 r., w plebiscycie dziennikarzy i fanów Winder został uznany najlepszym gitarzystą w kategoriach blues i rock. Płyta 3 Numer została uznana za najlepszą płytę gitarową roku 2005.

W 2006 roku w plebiscycie Blues Top pisma Twój Blues Winder zajął pierwsze miejsce w kategorii gitara. W tym samym roku ukazała się płyta Skibiński Winder Super Session, unikatowy zapis koncertu sprzed lat.

W 2006 roku wznowił działalność zespół Krzak (w składzie: Błędowski, Winder, Ryszka). W latach 2005-2006 ukazuje się 9 płyt zespołu (Metal Mind Records). Są to reedycje poszerzone o nie publikowane nagrania oraz dwie premiery. Krzak wrócił także do działalności koncertowej.

W 2008 r. ukazała się płyta Krzak Extrim. To pierwsze po wielu latach studyjne nagrania zespołu. W nagraniach wzięli udział dwaj basiści – koncertujący z zespołem Krzysztof Ścierański i Andrzej Rusek. Na perkusji zagrał Ireneusz Głyk.

W tym okresie Winder intensywnie koncertuje. Współpracuje z Krzakiem, Śląską Grupą Bluesową oraz z Elżbietą Mielczarek.

W 2011 Winder realizuje jako producent swój pomysł na nowy krążek formacji Krzak pt. 4 Basy. Jest to zapis koncertu zespołu jaki odbył się podczas Festiwalu Gitary Elektrycznej Katowice 2010. Z Krzakiem zagrali czterej basiści (A. Rusek, J. Rzychoń, K. Ścierański, D. Ziółek) współpracujący z zespołem po śmierci Jerzego „Kawy” Kawalca. Płytę wydało wydawnictwo MMP. W roku 2012 za ten album zespół otrzymał statuetkę Fryderyka, wyróżnienie przyznawane przez Akademię Fonograficzną.

11 listopada 2011 w Teatrze Wyspiańskiego w Katowicach zespół Krzak zarejestrował swój koncert z przeznaczeniem na płytę DVD. W tym samym miesiącu Winder wziął udział w sesji nagraniowej Elżbiety Mielczarek. To pierwsza po przeszło 20 latach płyta tej wokalistki.

W przełomie 2012 i 2013 roku Krzak nagrywa płytę pt. Experience. Album dokumentuje spotkanie z muzyką i muzykami metalowymi. W 2014 roku Winder ponownie obwołany najlepszym gitarzystą w plebiscycie Blues Top.

Ponadto został wyróżniony nagrodami w dziedzinie kultury przez prezydentów Miasta Chorzowa i Miasta Katowice. 

W 2014 roku Leszek Winder zaczął realizować koncertowy projekt Czarny Pies. Jest to grupa muzyków zapraszanych okazjonalnie dla potrzeb tras koncertowych i pojedynczych koncertów.

Do końca 2018 roku w zespole wystąpili: Anthimos Apostolis, Bronek Duży, Jan Gałach, Michał „Gier” Giercuszkiewicz, Irek Głyk, Kinga Głyk, Krzysztof Głuch, Michał Kielak, Agnieszka Łapka, Joanna Kaniewska, Grzegorz Kapołka, Krzysztof Kot, Adam Kulisz, Przemek Kuczyński, Paweł „Muzzy” Mikosz, Jerzy Piotrowski, Andrzej Ryszka, Mirek Rzepa, Joachim Rzychoń, Jan „Kyks” Skrzek, Krzysztof Ścierański, Roman „Pazur” Wojciechowski, Darek Ziółek, Max Ziobro, Leszek Winder i inni.

W 2016 roku ukazała się płyta tego projektu wydana przez MMP. Album zawiera nagrania z trasy koncertowej jednego ze składów Czarny Pies.

W 2017 roku Winder ponownie obwołany najlepszym gitarzystą w plebiscycie Blues Top.

Sprzęt[edytuj | edytuj kod]

Leszek Winder gra na gitarze Fender Stratocaster 1970. Używa strun ERNIE BALL – Regular Slinky typ 2221, wzmacniacz Marshall JCM 900 i kolumny Marshall 1960 A. Wykorzystuje także efekt gitarowy Wah-Wan VOX Limited Edition V847G. Od roku 2011 używa równolegle wzmacniacza JK. To konstrukcja znanego w środowisku śląskiego elektronika muzycznego Jerzego Karzełka.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. ZPAV: Akademia Fonograficzna (Sekcja Muzyki Rozrywkowej) (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2010-10-03].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]