Letnie Grand Prix w skokach narciarskich 2019 – Courchevel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Letnie Grand Prix w skokach narciarskich 2019 – Courchevel
Hinterzarten Zakopane
Data 10 sierpnia 2019
Gospodarz Courchevel
Organizator FIS
Liczba konkurencji 1
Liczba zawodników 53
Zwycięzcy
Konkurs indywidualny
(10.08.2019)
Słowenia Timi Zajc
Strona internetowa

Trzecie zawody Letniego Grand Prix w skokach narciarskich 2019 odbyły się 10 sierpnia we francuskim Courchevel.

Kwalifikacje do konkursu głównego wygrał Norweg Robert Johansson. Na drugim miejscu o ponad punkt gorszy znaleźli się ex aequo Rosjanin Jewgienij Klimow oraz Austriak Philipp Aschenwald. Najlepszym z Polaków był sklasyfikowany na piątej pozycji Jakub Wolny. Wśród gospodarzy najwyżej sklasyfikowany był Jonathan Learoyd (37. miejsce). Tylko troje zawodników nie zdołało wywalczyć awansu do konkursu, a byli to Słoweniec Rok Justin, Rumun Daniel Cacina oraz Włoch Federico Cecon. Skakano z dwunastej belki startowej[1].

Konkurs indywidualny wygrał po raz drugi w sezonie Słoweniec Timi Zajc. Straciwszy ponad cztery punkty sklasyfikowany na drugiej pozycji został reprezentant Norwegii Robert Johansson. Skład podium uzupełnił będący na trzecim miejscu Japończyk Naoki Nakamura. W czołowej dziesiątce zawodów znaleźli się kolejno Jakub Wolny (6. miejsce), oraz Maciej Kot (7. miejsce), który po pierwszej serii zajmował miejsce trzecie. Punktował także Stefan Hula, który sklasyfikowany został na miejscu szesnastym. Skoki oddawano z belek od dziewiętnastej do szesnastej[2].

Skocznia[edytuj | edytuj kod]

Nazwa skoczni Miejscowość Punkt K HS Rekord skoczni
Tremplin du Praz Francja Courchevel K-125 HS-135 137,0 m Polska Kamil Stoch 12.08.2011

Program zawodów[edytuj | edytuj kod]

Mapa lokalizacyjna Europy
Courchevel
Courchevel
Geographylogo.svg
Położenie na mapie Europy
Dzień Konkurencja Początek
(CET)
Liczba uczestników
10 sierpnia Oficjalny trening 9:00
Kwalifikacje do konkursu indywidualnego 11:00 53
Seria próbna 16:50
Konkurs indywidualny 18:00 50

Jury[edytuj | edytuj kod]

Dyrektorem konkursów podczas zawodów Letniego Grand Prix w Courchevel był Franck Salvi oraz, z ramienia Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, dyrektor zawodów Pucharu Świata, Walter Hofer. Jego asystentem był, podobnie jak w innych oficjalnych zawodach organizowanych przez FIS, Borek Sedlák. Kontrolą sprzętu zajmował się Sepp Gratzer.

Sędzia Stanowisko
Kwalifikacje do
kon. ind.
Konkurs
ind.
Kazachstan Nazym Nassyrow A
Niemcy Peter Kimmig B
Francja Arnaud Petit C
Włochy Sandro Sambugaro D
Austria Wolfgang Reissner E

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Kwalifikacje do konkursu indywidualnego – 10 sierpnia 2019[edytuj | edytuj kod]

