Letnie Grand Prix w skokach narciarskich 2019 – Hakuba

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Letnie Grand Prix w skokach narciarskich 2019 – Hakuba
Zakopane Hinzenbach
Data 23–24 sierpnia 2019
Gospodarz Hakuba
Organizator FIS
Liczba konkurencji 2
Liczba zawodników 46
Zwycięzcy
Konkurs indywidualny
(23.08.2019)
Japonia Ryōyū Kobayashi
Konkurs indywidualny
(24.08.2019)
Japonia Ryōyū Kobayashi
Strona internetowa

Piąte zawody wchodzące w skład Letniego Grand Prix w skokach narciarskich 2019 rozegrane zostały 23–24 sierpnia w Hakubie.

Pierwszy konkurs indywidualny wygrał reprezentant gospodarzy Ryōyū Kobayashi z przewagą ponad dwunastu punktów nad swoim rodakiem Yukiyą Satō. Skład podium uzupełnił również Japończyk Keiichi Satō. Na czwartym miejscu sklasyfikowany został najlepszy z polskich skoczków Paweł Wąsek. Punktowali także Aleksander Zniszczoł (11. miejsce) oraz Klemens Murańka (21. miejsce). W drugiej serii za nieprzepisowy kombinezon zdyskwalifikowany został Rosjanin Jewgienij Klimow przez co konkurs zakończył na trzydziestej pozycji. Skoki oddawano z osiemnastej, trzynastej, dwunastej oraz z dziewiątej platformy startowej[1].

Drugi konkurs wygrał ponownie Ryōyū Kobayashi, który w pierwszej serii wyrównał rekord skoczni należący do Simona Ammanna od dziesięciu lat. Drugie i trzecie miejsce zajęli kolejno Keiichi Satō oraz Yukiya Satō, przy czym ten ostatni dzięki zajętej pozycji stał się liderem klasyfikacji generalnej Letniego Grand Prix. Zajmujący trzecie miejsce po pierwszej serii Jewgienij Klimow ostatecznie konkurs zakończył na piątej lokacie. W czołowej dziesiątce znaleźli się Andrzej Stękała (8. miejsce) i Klemens Murańka (9. miejsce). Do drugiej serii awansowali również Paweł Wąsek (14. miejsce) i Aleksander Zniszczoł (21. miejsce). Kacper Juroszek po raz drugi nie zdołał awansować do serii punktowanej zajmując w konkursie 33. lokatę. W pierwszej serii za nieprzepisowy strój zdyskwalifikowany został Austriak Stefan Rainer a w serii drugiej z tego samego powodu jego rodak Claudio Mörth. Zawody odbyły się z belek od trzynastej do dziewiątej[2].

Skocznia[edytuj | edytuj kod]

Skocznia Miejscowość Punkt K HS Rekord skoczni
Olimpijska Japonia Hakuba K-120 HS-131 136,0 m Szwajcaria Simon Ammann 29.08.2009
Japonia Ryōyū Kobayashi 24.08.2019

Program zawodów[edytuj | edytuj kod]

Mapa lokalizacyjna Azji
Hakuba
Hakuba
Geographylogo.svg
Położenie na mapie Azji
Dzień Konkurencja Początek
(CET)
Liczba uczestników
22 sierpnia Oficjalny trening 9:00[3]
Kwalifikacje do pierwszego
konkursu indywidualnego
odwołane
23 sierpnia Seria próbna 10:30
Pierwszy konkurs indywidualny 11:30 46
24 sierpnia Kwalifikacje do drugiego
konkursu indywidualnego
odwołane
Drugi konkurs indywidualny 11:30 40

Jury[edytuj | edytuj kod]

Dyrektorem konkursów podczas zawodów Letniego Grand Prix w Hakubie był Shinichi Metoki oraz, z ramienia Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, dyrektor zawodów Pucharu Świata, Walter Hofer. Jego asystentem był, podobnie jak w innych oficjalnych zawodach organizowanych przez FIS, Borek Sedlák. Kontrolą sprzętu zajmowali się Sepp Gratzer oraz Morten Solem.

Sędzia Stanowisko
Pierwszy
kon. ind.
Drugi
kon. ind.
Słowenia Boštjan Ahačič A E
Finlandia Pekka Tervahartiala B D
Szwajcaria Patric Maissen C B
Niemcy Erik Stahlhut D A
Japonia Masaki Kimura E C

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy konkurs indywidualny – 23 sierpnia 2019[edytuj | edytuj kod]

Pozycja BIB Zawodnik Reprezentacja Seria 1 Seria 2 Wynik
Skok Belka Wiatr Skok Belka Wiatr
Gold medal icon.svg 21 Ryōyū Kobayashi  Japonia 129,0 m 13 -0,59 132,5 m 9 0,33 294,9
Silver medal icon.svg 44 Yukiya Satō  Japonia 131,0 m 13 -0,25 134,0 m 13 -0,10 282,1
Bronze medal icon.svg 40 Keiichi Satō  Japonia 127,5 m 13 -0,48 123,0 m 13 -0,68 265,1
4. 27 Paweł Wąsek  Polska 116,5 m 13 -1,35 124,0 m 13 -0,13 247,7
5. 6 Daiki Itō  Japonia 122,5 m 13 -0,61 117,5 m 13 -0,79 245,3
6. 46 Naoki Nakamura  Japonia 130,0 m 13 0,12 113,5 m 13 -0,80 244,5
7. 29 Simon Ammann  Szwajcaria 114,0 m 13 -0,84 132,0 m 12 0,18 244,3
8. 39 Junshirō Kobayashi  Japonia 125,5 m 13 -0,43 114,5 m 13 -0,76 241,5
9. 23 Joakim Aune  Norwegia 121,5 m 13 -0,40 119,0 m 13 -0,45 240,0
10. 38 Viktor Polášek  Czechy 117,0 m 13 -0,40 124,0 m 12 -0,02 238,7
11. 42 Yūken Iwasa  Japonia 123,5 m 13 0,00 119,0 m 13 -0,34 237,9
36 Aleksander Zniszczoł  Polska 116,0 m 13 -0,54 126,0 m 13 -0,05
13. 20 Pius Paschke  Niemcy 117,5 m 13 -0,70 119,0 m 12 -0,42 237,7
12 Antti Aalto  Finlandia 122,0 m 13 -0,36 119,0 m 13 -0,28
15. 43 Killian Peier  Szwajcaria 128,0 m 13 -0,09 110,5 m 13 -0,89 237,1
16. 7 Kevin Bickner  Stany Zjednoczone 123,0 m 13 -0,45 117,5 m 13 -0,44 236,5
17. 37 Robin Pedersen  Norwegia 115,5 m 13 -0,44 121,0 m 13 -0,29 228,7
18. 41 Tilen Bartol  Słowenia 124,0 m 13 -0,22 112,5 m 13 -0,45 228,0