Pozycja BIB Zawodnik Reprezentacja Skok Styl Belka Wiatr Wynik Kwalifikacja
1. 36 Robert Johansson  Norwegia 133,5 m 57,0 12 1,42 114,4 Q
2. 50 Jewgienij Klimow  Rosja 131,0 m 56,0 12 1,08 113,2 Q
9 Philipp Aschenwald  Austria 131,0 m 55,5 12 1,04 Q
4. 52 Timi Zajc  Słowenia 135,0 m 51,0 12 1,33 112,2 Q
5. 28 Jakub Wolny  Polska 127,0 m 56,0 12 0,97 107,4 Q
6. 41 Tilen Bartol  Słowenia 133,0 m 49,5 12 1,32 107,3 Q
7. 13 Stefan Kraft  Austria 127,0 m 56,0 12 0,99 107,1 Q
8. 53 Karl Geiger  Niemcy 126,0 m 54,5 12 0,93 104,6 Q
9. 19 Simon Ammann  Szwajcaria 125,5 m 54,5 12 0,88 104,3 Q
10. 38 Yukiya Satō  Japonia 127,0 m 55,5 12 1,19 104,1 Q
11. 42 Naoki Nakamura  Japonia 128,5 m 56,0 12 1,50 103,4 Q
12. 49 Markus Eisenbichler  Niemcy 129,0 m 53,0 12 1,37 102,9 Q
13. 37 Halvor Egner Granerud  Norwegia 129,5 m 55,5 12 1,70 102,2 Q
14. 34 Stephan Leyhe  Niemcy 127,5 m 55,5 12 1,43 102,0 Q
15. 46 Junshirō Kobayashi  Japonia 128,0 m 54,0 12 1,42 101,5 Q
16. 30 Robin Pedersen  Norwegia 123,0 m 54,0 12 0,76 100,8 Q
17. 7 Anže Lanišek  Słowenia 127,0 m 55,5 12 1,51 100,1 Q
18. 48 Keiichi Satō  Japonia 126,0 m 54,0 12 1,28 99,7 Q
19. 4 Thomas Aasen Markeng  Norwegia 127,5 m 53,0 12 1,44 99,4 Q
20. 51 Richard Freitag  Niemcy 127,5 m 49,0 12 1,13 99,3 Q
21. 1 Mackenzie Boyd-Clowes  Kanada 127,5 m 55,5 12 1,73 98,2 Q
22. 32 Daniel-André Tande  Norwegia 121,0 m 53,5 12 0,75 96,8 Q
23. 33 Killian Peier  Szwajcaria 122,0 m 54,5 12 1,03 96,1 Q
24. 23 Kevin Bickner  Stany Zjednoczone 125,5 m 49,0 12 1,15 95,4 Q
25. 45 Žiga Jelar  Słowenia 125,0 m 54,0 12 1,52 94,8 Q
26. 35 Michaił Nazarow  Rosja 125,5 m 54,0 12 1,78 92,5 Q
27. 43 Yūken Iwasa  Japonia 125,5 m 48,0 12 1,31 92,4 Q
28. 47 Viktor Polášek  Czechy 121,5 m 54,0 12 1,46 89,3 Q
29. 3 Stefan Hula  Polska 121,0 m 54,5 12 1,56 87,6 Q
30. 14 Władimir Zografski  Bułgaria 115,5 m 51,5 12 0,77 84,7 Q
31. 40 Marius Lindvik  Norwegia 120,0 m 53,5 12 1,62 84,1 Q
32. 24 Daniel Huber  Austria 116,5 m 53,0 12 1,22 82,3 Q
33. 39 Maciej Kot  Polska 117,0 m 53,0 12 1,36 81,5 Q
34. 44 Constantin Schmid  Niemcy 114,5 m 52,0 12 1,00 80,5 Q
35. 6 Andreas Schuler  Szwajcaria 119,5 m 54,0 12 1,89 80,3 Q
36. 27 Clemens Aigner  Austria 118,0 m 53,0 12 1,62 80,0 Q
37. 26 Jonathan Learoyd  Francja 111,5 m 51,0 12 0,71 77,8 Q
38. 20 Manuel Fettner  Austria 113,5 m 51,0 12 1,07 76,8 Q
39. 10 Dominik Peter  Szwajcaria 114,0 m 51,5 12 1,30 75,3 Q
40. 25 Martin Hamann  Niemcy 110,0 m 51,5 12 0,86 73,7 Q
41. 11 Michael Hayböck  Austria 111,0 m 49,0 12 0,81 73,6 Q
42. 16 Roman Koudelka  Czechy 109,5 m 51,5 12 0,93 71,9 Q
43. 29 Siergiej Tkaczenko  Kazachstan 112,5 m 51,0 12 1,43 70,5 Q
44. 31 Shōhei Tochimoto  Japonia 105,5 m 50,5 12 0,81 65,2 Q
45. 2 Paul Brasme  Francja 108,0 m 51,0 12 1,24 64,8 Q
46. 5 Anže Semenič  Słowenia 107,5 m 49,5 12 1,27 62,0 Q
47. 21 Domen Prevc  Słowenia 102,0 m 49,0 12 0,98 55,3 Q
48. 15 Sabirżan Muminow  Kazachstan 102,0 m 49,5 12 1,07 54,6 Q
49. 18 Alex Insam  Włochy 103,0 m 48,5 12 1,26 53,0 Q
50. 12 Choi Heung-chul  Korea Południowa 100,5 m 50,5 12 1,28 50,3 Q
51. 17 Rok Justin  Słowenia 99,0 m 49,5 12 0,99 50,2 NQ
52. 22 Daniel Cacina  Rumunia 93,0 m 45,5 12 0,93 36,2 NQ
53. 8 Federico Cecon  Włochy 90,5 m 43,5 12 1,29 25,1 NQ

Konkurs indywidualny – 10 sierpnia 2019[edytuj | edytuj kod]