19. 24 Andreas Granerud Buskum  Norwegia 119,5 m 13 -0,39 116,0 m 13 -0,53 227,9
20. 25 Čestmír Kožíšek  Czechy 122,0 m 13 -0,22 115,0 m 13 -0,27 227,5
21. 28 Klemens Murańka  Polska 114,0 m 13 -0,49 121,0 m 13 -0,32 226,1
22. 1 Kenshirō Itō  Japonia 112,5 m 13 -0,58 122,0 m 13 -0,24 225,3
23. 35 Žiga Jelar  Słowenia 115,0 m 13 -0,39 117,0 m 13 -0,26 219,1
24. 15 Jernej Damjan  Słowenia 115,0 m 13 -0,39 115,0 m 13 -0,41 214,0
25. 5 Taku Takeuchi  Japonia 115,5 m 13 -0,47 114,0 m 13 -0,32 213,9
26. 14 Sander Vossan Eriksen  Norwegia 118,0 m 13 -0,41 109,5 m 12 -0,22 213,2
27. 4 Yūmu Harada  Japonia 112,0 m 13 -0,67 113,5 m 13 -0,33 209,5
28. 17 Choi Seou  Korea Południowa 110,0 m 13 -0,53 115,5 m 13 -0,14 204,1
29. 9 Niko Kytösaho  Finlandia 115,0 m 13 -0,31 109,0 m 13 -0,41 200,7
30. 45 Jewgienij Klimow  Rosja 131,0 m 13 -0,28 DSQ 136,5
31. 13 Casey Larson  Stany Zjednoczone 111,0 m 13 -0,23 NQ 97,3
32. 31 Shōhei Tochimoto  Japonia 108,0 m 13 -0,75 NQ 97,2
33. 30 Mackenzie Boyd-Clowes  Kanada 108,5 m 13 -0,55 NQ 96,5
34. 19 Claudio Mörth  Austria 105,5 m 13 -0,98 NQ 96,2
35. 33 Andrzej Stękała  Polska 108,5 m 13 -0,53 NQ 95,2
26 Martin Hamann  Niemcy 108,0 m 13 -0,56 NQ
37. 22 Kacper Juroszek  Polska 108,5 m 13 -0,36 NQ 92,5
38. 16 Stefan Rainer  Austria 106,5 m 13 -0,38 NQ 89,7
39. 32 Vojtěch Štursa  Czechy 102,5 m 13 -0,87 NQ 88,4
40. 34 Michaił Nazarow  Rosja 105,0 m 13 -0,42 NQ 87,0
41. 2 Noriaki Kasai  Japonia 103,0 m 13 -0,52 NQ 85,2
42. 13 Choi Heung-chul  Korea Południowa 112,0 m 13 -0,22 NQ 77,5
43. 8 Michaił Purtow  Rosja 98,0 m 13 -0,33 NQ 68,7
44. 18 Matthew Soukup  Kanada 92,0 m 13 -0,68 NQ 65,5
45. 11 Maximilian Lienher  Austria 94,0 m 13 -0,39 NQ 64,8
3 Masamitsu Itō  Japonia DSQ

Drugi konkurs indywidualny – 24 sierpnia 2019[edytuj | edytuj kod]

Pozycja BIB Zawodnik Reprezentacja Seria 1 Seria 2 Wynik
Skok Belka Wiatr Skok Belka Wiatr
Gold medal icon.svg 34 Ryōyū Kobayashi  Japonia 136,0 m 10 -0,19 129,5 m 9 -0,44 315,5
Silver medal icon.svg 37 Keiichi Satō  Japonia 127,0 m 10 -0,19 124,5 m 9 -0,46 286,6
Bronze medal icon.svg 39 Yukiya Satō  Japonia 124,5 m 10 -0,38 129,0 m 11 -0,30 281,3
4. 33 Junshirō Kobayashi  Japonia 131,5 m 12 -0,01 128,0 m 11 -0,20 279,6
5. 38 Jewgienij Klimow  Rosja 129,0 m 10 -0,30 115,5 m 9 -0,38 271,4
6. 25 Daiki Itō  Japonia 121,5 m 11 -0,65 130,0 m 12 -0,12 271,1
7. 40 Naoki Nakamura  Japonia 120,0 m 10 -0,44 128,0 m 12 -0,20 264,9
8. 23 Andrzej Stękała  Polska 125,0 m 12 -0,10 122,5 m 12 -0,52 254,0
9. 19 Klemens Murańka  Polska 126,0 m 12 -0,05 121,5 m 12 -0,35 252,7
10. 24 Michaił Nazarow  Rosja 128,0 m 12 0,65 124,0 m 12 -0,26 251,9
11. 29 Robin Pedersen  Norwegia 116,0 m 11 -0,19 127,0 m 12 -0,26 247,1
12. 13 Jernej Damjan  Słowenia 121,0 m 12 -0,11 123,0 m 12 -0,24 245,6
13. 17 Kevin Bickner  Stany Zjednoczone 125,5 m 12 0,02 120,0 m 12 -0,27 244,1
14. 28 Paweł Wąsek  Polska 111,5 m 11 -0,62 128,0 m 12 0,00 243,5
15. 26 Simon Ammann  Szwajcaria 121,5 m 11 0,14 120,0 m 12 -0,34 243,4
16. 16 Andreas Granerud Buskum  Norwegia 120,0 m 12 -0,24 124,5 m 12 -0,03 243,0
17. 32 Tilen Bartol  Słowenia 124,5 m 13 -0,18 119,5 m 12 -0,33 242,9
18. 31 Viktor Polášek  Czechy 124,5 m 13 -0,30 117,0 m 12 -0,52 241,9
19. 21 Antti Aalto  Finlandia 124,0 m 12 -0,11 117,0 m 12 -0,51 240,3
20. 35 Killian Peier  Szwajcaria 113,0 m 10 0,03 128,5 m 13 0,00 239,7
21. 30 Aleksander Zniszczoł  Polska 116,5 m 13 -0,57 128,0 m 13 -0,16 239,2
22. 14 Čestmír Kožíšek  Czechy 120,0 m 12 -0,35 119,0 m 12 -0,33 237,0
23. 20 Pius Paschke  Niemcy 127,0 m 12 0,20 115,0 m 12 -0,24 236,4
24. 36 Yūken Iwasa  Japonia 116,0 m 10 -0,12 118,5 m 12 -0,22 233,3
25. 22 Joakim Aune  Norwegia 121,0 m 12 0,01 117,0 m 12 -0,49 233,1
26. 18 Vojtěch Štursa  Czechy 127,0 m 12 0,91 116,5 m 12 -0,18 228,8
27. 27 Žiga Jelar  Słowenia 112,0 m 11 -0,65 119,0 m 12 -0,08 226,6
28. 15 Mackenzie Boyd-Clowes  Kanada 114,5 m 12 -0,12 118,0 m 13 -0,13 213,8
29. 8 Casey Larson  Stany Zjednoczone 118,0 m 12 0,34 113,0 m 13 0,03 203,8
30. 1 Claudio Mörth  Austria 121,5 m 12 0,47 DSQ 109,6
31. 12 Sander Vossan Eriksen  Norwegia 115,0 m 12 0,29 NQ 98,9
32. 6 Matthew Soukup  Kanada 117,0 m 12 0,85 NQ 97,9
33. 7 Kacper Juroszek  Polska 117,0 m 12 0,86 NQ 96,8
34. 9 Niko Kytösaho  Finlandia 113,5 m 12 0,14 NQ 96,3
35. 10 Martin Hamann  Niemcy 108,0 m 12 -0,16 NQ 90,0
36. 4 Choi Heung-chul  Korea Południowa 109,5 m 12 0,22 NQ 85,2
37. 11 Choi Seou  Korea Południowa 105,5 m 12 -0,09 NQ 83,6
38. 2 Michaił Purtow  Rosja 106,0 m 12 0,04 NQ 82,9
39. 5 Maximilian Lienher  Austria 89,0 m 12 -0,45 NQ 55,1
3 Stefan Rainer  Austria DSQ

Klasyfikacje[edytuj | edytuj kod]