Pozycja BIB Zawodnik Reprezentacja Seria 1 Seria 2 Wynik
Skok Belka Wiatr Skok Belka Wiatr
Gold medal icon.svg 49 Timi Zajc  Słowenia 131,5 m 18 0,28 133,5 m 14 0,70 277,6
Silver medal icon.svg 33 Robert Johansson  Norwegia 132,0 m 17 0,35 128,0 m 14 0,58 273,1
Bronze medal icon.svg 39 Naoki Nakamura  Japonia 127,5 m 16 0,48 131,0 m 14 0,76 269,5
4. 38 Tilen Bartol  Słowenia 130,0 m 16 0,50 127,0 m 14 0,53 268,9
5. 47 Jewgienij Klimow  Rosja 132,0 m 19 0,32 132,0 m 14[3] 0,62 267,4
6. 25 Jakub Wolny  Polska 133,0 m 19 0,15 130,0 m 14 0,62 264,7
7. 36 Maciej Kot  Polska 133,0 m 17 0,54 126,0 m 14 0,79 263,7
8. 50 Karl Geiger  Niemcy 129,5 m 18 0,38 130,5 m 15 0,64 258,9
9. 37 Marius Lindvik  Norwegia 130,0 m 17 0,50 122,5 m 14 0,59 253,1
10. 29 Daniel-André Tande  Norwegia 131,5 m 19 0,06 126,0 m 14 0,76 252,6
11. 12 Stefan Kraft  Austria 128,5 m 19 0,05 127,0 m 15 0,51 251,8
12. 30 Killian Peier  Szwajcaria 132,0 m 19 0,35 124,5 m 14 0,70 251,5
13. 34 Halvor Egner Granerud  Norwegia 131,5 m 17 0,81 120,5 m 14 0,45 250,0
14. 35 Yukiya Satō  Japonia 125,5 m 17 0,61 127,0 m 15 0,41 246,8
15. 27 Robin Pedersen  Norwegia 126,0 m 19 -0,08 128,0 m 15 0,47 245,9
16. 3 Stefan Hula  Polska 128,5 m 19 0,38 126,0 m 15 0,59 243,8
17. 46 Markus Eisenbichler  Niemcy 126,0 m 19 0,10 135,0 m 16 0,75 242,9
18. 40 Yūken Iwasa  Japonia 123,5 m 16 0,32 123,0 m 15 0,70 242,1
19. 32 Michaił Nazarow  Rosja 127,5 m 18 0,57 123,5 m 15 0,35 240,5
20. 45 Keiichi Satō  Japonia 124,5 m 19 -0,28 131,5 m 16 0,82 239,2
21. 48 Richard Freitag  Niemcy 133,0 m 19 0,47 121,0 m 13[3] 0,23 238,8
22. 8 Philipp Aschenwald  Austria 135,5 m 19 0,27 135,0 m 18 0,46 237,7
23. 31 Stephan Leyhe  Niemcy 133,0 m 18 0,71 119,5 m 14[3] 0,38 234,6
24. 44 Viktor Polášek  Czechy 125,5 m 19 0,19 130,0 m 18 0,50 232,7
25. 19 Domen Prevc  Słowenia 126,0 m 19 0,05 131,0 m 18 0,87 231,0
26. 17 Simon Ammann  Szwajcaria 129,0 m 19 0,38 132,0 m 18 0,69 227,8
27. 24 Clemens Aigner  Austria 127,0 m 19 0,31 123,0 m 16 0,73 227,3
28. 23 Jonathan Learoyd  Francja 128,0 m 19 0,67 130,0 m 18 0,74 226,2
29. 21 Daniel Huber  Austria 127,5 m 19 0,76 126,5 m 18 0,61 222,4
30. 26 Siergiej Tkaczenko  Kazachstan 128,5 m 19 0,24 DSQ 115,8
31. 1 Mackenzie Boyd-Clowes  Kanada 126,5 m 19 0,34 DSQ 111,4
32. 15 Roman Koudelka  Czechy 120,5 m 19 -0,09 NQ 108,8
33. 4 Thomas Aasen Markeng  Norwegia 122,5 m 19 -0,03 NQ 108,5
34. 13 Władimir Zografski  Bułgaria 119,5 m 19 -0,17 NQ 105,7
35. 28 Shōhei Tochimoto  Japonia 121,0 m 19 0,18 NQ 104,0
36. 7 Anže Lanišek  Słowenia 121,5 m 19 0,44 NQ 103,7
37. 20 Kevin Bickner  Stany Zjednoczone 122,0 m 19 0,41 NQ 102,4
38. 43 Junshirō Kobayashi  Japonia 113,5 m 18 -0,40 NQ 101,8
39. 14 Sabirżan Muminow  Kazachstan 116,5 m 19 -0,22 NQ 99,6
40. 16 Alex Insam  Włochy 120,0 m 19 0,39 NQ 99,1
41. 10 Michael Hayböck  Austria 113,0 m 19 -0,50 NQ 96,0
42. 9 Dominik Peter  Szwajcaria 114,5 m 19 -0,04 NQ 95,7
43. 6 Andreas Schuler  Szwajcaria 118,0 m 19 0,49 NQ 94,7
44. 42 Žiga Jelar  Słowenia 108,0 m 18 -0,59 NQ 93,3
45. 22 Martin Hamann  Niemcy 115,0 m 19 0,33 NQ 90,3
46. 18 Manuel Fettner  Austria 115,0 m 19 0,64 NQ 85,4
47. 41 Constantin Schmid  Niemcy 104,0 m 16 0,18 NQ 81,7
48. 2 Paul Brasme  Francja 111,5 m 19 0,86 NQ 75,9
49. 11 Choi Heung-chul  Korea Południowa 105,0 m 19 -0,10 NQ 74,5
50. 5 Anže Semenič  Słowenia 106,0 m 19 0,14 NQ 69,5