Klasyfikacja generalna[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Występy Punkty Strata
1. Japonia Yukiya Satō 6 244
2. Słowenia Timi Zajc 4 236 -8
3. Japonia Naoki Nakamura 6 225 -19
4. Japonia Keiichi Satō 6 210 -34
5. Japonia Ryōyū Kobayashi 2 200 -44
6. Niemcy Karl Geiger 4 192 -52
7. Rosja Jewgienij Klimow 5 175 -69
8. Polska Dawid Kubacki 2 160 -84
9. Japonia Junshirō Kobayashi 6 144 -100
10. Szwajcaria Killian Peier 6 114 -130
11. Japonia Yūken Iwasa 6 113 -131
12. Polska Kamil Stoch 2 112 -132
13. Norwegia Robert Johansson 3 109 -135
14. Słowenia Tilen Bartol 5 106 -138
15. Czechy Viktor Polášek 6 95 -149
16. Norwegia Robin Pedersen 5 87 -157
17. Austria Gregor Schlierenzauer 3 86 -158
18. Japonia Daiki Itō 2 85 -159
Polska Piotr Żyła 2
20. Polska Aleksander Zniszczoł 5 82 -162
21. Niemcy Richard Freitag 4 78 -166
22. Słowenia Peter Prevc 3 77 -167
Polska Jakub Wolny 3
24. Niemcy Markus Eisenbichler 3 74 -170
Polska Paweł Wąsek 4
26. Norwegia Marius Lindvik 4 69 -175
27. Polska Maciej Kot 4 63 -181
28. Norwegia Halvor Egner Granerud 3 62 -182
Polska Andrzej Stękała 4
Szwajcaria Simon Ammann 5
31. Rosja Michaił Nazarow 5 60 -184
32. Słowenia Žiga Jelar 6 57 -187
33. Polska Klemens Murańka 4 48 -196
34. Norwegia Daniel-André Tande 2 44 -200
35. Niemcy Constantin Schmid 4 43 -201
36. Norwegia Johann André Forfang 2 40 -204
37. Austria Stefan Kraft 3 36 -208
38. Stany Zjednoczone Kevin Bickner 4 35 -209
Norwegia Joakim Aune 3
40. Niemcy Stephan Leyhe 4 33 -211
41. Finlandia Antti Aalto 3 32 -212
42. Norwegia Andreas Granerud Buskum 3 29 -215
Słowenia Jernej Damjan 2
44. Niemcy Pius Paschke 2 28 -216
45. Czechy Vojtěch Štursa 5 23 -221
46. Czechy Čestmír Kožíšek 3 22 -222
47. Japonia Shōhei Tochimoto 5 17 -227
48. Kanada Mackenzie Boyd-Clowes 4 16 -228
49. Polska Stefan Hula 3 15 -229
Austria Clemens Leitner 1
51. Rosja Roman Trofimow 2 14 -230
52. Austria Stefan Huber 3 9 -235
Austria Clemens Aigner 3
Austria Philipp Aschenwald 2
Japonia Kenshirō Itō 1
56. Kazachstan Siergiej Tkaczenko 2 8 -236
57. Francja Jonathan Learoyd 2 7 -237
58. Słowenia Domen Prevc 2 6 -238
Japonia Taku Takeuchi 1
60. Norwegia Sander Vossan Eriksen 2 5 -239
61. Japonia Yūmu Harada 1 4 -240
62. Niemcy Martin Hamann 5 3 -241
Korea Południowa Choi Seou 2
Austria Daniel Huber 3
65. Finlandia Niko Kytösaho 2 2 -242
Stany Zjednoczone Casey Larson 2
67. Austria Claudio Mörth 2 1 -243

Klasyfikacja drużynowa[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Reprezentacja Występy Konkursy Punkty Strata
Ind. Druż.
1.  Japonia 9 1257 775 2032
2.  Polska 9 778 750 1528 -504
3.  Słowenia 9 511 700 1211 -821
4.  Norwegia 9 480 700 1180 -852
5.  Niemcy 9 451 700 1151 -881
6.  Austria 9 168 425 593 -1439
7.  Rosja 9 249 225 474 -1558
8.  Szwajcaria 8 176 100 276 -1756
9.  Czechy 9 140 100 240 -1792
10.  Stany Zjednoczone 4 37 0 37 -1995
11.  Finlandia 4 34 0 34 -1998
12.  Włochy 4 0 25 25 -2007
13.  Kanada 4 16 0 16 -2016
14.  Kazachstan 2 8 0 8 -2024
15.  Francja 3 7 0 7 -2025
16.  Korea Południowa 4 3 0 3 -2029

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Skijumping.pl - LGP w Hakubie: R. Kobayashi triumfuje, Wąsek czwarty!, Skijumping.pl [dostęp 2019-08-23] (pol.).
  2. Skijumping.pl - LGP w Hakubie: R. Kobayashi nokautuje, Stękała i Murańka w dziesiątce, Skijumping.pl [dostęp 2019-08-24] (pol.).
  3. Kwalifikacje odbędą się bezpośrednio po zakończeniu treningu.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]