Klasyfikacje[edytuj | edytuj kod]

Klasyfikacja generalna[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Występy Punkty Strata
1. Słowenia Timi Zajc 2 200
2. Niemcy Karl Geiger 3 172 -28
3. Rosja Jewgienij Klimow 3 105 -95
4. Norwegia Robert Johansson 2 102 -98
5. Japonia Naoki Nakamura 3 99 -101
6. Austria Gregor Schlierenzauer 1 86 -114
7. Polska Dawid Kubacki 1 80 -120
8. Słowenia Tilen Bartol 2 79 -121
9. Słowenia Peter Prevc 2 76 -124
10. Niemcy Markus Eisenbichler 3 74 -126
11. Niemcy Richard Freitag 3 71 -129
12. Polska Maciej Kot 3 63 -137
13. Japonia Keiichi Satō 3 61 -139
14. Norwegia Marius Lindvik 3 58 -142
15. Czechy Viktor Polášek 3 56 -144
16. Japonia Yūken Iwasa 3 53 -147
17. Japonia Junshirō Kobayashi 3 46 -154
18. Polska Piotr Żyła 1 45 -155
Polska Jakub Wolny 2
Słowenia Žiga Jelar 2
21. Japonia Yukiya Satō 3 44 -156
Norwegia Halvor Egner Granerud 2
Norwegia Daniel-André Tande 2
24. Szwajcaria Killian Peier 2 42 -158
25. Niemcy Constantin Schmid 3 40 -160
Polska Aleksander Zniszczoł 2 38 -162
27. Rosja Michaił Nazarow 3 34 -166
28. Niemcy Stephan Leyhe 3 32 -168
29. Polska Andrzej Stękała 2 30 -170
30. Norwegia Robin Pedersen 2 27 -173
31. Austria Stefan Kraft 2 24 -176
32. Japonia Shōhei Tochimoto 3 17 -183
33. Polska Stefan Hula 2 15 -185
34. Norwegia Johann André Forfang 1 14 -186
35. Polska Kamil Stoch 1 12 -188
36. Austria Stefan Huber 2 9 -191
Czechy Vojtěch Štursa 2
Austria Clemens Aigner 3
Polska Klemens Murańka 2
40. Kazachstan Siergiej Tkaczenko 2 8 -192
Austria Philipp Aschenwald 1
42. Francja Jonathan Learoyd 2 7 -193
43. Polska Paweł Wąsek 2 6 -194
Słowenia Domen Prevc 1
45. Szwajcaria Simon Ammann 2 5 -195
46. Niemcy Martin Hamann 3 3 -197
Austria Daniel Huber 3
48. Norwegia Andreas Granerud Buskum 1 2 -198

Klasyfikacja drużynowa[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Reprezentacja Występy Konkursy Punkty Strata
Ind. Druż.
1.  Słowenia 5 406 500 906
2.  Niemcy 5 392 450 842 -64
3.  Polska 5 343 400 743 -163
4.  Japonia 5 320 375 695 -211
5.  Norwegia 5 291 400 691 -215
6.  Austria 5 139 275 414 -492
7.  Rosja 5 139 175 314 -592
8.  Czechy 5 65 100 165 -741
9.  Szwajcaria 4 47 0 47 -859
10.  Włochy 3 0 25 25 -881
11.  Kazachstan 2 8 0 8 -898
12.  Francja 3 7 0 7 -899

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Skijumping.pl - LGP w Courchevel: Johansson wygrywa kwalifikacje, Wolny piąty (lista startowa konkursu), Skijumping.pl [dostęp 2019-08-10] (pol.).
  2. Skijumping.pl - LGP w Courchevel: Triumf Zajca, Wolny i Kot w dziesiątce, Skijumping.pl [dostęp 2019-08-10] (pol.).
  3. a b c Belka obniżona na prośbę trenera.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]